1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

260x70x65 yeniden kurulum.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde TigeR tarafından 2 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Keşke yerimiz olsada karantina yapabilsek yerim olmadigindan dolayi akvaryumu unite tarzi yaptirdim yoksa bende isterim bi karantinam olsun yeni gelen canliyi 1 ay tutayim karantinada ama malesef yer yok ki olsa bile hatunla buyuk savaş cıkar:)
    Baliklari yarin aksam tanka alicam tekrardan eger yin3 benek cikarsa ana tanka reefsafe bir ilac uygilicam sanirim sumo g3niste olsa o kadar balik ozellikle angellr daha fazla stres yapacaktir. B3n3kten ölmezlerse stresten yorgun dusup ölecekler. Benek tanklarda her zaman oluyor baliklarin guclu olup olmamasiylq bulasiyor. Tang turleri baksaydim 3 5 fazla verip hobicilerden alirdim ancak butterfly ve angel turleri genelde bulunmuyor olanlarda oturmus baligi satmiyor malesef bu sekilde devam etmek durumundayim yapabilecegim.en iyi sey ayda belki 1 2 balik girmek olur en azindan su kalitesi yukselir giren balik hirpalanmazsada duzene oturur. Hizli.balik girisimin en buyuk nedrnlerinden biriside tanktaki balkklar tanki cok sahiplenmeden kadroyu otutturmakti aslinda...

YMR_AY bunu beğendi.
  2. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Sumpin icinde ivir zivir cok var zaten motorlar falan arkalarina geciyorlar ama alan dar regal 16 17 cm vardir imparatorda 15 o yuzden ana tanka almayi dusunuyotum gerek olursa ana tankta tedaviye gidicem mercan yok nasil olsa

3. Valla ben bu cihazdan edineyim diye çok istedim ama firma bence kendi bacağına sıkıyor. Şöyle ki; ben evde ve işte masaüstü bilgisayarı olarak Linux işletim sistemli makineler kullanıyorum yıllardır. Seneye Linux desteği yok ne yazık ki. Firmanın kendi kutusunu alayım desen 600 tl miydi neydi wi-fi olanı. O wi-fi modüllü cihaz 150-200 TL civarı olsa idi kesinlikle alıp koyardım tanka. Bu haliyle Seneye Home işletme masrafını bir kenara bıraksak 1.000 TL gibi bir ilk yatırım istiyor. Elimizi bağlıyor bu haliyle..

Ekleme: Stokta olmamasına rağmen SWS wi-fi en son 850 TL civarı imiş fiyatı. 450 TL civarı da prob. 3'lü slidelar 109 TL ama stokta yok. Nasıl kullanalım bu cihazı biz :)

Ufuk_Arslan ve Montimahir bunu beğendi.
  4. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Seachem amonia alert gecen sene kullaniyordum ömru bitti 1 sene kullaniliyor yine siparis verdim bekliyorum.

cystein bunu beğendi.
  5. Bu da iyi bir takip yolu Fatih Bey. Ürünü almayı ben de çok düşündüm ama bir türlü satın almadım nedense. Alıp takmak zor bir şey değil aslında tanka..

6. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Aynen cok guz3l bis3y dereceden farki yok cama asiyorsun surekli tesstle falan ugrasmiyorsun.

7. Var.. Adından ufak bir değişim yaptılar sanırım..

8. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Seachem amonia alert diye aratitsaniz bulabilirsiniz. Tr de mevcut.

9. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba arkadaşlar dün baliklari ana tanka aktardım imparator pek iyi gorunmiyordu onada tatli su banyosu yaptirdimönce ilacli suya ardindanda ana tanka aldim. Şu an icin hersey yolunda baliklar cok guzel yemlendi chelmon icinde karides tuttum elimde videodan izleyebilirsiniz..

10. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih

MESUT_KERİM ve cystein bunu beğendi.
  11. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bu arada ana tanka bakteri kulturu girdim sumptaki ilacli suyu komple bosalttim ro suyla doldurup tuzladim su an sumpta tuzu eritiyorum sumpi aktiflestirmedim. Aksama sumpida aktif hale getirip hergun sarimsak&zencefil suyunu yeme emdirip baliklara o sekilde vericem arada 100 litreden fazla su degismiste oldum. Tekrardan benek olusursa ana tankta ilac tedavisi uygulayacagim artık gerisi takdiri ilahi...

