1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

250x27x50h Yapacaz Olacak Portal Tankı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Tarık KÜÇÜK tarafından 8 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Red dragonla hebaoyu zaten karsilastirmamak lazim. Red in 5m3 ü jebaoda zaten 8m3 e falan denk geliyordur

sinsitilki bunu beğendi.
  2. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Merhabalar, sump için Fatih'ten kopya çekip taşırma kutusu yapıyorum :) camı kestim pleksiyi kestim, tabanı 5mm pleksiden yan tarafı camdan yapacam. Tabana 63mm delik açtım erkek dişi adaptörle geçişleri yaptım. Dirseklerin yapıştırmasını ancak pazartesi yapacam. Bu akşam sirkülasyonu durdurup cam ve pleksiyi yapışıracam yarın kuruduğunda tekrar suyu çevirmeye başlarım. Borulama şu şekilde olacak.
    Ayrıca ilk canlıyı fırsattan istifade aldım M boy Koran Angel :D ama 1 ay başka bir tankta misafir olacak su düzene girince gelecek.

IMG_20171104_155658.jpg FB_IMG_15098117269416669.jpg

YMR_AY ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  3. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Aaaaa diatiomsuz canliiiiiiii :sopa::sopa::sopa::sopa::sopa::sopa::sopa::sopa::sopa:

4. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Diatom da neymiş :D Şaka bi yana canlı bir dükkanın **** tankında bekleyecek su değerleri standarta girene kadar :)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Tarik deniz suyu ile kurdu bu tanki. 2. Gun balik eklese sasirmazdim. Hos yinede eklememis. Goturmus misafirlikte birakmis.

6. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Aslında şu kaya problemini yaşayıp nitratı uçurmasaydım eklerdim de bu nitratla canlının ömrü ancak bir kaç gün olur. Nitrat dün akşamki ölçüme göre hala 100+. Amonyak nitrit testi olmadığından ölçemiyorum.
    Taşırma kutusunu az önce silikonladım ama unuttuğum bişey var onu da siz bulun ben söylemeyeyim :)

IMG_20171105_093808.jpg

7. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Hatamı yamukta olsa düzelttim :) Uca aşağı doğru da bir dirsek eklenecek. Yarın fabrikadan 20 cm kadar 63lük boru kestirecem dirsekleri birleştirmek için.

IMG_20171105_135613.jpg

8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Tebrikler, çok iyi.

Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
  9. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Teşekkürler. Bir güncelleme yapayım, silikonlar kurudu erkek adaptörü de vanaya tangitledim ve araya conta bulamadığımdan yarına kadar idare etmek için balonlu naylondan bir cobta yaptım ve tesisatı kurdum. Sadece dirseklerin yapıştırılması kaldı. Su döngüsünü başlattım ve bu halde bile vanadanayar yaparak su sesini kestim şahane oldu. Ps'nin kronik sorunu olan seviye ayarlamanın tuzdan yapışarak kırılıp yeniden yapıştırılmasından dolayı hoşuma gitmiyordu onu da paslanmaz M10 imbus civatayla çözdüm gayet hoşuma gitti mekanik bir parça gibi durdu.
    Ben akvaryumla uğraşırken refraktometre kutusunu ele geçiren canavarlar yere atmışlar bu nedenle iç mekanizmada kayma olmuş kalibre edemiyorum ro suda maksimum 1003 gösteriyor sıfırlanmıyor. Bir ara içini açıp kurcalayacam.
    Ekstra bilgi; akşam koran angel geldi ancak arkadaş canlıya göre küçük bir kavanozda getirdigibden muhtemelen sudaki oksijenin tükenmek üzere oluşundan sol gözü şişmiş. Hemen bir miktar su hazırlayıp ısı ve tuzluluğu o suyla eşitleyip balığı oraya aldım 5 dk geç kalsam ölecekti çünkü yan yatmaya başlamıştı. Şu an suya ic filtreyle hem hava hem hareket verdim biraz da karides dildim granül yem gibi 3-4 parça verdim karidese doğru hareketlendi bir parca yedi bu beni umutlandırdı. Yüzüşü şimdilik iyi, sabahı çıkarabilirsek yarın bir mağazaya misafirliğe gidecek. Bu arada nitrat hala 100+.

IMG_20171105_225233.jpg IMG_20171105_225208.jpg IMG_20171105_184211.jpg IMG_20171105_184206.jpg

Burcu ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  10. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Tarik bey masallah cok hizlieiniz:)
    Tasirma kutueunu okadar dusunup uygulayamayan ben:)
    Bu arada ses olayi kaldimi? Birde iniei suyun icine kadar soktunuzmu?

