1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

26.03.2015 de başlayan Paladaryum Maceram

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde yekim tarafından 21 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. yekim

  yekim

  Mesajlar:
  954
  Yer:
  Samsun
  Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Akvaryumdan vazgeçilmez ve sürekli gelişmeye açık bir hobi dedikleri kadar var.
  Tuzlusu akvaryumu kurulumundan sonra, herhalde burdan sonra bırakırım dediğim hobiden gerçekten de vazgeçemiyorum.
  Geçen sene tuzlu suya veda ettikten sonra kısa süreli bitkili tank girişimim, nişandı düğündü derken kaynadı gitti. Fakat bu arada elimin altında atıl durumda bekleyen 80 cmlik bombeli tankda bu zamana kadar yoğun dönemde bile zaman buldukça ilgilendiğim noenlar, vatoz, meleklerim için bir tank kurduktan sonra boşa çıkmıştı.
  1 yıl kadar zaman önce tanıştığım bu kısa zamanda dostum, abim diyebileceğim @tektimur un terraryum denemelerine şahit olunca, şeytan beni bu konuda yoklamaya başlamıştı. Ve start verildi. Önce malzemeleri tanıtayım
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Bakalım kökler akvaryuma koyunca nasıl duruyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Sonra boşluklara köpük sıkılım üzerine torf döküldü.
  Veeee ertesi günki hali.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  27 Mart ta aşamaya getirdikden sonra internette yosun grafiti diye arattığınızda bulacağınız karışımı hazırlayıp muhtelif yerlere sürdüm. Fakat asma köklerini yeterince kuratamadığım ve kabuklarını kazımadan koymamdan ötürü çok pis koku ve görüntü oluştu. Ayrıca yosun bulamaç tarifinde herhalde çok ciddi sıkıntı var. Çünki her taraf küf oldu. [​IMG]

  Ama pes etmek yok. Gelelim bu aşamayı size anlatmaya

  07.04.2016 e kadar çiçekçi çiçekçi dolaşıp aşk şemsiyesi ve arap saçı aradım durdum fakat bulmak ne mümkün. Sonun da bir fidancı da arap saçına benzediği için adını bile bilmediğim bir başka bir tür aldım. Belki benim paludaryumum için uygun değildi. Ayrıca bahçede dut ağacına sarılmış halde duran sarmaşığı da kökünden ayırıp kullanmayı düşündüm. Aslında bir salon sarmaşığı bulabilseydim ne güzel olacaktı. Bulduğum kaktüs de çok hoşuma gitti. Eve gelip palunun kapağını açtığımda iğrenç bir kokuyla karşılaştım. Dediğim gibi kökler çürümeye başlamış ve suyu son derece bozmuştu. Suyu boşaltmak lazımdı. Paludaryum terrayum yolunda gidiyordu.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  12.04.2016 tarihi
  Yukarıda da dediğim gibi yosun harcım küflenmeye başlamış ve kokudan başka görüntü kirliliği de baş göstermişti. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi o kaba beyazlıkların hepsi küflenmiş yosun harcı. Ve tesadüfen bir arkadaşımda bulduğum arap saçını da hemen ekledim.

  [​IMG]

  Bugün (21.04.2016) ki son durum hakkında bilgi vereyim.

  Arap saçı diye ilk eklediğim eğrelti ışıklandırmadan ötürü düşündüğüm dalları yukarı doğru uzamaya başladı ve internet de bulduğum sphagnum yosununu da o küflü yerlere ince ince kapladım. Ve artık günlük olarak spreyle nemlendirmeyi düşünüyorum. Her ne kadar tank kapaklı olsa da içerideki nemin yeterli olacağını düşünmüyorum. Ayrıca akvaryumdan çıkardığım bir kaç gül ve sazları sulu kalan kısma diktim belki yaşar umudundayım. Ama aydınlatma ciddi olarak kafama takılmıyor değil.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  TencoMelih, Alparslan ve 8020_r31s bunu beğendi.
 2. yekim

  yekim

  Mesajlar:
  954
  Yer:
  Samsun
  fotolarda bir sıkıntı var mı?
   
 3. Ernestho

  Ernestho

  Mesajlar:
  34
  İsim:
  Sırdaş Çakmaklı
  Evet fotolar silinmiş galiba
   

Sayfayı Paylaş