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. Fatih Bey,

Merak ettiğim için soruyorum; sump pasif iken PS de pasif olmalı? Sadece dalga motoru ile ana tankta su hareketi mi sağladınız bu sump pasif dönemde? Suyu nasıl oksijenlendirdiniz?

Saygılarımla..

13. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Yuz3ye vuran dalga motoruyla suyu oksijenlendirdim evet dogrudur.

14. Biraz takıntılı gibi görüneceğim ama ben hala sizin tankınızın yeterince oksijenlenmediğini düşünüyorum. Hele Sump pasif olduğu dönemde bence sudaki çözünmüş oksijen seviyesi çok aşağıya düşmüş olabilir. Bunu neden düşünüyorum; geçenlerde bakteri kültürü ekledim tankıma, biliyorsunuz bakteri kültürü ekledikten sonra 2 saat kadar PS'ın kapalı kalmasını öneriyor üreticiler. Ben de kapattım PS'ı ama açmayı unutmuşum :) 24 saati biraz geçer süre kapalı kaldı PS. Star polipin açmamasından şüphelenip neler oluyor diye araştırınca gördüm PS'ı kapalı unuttuğumu. Tankım alttan sumplı oldukça iyi havalandığını söyleyebilirim. Dalga motorum da yüzeyde hareket yaratacak şekilde çalışmakta. Buna rağmen PS'ın kapalı kaldığı 24 saate yakın süre tankta gözlenebilir bir soruna yol açmaya yetti (star poliplerin keyfinin kaçması).

Sizin tankınız benimki ile kıyaslandığında kapalı bir kutu gibi. Yüzeyde dalga motoru ile yapacağınız dalganın işe yaraması için su yüzeyinde bolca oksijen olmalı. Açıkçası ben böyle olduğunu düşünmüyorum. Oksijen seviyesine neden bu kadar takıldığımı da izah etmeye çalışayım. İmzamda bulunan "Akvaryumda Azot Döngüsü" başlıklı konuda da anlatmaya çalıştığım üzere; azot döngüsünün ilk basamağı olan nitrifikasyonda süreç oksijenli ortama ihtiyaç duyuyor. Nitrifikasyon bakterileri oksijen olmadan çalışamaz ve çoğalamaz. Bu nedenle tankınızda sumpın pasif olduğu dönemde ben nitrifikasyon bakteri popülasyonunuzun zarar gördüğünü düşünüyorum. Hatta bir adım ileri giderek normal zamanlarda da tankın yeterince oksijenlenmediğini tahmin ediyorum.

Ne yazık ki suda erimiş oksijeni ev ortamında nasıl ölçersiniz, metodu nedir, ucuz bir yolu var mıdır bilemiyorum. Bu noktaya biraz yoğunlaşabilirsiniz. Bir hava motoru ve havataşı ile oda ortamından tanka hava basıp gözlemleme yapabilirsiniz. Bu arada amonyak ve nitratı hangi testle ölçüyorsunuz (Seachem Ammonia Alert dışında bir test ile ölçüyor musunuz)? Bu değerleri takip ediyor musunuz?

Saygılarımla..

Düzenleme: 8 Şubat 2018
    Çağatay Utku ve TigeR bunu beğendi.
  15. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Öncelikle teşekkür ederim.
    İlk sormak istedigim soru tanka oksijen yüzey dalgalanmasiyla girmiyormu? Yani tatlı su beslerken tek yaptigim şey dis filtrenin cikisini suyun yuzeyine hareket vermekle oksijen saglqmaktı hic hava tası motoru kullanmadım. Ayni nitrifikasyon bakterileri tatli sudada var sonucta.
    Tqbi tankin havalanmamasi konusunda hem fikiriz zwten bu sebeple öncelikle sumpin ustunde bulunan buhqr camini iptal ettim yani sadece mobilya car arkada delik yqnlqrda acikliklar var bi nevi alt sumptaki gibi sonucta alt sump kullananlarda ustunu mobilyayla kapatiyor.
    Sump uzerindeki mobilyaya biri iceri biri disari uflemek uzere 2 fan baglamayi dusunuyorum. Baya faydasi olacaktit. Ha dersenizki fatih hava motoru hava tasi kullab sumpta faydasi olacaktir en basit cozum o olur kullanabilirim. Ama hava motorunu onermiyolar diye okumustum. Sudqki oksijen nasil ölculur hic bilemiyorum.ama 7 saatlik elktrik kesintisind3 bile baliklar oksijensizlikten su yuzeyine cikmadiklarina gore tankta yeteri kadar cozunmus oksij3n oldugunu varsaydim krndime gore. Dogru veya yanlis tartisilir tabiki:)
    Amonia alerti henuz takmadim amonyak ve nitrati salifert testlerle takip ediyorum.
    Sizin herhangi bi öneriniz varsa rinlemek isterim. Her turlu goruz tecrube ve yonlendirmeye acik oldugumu belirtmek isterim...
    Saygılar...