11. Çok güzel oluyor akvaryum maşallah :nazar: O balığı nasıl o kavanoza koyup göndermişler yahu :(

cystein bunu beğendi.
  12. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Bu defa hızıma ben bile yetişemedim, gecenin 2'sinde elimde dremelle pleksideki deliği genişletiyordum :)
    Ses şu an hiç yok ama yinede garanti olması için dirsekleri de yapıştıracağım. Vananın bir kısmı suyun içinde kaldı.

Teşekkürler Burcu Hanım. Valla bende görünce şaşırdım, balığın gözünün şiş olduğunu da eve gelince fark ettim çünkü karanlıkta otobüs durağında buluştuk alelacele canlıyı verip geri giden toplu taşıma aracına yetişmeye çalıştı. Ben oksijenin azalmasına bağladım olayı ama önceden oluşmuş bir mantar da olabilir fotoğrafta öyle bişey yoktu, belkide fotoğrafta eskidir. Artık durum neydi bilmiyorum ama sabaha kadar yaşadı balıkçık bugünde bir mağazanın karantina tankına koyduk bir süre burada kalacak.

cystein bunu beğendi.
  13. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bende bu gece aldim falcatami jiletimi sumpi söktum:) biraz ince slikon temizleme isleri kaldi onuda artik sump cami geldimi temizleyip yapistiririm.
    Bakalim yener ustadan haber bekliyorum.

14. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Hadi hayırlısı gelişmeleri bekliyoruz :)
    Benimde fan kapakları geldi onları taktım ve tüm fanları devreye aldım. Dirsekleri yapıştırıp kurumaya bıraktım. Refraktometreyi actım kurcaladım iyice bozdum :) yeni bi tane almam gerekiyor. Bunlarda güncel fotoğraflar:
    File binen ayıyı dikkate almayın kendini Putin sanıyor :D

IMG_20171106_223128.jpg IMG_20171106_223446.jpg IMG_20171106_194955.jpg

Burcu, YMR_AY, cystein ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Bir tane de ben mi yapsam böyle?

Tarık Bey yardıma gelirsiniz herhal?:D

Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
  16. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Sen yeri ayarla gerisini çatara patara hallederiz :D Bu akvaryumla kendimi DIY konusunda aştım iyice tankın tamamı dıy oldu :koptum:

YMR_AY bunu beğendi.
  17. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Dirseklerin kuruması tamamlandı ve taşırmadaki yerine geçti. Lakin 15dk sonra geri söküldü :D Vana tam açık halde olmasına rağmen su seviyesi bana güvenli olmayacak kadar yüksek geldi. Dişi adaptöre bağlı olan dirseği bir kısım kesmeyi düşünüyorum yada dirsek işine girmeyecem üstünü açık bırakacam çünkü o şekilde de su sesi tamamen kesildi.
    Sevindirici bir haber, sanırım diatom başlıyor. Cama yüzünü yaslayıp bakıldığında kum taneciklerinin bazılarını üzerinde kahve rengimsi oluşumlar belli olmaya başlamış. Şu bir kaç günde kendini tamamen belli eder. Bu vesile ile Ege kıyılarında nereden conch toplayabilirim acil öğrenip bulmam lazım. Dün 75 conch 50 snail fiyatı sordum 310 lira yapıyor bu paraya bi melek daha alırım ben. Snail nerede var biliyorum ancak conch nerede var o sıkıntı.

WhatsApp Image 2017-11-07 at 21.38.49 (1).jpeg WhatsApp Image 2017-11-07 at 21.38.49.jpeg

WhatsApp Image 2017-11-07 at 21.38.49 (1).jpg

cystein bunu beğendi.
  18. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Tarık Bey

Dirsekteki deliği kapatıp dener misiniz tam emişe geçtiğinde suyu daha hızlı tahliye eder taşırmadan..

19. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Denedim tabisi, sonuç höpürdeterek suyu vakumlaması. Az durup dolan suyu yine vakumlaması şeklinde ilerleyen bir döngü. Dirsek ve adaptörü biraz kısaltırsam tahminen 3-4cm bibi bir alan kazanacağım bu da su seviyesini biraz aşağı indirecek. Tabi bunu yapmak için yeni dirsek ve dişi adaptör almam lazım.

Rubbertooth bunu beğendi.
  20. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Ama işte o höpürdetmeyi vanadan ayarlayacaksınız?

Yukardaki postta vana var demişsiniz başka birşeyin mi vanasını kast ettiniz acaba?

Ayy konu benim 2 ay önceki kafaları yediğim noktaya geldi döndü dolaşıp çok itici :D

Sayfayı Paylaş