1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

4x39 watt T5 Akvaryum Armatür Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde murer tarafından 4 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Cevap: 4x39 watt T5 Armatür. Aydınlatma sorunu yaşayanlar buraya.

Murat Abinin armatürünü yapmayı uzun süre önce kafama koymuştum. Babaannem vefat etti okul dershane derken besin içerikli toprağına kadar yeni aldığım akvaryumumu bir türlü kuramadım. Bugün başlıyayım dedim. Başlamaz olaydım :D
    Akvaryumum ve malzemelerim
    Bu iş İstanbulda olabilir. Ancak burada olmuyor yok arkadaş :D. Öncelikle 3 saat aradım taradım malzemeyi buldum bir boy 6 metre 17x42 sineklik profili. Ahşap rengi yok dediler beyaz aldım. 6 metre uzunluğundaki şeyi sıradan bir arabaya veya elimde taşımam mümkün değil. Bir de kestirecek atolye lazım çünkü aldığım yer toptancı testeresi yok :D. Parayı verdim malzemeyi bıraktım başladım atolye taramasına. 2 saatte de 45 derece kesecek adam buldum. Neyse ki işimiz buyuk arabalara babamı aradım bi iş arabası gönderdi yükledik kasaya gittik. Şuraya dikkat çekmek istiyorum:
    Aynı Murat Abinin söylediği gibi ölçüleri verdim ve 45 derece kesilecek dedim. Kestiler işte sonuç :F:F
    Dikey yerine yatay kestirmişiz :D

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

:D Kestirdiğiniz yer muhtemelen profil işinden anlamıyormuş. Anlayan biri olsa bu şekilde kesmezdi. Geçmiş olsun.

3. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Bugün Karabağlara gidip ahşap desenlisinden aldım birazdan onu kestirmeye çıkıcam o değil de asıl sorun saç bulup kestirmek Murat Abinin çevre geniş tabi o kolay bulur :D

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Egemen bende geçen hafta led için yaptım güzelde oldu.

İstanbulda' da bulmak kolay değil bende toptancıdan aldım. 6 metre olarak. Bende kestiremedim taşıdım arkadaşla koca profili :)

Sacı ise babamın işyerinden temin ettim çıkma olarak :) Sen tarif etseydin adama keşke böyle kesilecek, burayada cam yada sac gelecek diye. Neyse sağlık olsun.

5. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Neyse artık Fatih olan oldu. Bugün kestirdim bu sefer düzgün oldu. Köşe takozlarını bulamadım bi ara gıda çarşısına bakıcam orada bulurum inşallah. Şimdi sırada sac var onu da buluruz inşallah :D. Fatih o saç galvanizli mi? Galvanizli olmayanlar paslanabiliyormuş buhar camı var gerçi ama nolur nolmaz :). Zaman saati koysam mı üzerine yoksa mekanik olarak mı kullanayım kararsızım. Bir de psu girişini bozuk bir psudan mı çıkarttınız?

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Egemen sacın ne olduğunu bilmiyorum fakat ben 5 kat boya attım :) Paslanacağını sanmıyorum.

Psu girişi dediğin sanırım power kablo girişinden bahsediyorsun. Bilgisayar malzemeleri satan yerlerde veya elektrikçilerde bulabilirsin. Power kablo girşi olarak geçiyor.

Zaman saati koyabilirsen süper olur. Benim kendi yaptığımda yok ama pişmanım. Hem ayrı bir hava katıyor.

Bu arada yapım aşamasının fotoğraflarını bekliyoruz.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Merhaba,

Bu profiller ile düşünüyorsanız maalesef sığmaz, profillerin et kalınlığı 17 mm yani x 2 dediğimizde 34 mm kaybınız olacaktır ve iç alanınız 86.6 cm ye düşüm 85 cm lik floresan ayaklarından dolayı sığmayacaktır, sığsa bile uçlar profile yaslanıp kısa devreye sebebiyet vercektir. Ama illede sığdıracağım derseniz, floresanların geldiği bölgeyi panç yardımı ile delip bağlantıları profilin içinden duy kullanmayıp yuvarlak fişler ile yaparsınız...