cystein bunu beğendi.
  16. Benim ve benzeri tankların sanırım ki en büyük avantajı tankın üzerinin tamamen açık olması, taşırma kutusuna ızgaradan akan suyun çok olmasa da şelale şeklinde akması. Yoksa sump kısmı elbette mobilya içinde ve görece az havalanıyor. Benim dikkatinizi çekmeye çalıştığım nokta bu sorunun kronikleşmiş olabileceği.. İyi oksijenlenen bir tankta 7 saat akut kesinti tolere edilebilir diye düşünüyorum. Ancak bu kronik bir durum ise zorlayıcı olabilir. Bir diğer durum da oksijenin tatlı sudaki çözünürlüğü tuzlu suya göre daha çok. Yani oksijen tuzlu suda tatlı suya göre daha az ve zor çözünüyor.

Bu konuda deneyim paylaşacak birisini bulmak da zor. Sizin hacminizde ve tasarımınızda tanka sahip pek kimse yok tuzlu suda. Bu sebeple deneme ve gözleme ile yola devam edeceksiniz sanırım. Hava motoru önerilmiyor mu, neden önerilmiyor? Bu konularda açıkçası bir bilgim yok. Bu zamana kadar okuduğum konularda böyle bir bilgiye rastlamadım. Tuzlu suda PS gibi bir cihaz varken hava motoru gereksiz bir cihaz olarak görülüyor olabilir, doğrudur da. Sizin tasarımınız olayı biraz değiştiriyor bence. Deneyimli arkadaşlar da konuya dahil olsa aydınlanırız aslında. Fikir jimnastiği yapıyoruz neticede.

Saygılarımla..

ömer_ ve TigeR bunu beğendi.
  17. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Aslinda en garanti yol sump üzerine 2 adet ufak fan takmak ancak.mobilya bozulacagi icin hatundan veto yeme olası...
    Egerki hava motorunun bi sakincasi yoksa 1 adet eheim 100 alip hava tasiyla sumpa baglayabilirim eski tatli suda kullanmistim baya sessiz bi motor extra odadan tank icine hava vermis olacaktir.
    Dedigim gibi uzun sureli elektrik kesintisinde dahi baliklar oksijensizlikten su yuzeyine cikmadi ama bu oksijen konusunda bi kistasmidir bilemem.
    Ben isim gerrgi yalı ve villlara girip cikiyorum .... sabancinin 3vinde resif tanki gordum 3 tondu yanlis hatirlamiyorsam ustten duvara kadar mobilyayla kapali alttanda mobilya vardi yani brnimki gibi komple kapali bi sistemde duvara gomme gibi. Bi sorun olmadigini soylediler tabi keske imkan olsada ustu acik olabilse

18. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Salifertin oksiyen testi vardı diye hatirlıyorum, bir bakin isterseniz belki kronik sorun budur ondan tekrarlıyordur ona gore cozum ararsiniz..

TigeR bunu beğendi.
  19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sonradan yazılanları okuyamadım kusura bakmayın o yüzen direk soruyorum.Yayınladığınız videoda balıklar karides yerken su yüzeyi yağlanmış vaziyette, su normalde de bu şekilde mi ?

TigeR bunu beğendi.
  20. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba bu sekilde degil o kieimda tasirma kutusu var sump iptal oldugu icin o kisimda yaglanma olmus dalga motorlari oraya kadar itikliyot suyu tam o kisimdanda izgaradan sumpa geciyor. Sump karantina icin ayrilmisti malum bu aksam aktif hale gelecek.

Sayfayı Paylaş