1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

250x27x50h Yapacaz Olacak Portal Tankı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Tarık KÜÇÜK tarafından 8 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    şu aşamada bırakın cyanoya falan müdahale etmeyin
    ufacık bişey aydınlatmayı begenmemiştir sirkülasyon olmamıştır bu yanlışları gösterecek bu arkadaşlar .

2. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Sirkülasyonda sorun var bana göre cp55 diğer uca kadar akıntıyı götüremiyor bu sebepten yerini değiştirip dik olarak koymayı düşünüyorum. Bi taraftan kafa motoru akıntı yaparken diğer taraftan dalga motoru akıntı yapsın girdap benzeri döngü olsun gibisine düşünüyorum.

3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Teknik olarak cyano da bir bakteri oldugu icin ozellikle bakteri besini vermeyin, verecekseniz de gece isiklar kapaliyken verin derim.

Benim gozlemlerim bakteri kulturune bile negatif tepki verdigi yonunde oldu hep. Bence de sirkulasyon ile ilgili su degisimi yaparken sifonlarsin cok bir sorun olmaz ama akinti olayini cozmek gerekir bence. Daha dogrusu cyano ya sebep her ne ise bulup cozmek gerekir, butun ugras keyifsizlige donmesin.

4. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Negatif tepki derken, bakteri kulturu verdigimde bile hep daha cok azdi demek istedim.

5. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Ben bu cyno ya karşı bakteri ekledim, bakteriyi bakteriye kırdırıyorum muhabbetini anlamlandıramıyorum. Cyno da bakteri tamamda eklediğimiz bakterinin ne yemi bu cyno ne de rakibi, aynı besin pramidinde değiller... Ne olumlu ne olumsuz etkisi olamaz bana göre..

6. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Fosfat en son 0,5'ti. Pazartesi yeniden bir test yapalım tüm değerleri.

7. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Tarik cyano ne durumda? Varmi bi gelisme balik girdinmi tanka?

8. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Dalga motorunun yerini değiştirdim cyano yok olmaya başladı. Balık henüz girmedim bu akşam test sonuçları gelecek duruma göre ya çarşamba girecem balığı yada bi süre daha bekleyecek. Mixbet reçine konusunda senin dediğin gibi yapmak mantıklı benimkinin de etkisi bitmiş TDS 77 çıktı haftasonu baktığımda.

9. yagmurlugeceler

yagmurlugeceler

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ÜMİT AKBULUT
    selamlar . Tarık ve Fatih ikinize birden aynı konuda fikir vermesi açısından söylemek isterim balık tankında reçine gereksiz masraf diye düşünüyorum . zaten membran çıkışı en fazla 7-8 tds oluyor su değeri .Mercan bakacaksanız sıfıra indirmek için kullanılıyor reçine . yoksa gereksiz masraf şeklinde düşünüyorum. ayrıca çok kullanıldığında membran çıkışından 10 kat fazla tds çıkmış gibi duruyor. tabiki bu benim size bir tavsiyem hayırlı olur inşallah.

10. Mercan olmasın ama yosun ve zararlılar da olmasın :) Çeşme suyu ile kurulum yapılırsa yosun ile ilgili büyük sorun yaşanır gibi geliyor bana..

11. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Hocam ümitin dedigi sadece recine gereksiz yani cesme suyu kullan demiyor membrandan sonra direk tanka verin diyor.

12. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Ümit drdigin mantikli olabilir cunki ben tanki 2 kere doldurdum ayni recineyle bilmiyordum degismesi gerektigini ve en son bozmadan kayalar yesil yosun olmustu. Ayni recineden 2 ton su g3cirip tanka ekledim 500 litrede degismesi gerekiyormus.
    Simdilik 2 sefer yetecek kadar recinem var ilk kurulumda kullanirim sonrasinda iptal edebilirim...
    Birde sormak istedigim karbon ve sedimentleride degisicem ilk suyu karsilayan 5mikron sedimentmi olmali 1 mikronmu?
    Benim aklimda kalan sirasiyla
    5mikron
    Karbon
    1mikron
    Membran
    Recine seklinde siralama dogrumuydu?

