1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

35L Bitkili Akvaryum İçin Mayalı CO2 Sistemi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamun ALeyküm,

Beyler akvaryumum ufak oldugu için forumda bulunan co2 sistemini yapsam fazla gaz açığa çıkıp zehirlenme olur mu ?

Vana ile ayarlamak mümkün fakat gaz sıkışmasından patlama oluşacağı kaanatindeyim.

Difüzör İçinde sigara izmaritini düşünüyorum ?

Akvaryumda sadece eledoa (belki jawamoss ) kullanacağım sağlıklı çoğaltıp çevremde kilere dağıtmak istiyorum (Yaşadğım şehirde canlı bitki satan yok :) )

Birde Diğer bitkiler için co2 + ışık yeterli olur mu ? gübre kullanmasak olur mu ?

Farklı bi alternatifi olan Bizimle Paylaşırsa Minnettar kalırım.

Teşekkürler...

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: 35L Bitkili Akvaryum İçin Mayalı CO2 Sistemi

Co2 yerine 35 litrede yüzey akıntısını minimuma düşür, hiç akıntı olmasın, oksijende verme balıkların ve canlıların yeterli co2 miktarını elde etmese bile sağlayacaktır. Senin iyi bir co2 kaynağından çok sıvı gübreye ihtiyacın var.

3. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Doğuş'a katılıyorum bakmak istediğin bitkiler fazla gereksinimi olmayan türler kaliteli gübreleme ve ışıkla gayet güzel gelişim gösterirler. Bende tankımı bozmadan önce elodea, saz ve subulataları bu şekilde yetiştirmiştim, iç filtreyi az çalştırıp balıkların ürettiği Co2 yeterli gelmişti akvaryum 40 litreydi.

4. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Peki Kullanmam da bir sakınca var mı? mayalı sistemi yapıp ? sonuçta ne kadar besin (co2) o kadar gelişme ?

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Öyle düşünmemen gerekir akvaryumunda yeterli sıvı gübre olmazsa co2 bir işe yaramayacaktır. Co2 sadece bir aktivatör gibi düşünülebilir, aktifleşme hızını arttırır, daha fazla besin kullanımı ışığa daha fazla ihtiyaç duymasını sağlar, 40 lt gibi bir akvaryumda ise bu katliama dönüşebilir, kaş yaparken göz çıkarmaya gerek yok. Hızlı gelişime gerek yok sağlıklı olsunda.

6. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Pardon kendimi yanlış ifade ettim. Hızlı Gelişim Derken Sağlıklı Yemyeşil yapraklı bitkiler yetirtirmek istiyorum. Daha önceden aldığım bitki bi süre sonra sararıp ölmüştü o yüzden

7. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Eğer illa ki kullanmak istiyorsan düşük hacimde dikkatli olmalısın ve diğer elementleri de eksik etmemelisin yani gübre şart gibi farkında olmadan oluşacak olumsuzluklar canlı kaybına sebebiyet verecektir. Balık kaybı yaşamamak için düzgün bir düzenek kurmalısın. Tabi düşük hacimde fazla yüklenmeler de istenmeyen yosun oluşumunu da tetikleyecektir.

8. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Yosun oluşumu vatoz'u mutlu eder bence :)

işte benim size danıştığım konu 35L hacimde ne kadarlık tarif kullanmalıyım

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Emin ol 100 LT akvaryumum olsa mayalı kullanırdım 20 litre akvaryumum olsa pH kontrollü bir co2 tüpü taktırırdım. Düşük litrelerde risk çok fazla. Sen bilirsin ben olsam bulaşmam. Tarifi aynı kullanacaksın. Ama hava taşı ile verirsen çözülme oranı çok az olur işine yarar yarısı boşa gider. Bence hiç uğraşma kes yüzey akıntısını oksijen verme ve bekle. Ben 60 litrelik akvaryumumda bu şekilde yetiştiriyorum. Ve haftanın sonuna doğru anca yeterli co2 seviyesine çıkıyor.

10. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Anladım Galiba en iyisi bulaşmamak :)

11. Mert Çimagil

Mert Çimagil

İsim:
    Mert Çimagil

Co2 iyi ayarlamalısınız yoksa balıklarınız zehirlenip ölürler =(