1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

4x39 watt T5 Akvaryum Armatür Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde murer tarafından 4 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Fatih armatürün çok şık durmuş güle güle kullan.:em:

Murat abiminde emeğine,ellerine sağlık.saygılar:gif

murer bunu beğendi.
  2. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Armatürde güzel akvaryumda teşekkürler size.Her aliminyumcu satar mı var mı bu parçaları acaba ?

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Sineklik işleri yapan her yere bulabilirsin.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Harfi harfiyen yazdım, malzemenin nerelerden temin edilebileceğini.

5. erkan candemir

erkan candemir

İsim:
    erkan candemir
    Cevap: 4x39 watt T5 Armatür. Aydınlatma sorunu yaşayanlar buraya.

Aydınlatma işini kendimiz yapacağız anlaşıldı.

1. sorum şu; T5 lerin yerleşeceği kasanın üstüne komple ( atıyorum 50x90 cm.) ayna koysak, daha iyi bir yansıtıcı olmaz mı ? ya da akvaryumun buharı, aynayı 3 günde buzlu cama çevirerek bu fikrimi bitirir mi ?

2. soru: T5 lerin arasına bir tane de blacklight floresan koysak, fosforlu mercan / anemon vs. daha güzel parlamaz mı ?

Elektronikçi bir arkadaşım var, onunla floresanlar üzerine konuştuk. floresanların ömrünün ve ışık kalitesinin bulunduğu ısı ortamı ile çok ilgili olduğunu söyledi. bu nedenle bana aydınlatma armatürünü U şeklinde yap, duy kısımlarını açık bırak, böylece ısı oradan aksın; böylece de fan kullanmana da gerek kalmaz dedi. fikir aklıma yattı. beni tek düşündüren, duy kısımlarından çıkan ışığın bulunduğu pozisyona göre gözü rahatsız edip etmeyeceği. şimdilik U armatürün 3 yüzeyini ayna kaplayacağım ve arkadaşımın dediği gibi, duy kısımları açık kalacak. olmadı belirli bir açıklıktan sonra duy kısımlarının kapandığı bir tasarım yaparım.tuzdan aynalar ne olacak onu da zaman gösterecek.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu armatürde reflektör kullanıldığı için aynaya filan gerek kalmıyor. Aynadan dahada güzel yansıtıyor reflektörler. Florasanların önünde cam olmadığı taktirde ayna zamamnla buharlaşan sudan dolayı yansıtıcı özelliğini kaybeder.

akvaryumlarda kullanılan florasanların ömürleri kullanıma bağlı oalrak yaklaşık 9-12 ay arasındadır. Isıyla çokta bir alakası yok. Duyların dışarda kalması görüntü kirliliği yaratır.

7. Kkurluk

Kkurluk

İsim:
    Kubilay Kurluk

Bende kendi akaryumum için bu armatürden düşünüyorum.100*55*50(h) 6 adet t5 için ne kadar malzeme kullanmam gerekecek?
    2 fan 6 t5 için yetecek mi ve balastlar nereye monte edilecek?

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

1. sayfayı incelerseniz herşey detaylıca anlatılmaktadır. 2 adet fan yeterli gelmektedir. dilerseniz 2 öne 2 arkaya olmak üzere 4 adette olabilir. Balastlar florasanların bulunuğu üst kısıma montajlanıcak.

9. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Fatih başlamadınmı yapmaya armatürü:D İlk yaptığını ben alırım satma sakın:) portalda en beyendiğim armatür diyebilirim ustalık beceri işi biz kalkışsak beceremeyiz:D Eline sağlık murat abi yeniden .

murer bunu beğendi.
  10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Murat abi valla kafamda yüzlerce şey var. Bunu hayata geçirmem zor. Karaköy-Bahçelievler arası mekik dokumam gerekli.

11. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Anladım fatih kafandakileri hayata geçirirsin inşallah. Bu aydınlatma bende hep sorun oldu başda akvaryumla almazsan böyle olur:D Bir tane suntadan yaptım kapak şişme yapıcanı bile bile ve yapmaya başladı sökmem gerekicek:D. En sonunda gidip hopor bir tane hazır armatür alcam , aydınlatma olmadan olmuyo:)

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Akvaryumu ekdnin yaptınmı en büyük sıkıntısı aydınlatma oluyor. Bunu kendinde yapabilirsin, olmadı kasayı hazırlar elektirkçiye montajını yaptırırsın.

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Suntadan kapak yaptığınız zaman içerisini aluminyum bant ile komple kaplarsanız kesinlikle şişme yapmaz.. Bizzat denenmiş ve tecrübesi yapılmıştır.. ;)

fth-94 bunu beğendi.
  14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Volkan abi suntadan yaptığımızda yaklaşık olarak ne kadar oluyor ağırlık ? Çok ağır oldumuda olmuyor, indiri kaldırı çok zor oluyor.

15. Cromorg

Cromorg

İsim:
    özcan yavuz

Murat Ercan Bey,

Acaba armatürün boyunu 90 cm yapsak 85 lik t5 ve duyları sığdırabilir miyiz armatüre teşekkürler.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Floresanlar duy olamadan takılabilir. Duy yerine kaploların ucuna takılacak olan küçük geçmelerle direk floresan ayaklarına takılabilir. Yahut yine elektirikçilerden klips alınıp takılabilir. Duy takmak istenirse zorlamak gerek sanırım.

17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Benimde acizane bir sorum olacak. Üzerinde çalıştığım armatür un saç kısmını bir türlü kesip dele bileceğim kolay bir yöntem bulamadım. Sizin bir hayli güzel kesimler yaptığınızı gördüm.Fun yuvaları elektrik düğmeleri gibi.Kesimlerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz bunların saç a?

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Aşağıdaki videoda ki gibi bir kesici veya benzeriyle çok hasas ve istediğiniz şekilde kesebilirsiniz.

Markası mühim değil videodaki en kalitelilerden ama muadilleride var tabi.

[video=youtube;9iMiH8wYTDY]http://www.youtube.com/watch?v=9iMiH8wYTDY&feature=related[/video]

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Çok amatör olanı bende mevcut idi.Denemelerimde başarı elde edememiştim gücü yetersiz kalmıştı.Ama uçları birde elimdeki matkaba takarak deniyeyim. Teşekkür ederim ilginize.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Toygar bey fan deliklerini matkabın ucuna panç takarak çok rahatlıkla delebilirsiniz. Zaman saatinin yuvasını açarkende Halil abinin göstermiş olduğu videodaki ucu matkaba takabilirsiniz. Bu arada en kısa zamanda armatürün yapım aşamalarını bekliyoruz...

Panç:

Sayfayı Paylaş