1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

450 litre deniz akvaryumu kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde haves tarafından 2 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. haves

haves

Anladım neyse biraz hayal kırıklığı oldu benim için ama artık tankı büyüttüğümde ve daha çok tecrübe sahibi olduğumda sohal beslicem o zaman onun yerine yellow olur

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tankı büyütmek sadece sohal için ise gereksiz bence. Clown tang var, bayağı benzer ama zor canlıdır belirteyim

YMR_AY bunu beğendi.
  3. haves

haves

Yok balık için tankı büyütmicem ben bu hobiye ilk başladığımda sohali çok beğenmiştim aklımdada hep vardı akvaryuma eklemek artık bu akvaryumumdan sonra daha büyük bi akvaryuma geçtiğimde eklerim :)

4. haves

haves

20160226_174802.jpg
    20160226_174756.jpg
    Mercanlara bakarken bu canlıyla karşılaştım snail gibi agzi var kayanin uzerinde biseyler yiyor yavas hareket ediyor zararlımıdır kimdir bu ? :)

5. haves

haves

20160226_175913.jpg

Burcu bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Anemon gibi geldi bana

7. haves

haves

Antenleri var ve snail gibi ağzı var snailin yavaşlığında hareket ediyor ama kabuğu falan yok inşaAllah zararlı bişey değildir

8. haves

haves

Herkese merhaba Akvaryum kurulalı yaklaşık 6 ay olmuştur fakat ilk başlarda başlayan diatom bir türlü kalkmadı. Kurulumda biopronto marine kullandım. Sorunla uğraştığım süre içerisinde akvaryumcunun söylediklerini yaptım ama bir sonuç alamadım akvaryumcu bakteri eksikliğinden dolayı diatomun geçmediğini söyledi ışıkları kapatarak diatom geçtikten sonra bactiv8 girmemi söyledi akvaryuma ama işe yaramadı. Işıklar kapandığında yosunlar gerilemeye başlıyor fakat ışıklar açıldığında hemen coşuyorlar. Bu yosun bactiv8 i akvaryuma girdikten sonra ilerlemesi yavaşladı. Poliplerin, star polipin ve montilerin üzerini kaplıyor montiler bundan dolayı rahatsız fakat star polip ve diğer polip mercanlar yosunlar üzerlerinde olduğu için açmıyorlar star polipte bi gerileme yada azalma yok yine gelişmesine devam edebiliyor fakat polip mercan poliplerini açmadığı için ölüyor şu anda baya azalmış durumda. Su değerlerimi ölçüyorum nitrat 2 seviyelerinde diğer mg, kh, ca gibi elementleride ölçüp katkılarını giriyorum. Akvaryumcu sürekli su değiştirmemden dolayı akvaryumumun sürekli gerilediğini bir türlü o evreyi geçemediğini bakterilerin çoğalamadığını söyledi bundan dolayı su değiştirmememi söyledi. Yaklaşık 2 aydan beri su değişimi yapmıyorum ve 1 aydır camlar cam sileceğiyle hiç temizlemedim yosun oluşmuyor fakat kumlarda ve kayalarda bulunan diatom çok az olarak ışık olduğunda çoğalmaya başlıyor. Nerde terslik bilmiyorum ama kum canlı kum kayalar caribsea nın kayaları tuz red sea coral ps-BM

9. haves

haves

10. haves

haves

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Djyatom değil bu cyano malesef, yüksek ısı, yüksek fosfat ve nigrat degeri, yetersiz yüzey dalgalanması yetersiz iç sirklasyon gereksiz katkı girişi ve kötü aydınlatma yetmeyen filtrasyon nedenleri başında gelir.

Kullanılan su ile giren ağır metalleri de katarız bu duruma

Akvaryumda katkı gerektirecek hiç bir durum yok haftalık veya iki haftalık periyotlarla yapılan su değişimi yeterli gelirdi.

Yukarıda yazdıklarımı bir sorgula suyunu test et Lütfü.

sernur83 ve Ontheway bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kayalarda pek islevini yerine getirecek kayalar gibi durmuyor, eklemek gerekir diye düşündüm. Biyolojik aktiviteye pek katkı sağlayacaklarını sanmıyorum.