Deliklerde panç kullanıyorum, zaman saati vs gibi aksesuarlar için önce matkap daga sonra eğe yardımı ile istediğim sattığı tamamlıyorum, kısacası elinize kuvvet...:an:

Bu süper olmuş işte dövseydiniz alüminyumcuyu.:F:F:F

Saç olarak alimünyum kullanmanız daha yerinde olur zira alüminyum pasif soğutmada yapacak ve hafif olacaktır...

8. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Murat Abi ben senin dediğini yaptım ölçüleri verdim 45 derece kesilecek dedim :D. Galvanizli sac yerine alüminyum sac mı kullanayım? Birde o zaman saatini nerden temin ettin abi?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bence en mantıklısı alüminyum profile, 2 mm alümünyum saç daha güzel olur...

Zaman saatlerinide Karaköy'den alıyoruz, ama nettede var.

Bu modeli, model numaraları aynı ama kasa farklı dikkat et. Priz tipi CT-9182

Cata | Enerji | Ampul | Tasarruf Ampulleri

Bu hafif bombeli bu model olmuyor, yani dağıtıp uygulayamıyorsun...

Dijital Zaman Saati (CT9182)

10. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

Murat bey paylaşımınız için teşekkür ederim inanın bana baya bir fikir vermiş oldunuz .saygılar:gif

11. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Murat Abi helal olsun sana. Senin yaptığın armatürlere bakıyorum sabahtan beri.. Ne yalan söyleyeyim sabahtan beri adam gibi iş yapamaz oldum o yüzden :) Her gördüğüm armatür birbirinden değerli ve şaşalı.. Helal olsun sana. Ama ben bu kadar sitede gezinirsem patron kesin beni kovar iş yapmıyorum diye :D
    Bu arada kullandığın o zamanlayıcı ne marka nerden bulabiliriz abi?

ßy Mirac Küçükerdem ve murer bunu beğendi.
  12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Teşekkürler Eyüp.

Cata marka, Karaköy'den alıyorum. Çok yakında, kendimiz programladığımız,bilgisayar kontrollü dim kitimiz çıkacak piyasaya...

nemesistr bunu beğendi.
  13. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Hmm anladım abim.. Sabırsızlıkla bekliyorum...

14. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Benim bugüne kadar gördüğüm en güzel armatür diyebilirim , bayılmıştım ilk konu açıldığında portalın logosu zaten üstüne süper olmuş , armatür şık işcilik süper tekrardan teşekkürler murat abi paylaşımın için:)

murer bunu beğendi.
  15. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Hocam Aluminyumun kilosu nereye gidersen git en ucuz alacağın fiyat kg kdv ile birlikte 8.5 tldir.O da toplu anlaşman olursa. Yoksa perakende 10 tl dir.. Onun da kalitesi en düşük olanıdır. He iş görür mü görür ama kalite arttıkça Al fiyatları da artar..

16. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Murat bey hayran kaldım ve sizden habersiz bir abimize resimlerini attım yapım konusunda ama bakalım nasıl olacak işlerim nedeni ile ilgilenemiyorum(beceriksizliğimi örtbas etmek bu olsa gerek) en kötü durumda sizden yardım isteye bilirmiyim tavsiyelerinize çok ihtiyacım olacak

murer bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi bende bu armatürü örnek aldım aynısından yapmaya başladım, t8 leri buna monte edeceğim, iki kat kasa yaptım hazır ikisinin üst üste birleşim olayını nasıl yaptın abi onu bir anlatabilirsen sevinirim. Teşekkürler.

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Biraz daha inceleyince vidaları gördüm üstten atılıp birleştirilmiş, bende alttan yapacaktım bozarım diye dokunmamıştım başka yolu var mı diye inceledim bu şekil olacak anlaşılan.:)

murer bunu beğendi.
  19. babuqhtuLu

babuqhtuLu

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Ferdi Akbulut
    Tebrikler, bayağı bi emek harcanmış ve değmiş. Hobi aşkı bu olsa gerek... :)

murer bunu beğendi.
  20. ilhan_34

ilhan_34

Portala uye olmadan once defalarca girip inceledigim kendin yap armaturlerden biridir. Gercekten takdire sayan bir calisma.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

Sayfayı Paylaş