13. Ben yine de katılmıyorum Fatih Bey. Şöyle bir sorun var; buharlaşan su yerine sürekli TDS 7-8 su ile tamamlama yaparsanız zaman içinde iyon birikmeye başlar tankta. İlk dolumda dert etmem bunu deseniz de sürekli bu su ile buharlaşan suyu tamamlamak iyi bir fikir gibi gelmiyor bana.. Bu benim öngörüm ama deney ve gözlem ile bakılıp sorun olmuyorsa uygulanabilir elbette. Saygılarımla..

14. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Tarik sende dalga motoru ne var? Ve kac tane var?

15. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bu konu hakkinda bi bilgim yok acikcasi sadece siz yanlis anlamayin diye ümitin yazdigini duzelttim recine zaten cok pahali bisey degil risk etmeye degermi bilinmez.
    Ümitte sadece fikrini belirtmis...

16. Yanlış anlaşılacak bir şey yok :) Fikirlerimizi paylaşıyoruz :)

TigeR bunu beğendi.
  17. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Bende 1 adet Jebao CP-55 var Fatih. Kafa motoru büyük olduğu için onunla destekliyorum. Ancak kafa motoru 4000'lik olsaydı dalga motoru tek başına yetmezdi çünkü bir uçtan diğer uca suyu gönderemeyip tankın yarısında alttan emmeye başlıyor. Emişi gerçekten çok güçlü kumu yerinden oynatacak kadar. Ancak ters akıntı modu bir o kadar güçsüz neredeyse sadece üfüldeme yapıyor su hareketi görünmüyor bile.

18. yagmurlugeceler

yagmurlugeceler

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ÜMİT AKBULUT
    Tabiki herkesin bir görüşü olacak. Bizlerde sonuçta kimyager değiliz . kullananların ve kendi tecrübelerimiz sonucu fikir yürütüyoruz.arıtılmış su bekletiği zaman bile tds değeri hava ile ve kullandığımız kap ile artış gösterebiliyor.
    arıtma satıcıları ve çoğu akvaryumcular da bu şekil duyduğum ve kendimde bu şekil kullandığım için söyledim.emin olun ki birçok ilde birçok arkadaşım var .denizden su alıp kullanan mı istersiniz çeşme suyu kullanan mı istersiniz her şekilde her ortamda canlı yaşatanlar var.diğer tarafta 10 numara kurulum yapıp canlı kaybeden arkadaşlarda var.biraz şans meselesi.
    Birde şu var bizler ne kadar uğraşırsak uğraşalım doğadan gelen canlılar besliyoruz bilmem kaç milyar ton :) su olan ve mükemmel bir sistem ile yaratılmış denizleri evimizde taklit ediyoruz. illaki eksik ve yanlış tarafları olacak.
    kimyasallar ile yapılan tuzlar kullanıyoruz.
    plastik malzemeler kullanıyoruz.
    fabrikalarda üretilen yemler kullanıyoruz.
    son olarak en doğru yapılan şey insanın kendi doğrusu oluyor :)
    Fatih su arıtmada
    1- 5 mikron
    2- karbon
    3- 1 mikron
    doğru hatırlıyorsun .

Tarık KÜÇÜK ve cystein bunu beğendi.
  19. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Eskiden kafa motoruyla dalga motoru sol taraftaydı. O bölümde cyano başlayınca dalga motorunu sağa aldım.
    676A7851-6C27-46F9-B76F-8A296F83FF56.jpeg

20. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    kafa motoru su yuzeyi hareketini ancak karsiliyor su icinde bi dalgalanma malesef olmuyor muhtemelen cyanoyu tetikleyen buydu balik girip yemleme yaptiginda bu dedigimi daha iyi anlayacaksin. Senin tankada 2 tane rw 15 lazim soyle guzel bi sallasin suyu:)))

Sayfayı Paylaş