1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

250 Litre Deniz Akvaryumu Öneriler Sorular

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde gillraen tarafından 15 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. gillraen

gillraen

Yer:
    İzmir
    İsim:
    anıl akan
    Cevap: 250 Litre Deniz Akvaryumu Öneriler Sorular

Haklısınız Emre bey özellikle bu mevsimde çeşmede ciddi bir insan populasyonu var alıcağım yerin kuytu olmasına özen göstericem.Konuyu inceliyorum ben dalyan tarafında oturuyorum ama sorun değil alaçatıdanda su alabiliriz :)

2. gillraen

gillraen

Yer:
    İzmir
    İsim:
    anıl akan

Halil bey bunu ben uzun süredir araştıryorum hakim bir görüş yok aslında herkes farklı sonuclar elde etmiş, açıkçası ben bunu o andaki akvaryum değerlerine ve kullanılan ledlerin kalitesine bağlıyorum.Siparişini verdiğim ledler 20000k
    10W LED IC High Power LED 900LM Lamp Blub Cool White 20000K For aquarium 9-12V | eBay bu ledlerin markası adı sanı belli diye bir problem çıkıcağını düşünmüyorum.Ama olurda yosunlanma yaşatırsa sonuçta ben bunları denemiş olurum diğer hobici arkadaşlarımız adına tecrübe etmiş olurum her şekilde kazanırız yani :) Olmazsada dediğiniz gibi beyaz ışığı T5 le almaya devam ederiz.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Dediğiniz gibi deneme yanılma yolu ile öğrenmek istiyorsunuz ama bizler çoktan denedik onları.

Kiminde yosun yapar kiminde yapmaz bilemezsiniz bende onu diyorum garantisi yok başka forumlarda DIY led yapıpta süper hiç yosun yok diyenler duydum ama nedense yosunla mücadele kimyasalları girip duruyorlar.

Bende ki deneme aşamasında 3-5 aydır 2x 10w yanıyordu şimdi onlar kapandı 18x 1w ufaklar yanıyor bakalım hangisi yosun yapacak.

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bende 2 tane 10 w 20000k beyaz ve 2 tanede 10 w mavi var. Sadece camlarda yosun oluyo. Sık sık temizlemek lazım. Onun dışında sıkıntı yok.

5. gillraen

gillraen

Yer:
    İzmir
    İsim:
    anıl akan

Hoşbulduk Erman bey bende cevaplarınız için teşekkür ederim.Karşıyakada oturuyorum ben dediklerine göre çarşıda bir akvaryumcu var onun dışında hiçbiryer bilmiyorum diyebilirim deniz akvaryumuyla ilgili alışveriş yapabileceğim.Sump ölçüsüyle ilgili boyu uzatamam ama genişliği 25 ten 50ye çıkarabilirim akvaryumun altı buna müsait günlük 6-8 litre gerçekten ciddi bir rakam sanırım sizin buhar camınız yok.Birol abiyi bende duydum fakat suan bulunun ana tankımıda kendım yaptıgım ıcın(ilk denememde 250lt ile başladım) sump kısımını halletmek benim için hiç problem değil :basardim:.Protein skimmer için haklısınız uygun fiyata bulursam onu nac6 veya nac 7 yapmaya çalışıcam.ATS yi araştırmaya başladım bu sanırım yosun duvarı dediğimiz şey zaten bunu yapmayı planlıyorum :) Kafa motoru hususunda biraz değişiklik oldu fikirlerimde resun king3 denilen modeli kafama koydum diyebilirim yurt dışından alıcam onuda kargosuyla yaklaşık 100lira maliyeti olucak bana ama elektrik sarfiyatı çok az ve debiside 2500lt/h.Çankaya resif akvaryumu not aldım zamanı geldiğinde canlı kaya konusunda gidiceğim ilk yer orası olacak ;).Forumdan bukadar şey öğrenip bukadar yardım aldıktan sonra paylaşmamak ayıp olur zaten tabiki paylaşıcam :)

6. gillraen

gillraen

Yer:
    İzmir
    İsim:
    anıl akan

Anladım Halil bey ama siparişi verdiğim için artık o ledleri iptal etmem mümkün değil ben yosun duvarı yapıp bu yosun sorununun onune gecmeyı planlıyorum led konusunda olusabılecek.Ledlerinizin K ve lümen değerlerini biliyorumusunuz? Benimkiler 20000k 900lümen.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Benimkiler 15000 k olduğunu hatırlıyorum ama lümen değerini hatırlamıyorum. madem sipariş verilde gelince deneyip göreceğiz.

8. gillraen

gillraen

Yer:
    İzmir
    İsim:
    anıl akan
  9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Anıl 25 cm genişliğindeki bir sump, cam kalınlığı ile birlikte içten içe 24 cm 'e düşecek. PS sığmaması durumu olma ihtimali yüksek, sump'ı geniş tutmalısın..

Ayrıca karşıyaka çarşıda Calvus akvaryum var, orda da var tuzlu su ile ilgili malzemeler ama çok fazla değil türler vs. Gürcan var orda, giderseniz benim selamımı iletin, izmir akvaristler'den Erman var abi sana selamı var dersen elinden geliyorsa yardımcı olacaktır.

10. gillraen

gillraen

Yer:
    İzmir
    İsim:
    anıl akan

Dediğim gibi genişliği 50 cm yaparsam 20cm için su bölmesi 30 cm içinde sumptaki diğer malzemelere ayırabilirim sanırım.Tamam erman bey saolun selamınızı iletirim :)

Sayfayı Paylaş