13. haves

haves

Veysel abi gereksiz katkı derken bactiv8 i girmeyi bırakıyorum o zaman onun dışında yazımda katkı diye tabir ettiğim mg,ca,kh katkılarıydı bunlar dahil mi bu işin içine ?
    Ayrıca taşlarla alakalı söylemek istediğini anlayamadım abi cyano dan etkilendiği için mi bunu söyledin caribsea nın reef rock taşlarından aldım yoksa bu taşlar iş görmeyeceği için mi ? ? ve şunuda eklemek istiyorum akvaryumu kurduğumdan beri coralin alg oluşumu hiç gözlemlemedim kurulumu yaptıktan 1 ay sonra diatom oluştu sonrasında kayalar yeşillendi sonrasında yer yer morarmalar oldu fakat bu olay olduktan sonra o morarmalar hiç ilerlemedi. Fosfat tutucu var bende şu anda onu bağlıyım mı akvaryuma ?

14. haves

haves

Uyarın üzerine şimdi ikinci dalga motorunu bağladım su baya dalgalanmaya başladı.

15. montana

montana

İsim:
    İbrahim
    Geçmiş olsun öncelikle. Yakın geçmişte ben de cyano sorunu yaşamıştım. Su değerlerimde bir anormallik yoktu üstelik. Akıntı da yeterliydi.

Prodibo biodigest kullanarak bu sorunu aştım. İçeriğindeki yararlı bakteriler, cyanoya sebep olan bakterilere baskın çıktı sanırım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

sernur83 bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Günaydın, evet akvaryuma eklediğin bütün katkılar için söyledim. Tamamen gereksiz, iyi bir reef tuzu ile yukarda bahsettiğim şekilde degışim yeterli gelir. Reef crystal kullanabilirsin. Kayalara yorum yapmayacağım bu kayalar için yorumum belli hiç sevmem. Sonra vırt cırt ediyorlar. Merak ediyorsan bir adet kayayı kırıp bak.
    Fosfat tutucu rowa ise faydası olur, akvaryuma göre gramajını ayarlayıp bağla. Aydınlatma saatlerini azalt, şiddetini kısabiliyirsan kıs bir hafta kadar. Su değişimlerinde de cyanoyu sifonlamaya çalış.

Pennywise bunu beğendi.
  17. haves

haves

İlginiz için teşekkürler. Şu anda elimde bactiv8 mevcut bu iş görmez mi ? ve günlük kaç ml akvaryuma girmem gerekli ?

18. haves

haves

Veysel abi, Katkı girişi yapmıyorum artık fakat bir tek kh ı yüksek tutmak için reef builder'ı kullanıcam çünkü internette araştırdığıma göre kh'ın normal değerlerde olması gerektiği yazıyor kh düştürğünde ona bağlı olarak ph'ta düşüşe geçiyor cynoya bununda sebep olduğu yazıyor bundan dolayı kh'ı sabit tutmak için düşmemesi için reef builder'ı kullanıcam cyno olan akvaryumkarda kh hep düşme eğilimindeymiş tabi bende başka bir yerde okudum ne kadar doğru bilmiyorum. Ayrıca fosfat tutucu grotech marka dün fosfat ve diğer nedenlerin başta geldiğini söyliyince bende fosfat tutucuyu akvaryuma bağladım bugün dip süpürgesiyle kumdaki cyano'yu temizledim kayalardakini alamadım. kumun her yeri temizlendi ve yaklaşık %10 su atıldı. %10 luk yeni hazırlanmış su takviyesi yapıldı ışıkları kapattım ve 3-4 gün kadar açılmayacak.

veysel ve sernur83 bunu beğendi.
  19. montana

montana

İsim:
    İbrahim
    Bahsettiğiniz ürün hakkında bir bilgim yok maalesef. Fakat her iki ürünün içerik bilgilerini, özelliklerini vb karşılaştırarak bir çıkarım yapabilirsiniz.

20. MilesDavis

MilesDavis

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Ali Aktaş
    Gördüğünüz canlı Stomatella. Faydalı bir yosun yiyicidir.

haves ve montana bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş