1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

2.ci DIY Yarışmamıza Katılım Başlığı

Başlığı 'Portal Yarışmaları' kategorisinde reis tarafından 11 Haziran 2010 başlatılmıştır.

?

En Güzel Çalışma Hangisi ?

1. Su Takviye Sistemi ( Courageous )

oy sayısı 3
    20,0%
  2. Led Armatür Yapımı ( Reis )

oy sayısı 0
    0,0%
  3. Taban Filtresi ( LostRua )

oy sayısı 0
    0,0%
  4. Su yüzeyi Temizlik/Artı filtre (Sconat)

oy sayısı 0
    0,0%
  5. Matkap Kutusundan Filtre (Lades )

oy sayısı 0
    0,0%
  6. 6x24 Watt T5 Armatür (murer)

oy sayısı 12
    80,0%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar;

İkincisini düzenlediğimiz DIY ( Kendin Yap ) yarışmamıza katılım bu başlık altında başlamıştır. Katılım şartları nettir ve uzunca kurallarımız yine yoktur.

Gururla yine belirtiriz ki tamamen amatör ve amatör ruhla yapılacak bir yarışmadır. Konsey yok, Jüri yok, uzman eli ayağı yok. Referandum ile halk oyu belirleyecektir.

Daha evvel bizimle paylaşılmış yapımlarınız ile katılabilirsiniz. Forumumuzda daha önceden paylaşılmamış ama başka platformda paylaşılmış çalışmalar ile yarışmaya katılım yapılamayacaktır. Forumumuzda paylaşılmamış ancak tamamen yeni başka yerde de paylaşılmamış DIY çalışmalar ile katılabilirsiniz.

Bir yarışmacı sadece bir projeyle yarışmaya katılabilir. Yarışmaların sonucu başlık üstüne açılacak anket ile oylanacak. Her üyenin bir oy verme hakkı vardır, sistem ikinci oya müsade etmeyecektir. Oylama şefaf takip edilebilecektir. Diğer yarışmalarda olduğu gibi yönetim dahil dileyen herkes katılabilir.

Kriterler :
    1-)Yapmış olduğunuz DIY İmâlatı size ait olmalı. Başka bir DIY İmâlatı'ndan bire bir çalıntı olmamayıp, esinlenerek yapılmış olabilir.

2-)DIY İmâlatınızın oluşum safhalarını, açıklayıcı ve detaylı bir yazı ve net-özetleyici fotoğraflar eşliğinde anlatmalısınız.

3-)Yapmış olduğunuz DIY İmâlatı'nın akvaryumda kazandığı rolü ve önemini ayrıca belirtmelisiniz.

4-)Yapmış olduğunuz DIY İmâlatı'nın çalışır halde, cep telefonu veya dijital kamera ile çekimini yapmalı ve bize yollamalısınız.

5-) Yarışmanın oylanması için 3 katılım şarttır.

Yarışmayı kazanan arkadaş bizden Resun Air 8000 Dört Çıkışlı Hava Motoru kazanacaktır.

Teknik Bilgiler :

Ortalama Ürün fiyatı 50-60.00 TL.
    VOLT. 100~120V 220~240V
    FREQ. 50/60Hz
    GÜÇ 8 W
    HAVA AKIŞI : 640 L / Hr 170GPH
    BASINÇ ≥0.016Mpa
    ÇIKIŞ : 4
    HAVA ÇIKIŞ AYARI BULUNMAKTADIR.

Ödül adrese teslim yollanacaktır.

Yarışmanın amacı hobimize yeni açılımlar, kolaylıklar kazandırmak olduğundan, tüm üyelerimizin katılımını rica etmekteyiz. Katılan tüm arkadaşlarımızın emeklerine saygı duyularak iyi niyetle oylama yapılmasını rica etmekteyiz. Projeler yarışma tamamlandıktan sonra, DIY katagorilerinde uygun bölüme taşınacaktır.

Yarışmaya katılım 15 Temmuz'da sona erecektir ve anket 7 gün oylamaya açık kalarak birinci belirlenecektir.

Herkese başarılar.

Katılımlarınızı Bu konu altına ekleyebilirsiniz.

Soru ve önerilerinizi aşağıdaki linke yazabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/showthread.php?t=603

lades, ozgr, lepistes ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    SU TAKVİYE SİSTEMİ​
    Sumpta azalan suyu ara sıra takviye edilmesi gerekiyor, çok fazla su kayıpları olunca sudaki ph ve tuz oranları değişmektedir. Hasas balık ve mercanlar için önemli br sorun olduğunu düşünüyorum.Ayrıça uzun süre akvaryuma müdahale edilemediği durumlarda için iyi bir çözüm oluçağını düşünüyorum.

Malzemeler;

Alaturka lavabo iç takım düzeneği 1 Adet
    Plesiglas 15cm*30cm boyutlarında
    Plastik kelepçe 10 Adet
    Su tarazi hortumu.Gerektiği kadar
    Silikon 1 Adet
    Plastik musluk.1 Adet
    İşkence 2 Adet
    200lt Su bidonu.................................................................1 Adet
    Plastik Musluk....................................................................1 Adet

İlk önçe iç takım düzeneğini montajı yapaçağım pleksiglasa delikler açtım,
    Plastik kelepçe yardımı ile düzeneği plegsiglasa sabitledim,
    Şamandıranın su basıncından dolayı dönmemesi için plegsiglasları ufak parçalar halinde kesip dirsek kısmın üzerine sabitledim ve öylelikle suyun yaptığı basıç ile sistemin yukarıya doğru dönmesini engellenmiş oldu.

Su giriş ve su çıkış kısımlara şefaf hortumları bağlayıp plastik kelepçe ile sabitlendi.
    Yapılan sistem sumpun içine küçük işkenceler yardımı ile sumpa sabitlendi, işkence sabitlemenin enbüyük faydası istenildiğinde şamandıra sistemi daha yukarıya kaldırılarak sumpa daha fazla su girişi yapılabilir olması.
    200Lt bir su bidonu balkonda masanın üzerine koydum, alt tarafına bir delik actım ve plastikten yapılmış bir musluk ilave ettim. Şimdi zor işe geldi, 15m uzunluğunda şefaf su hortumunu salonda süpergeliklerin üzerinde bant yapıştırarak balkona kadar hattı çektim ve sistem aktif hale getirdim.

1 Aydan fazladır sistem çalışıyor...

estrab ve murer bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Led Armatür Yapımı

Merhabalar,öncelikle yarışmaya katılan arkadaşlarıma başarılar dilerim.

Eee konu dıy olunca kambersiz düğün olmaz deyip bende yarışmaya katılmak istedim.:)

Deniz akvaryumu için tasarladığım led armatür. Yapımı biraz maliyetli olsada çok tasarruflu olduğundan kendini kısa sürede amorti ediyor.Armatürde sonradanda ileve ettiğim ledler ile toplamda 300 adet 5 erli grup led kullandım. Kasayı alicobant ve aynalı pleksiklastan yaptım.Buyrun resinler ve yapım aşamaları.

Kullandığım malzemeler: Aletler:

300 adet led Taş motoru
    Alaminyum kompozit ( alicobant) Matkap
    Aynalı pleksi Maket bıçağı
    Alaminyum köşebent Gönye
    Slikon Cetvel
    Hızlı yapıştırıcı
    Çift taraflı yapışkan bant
    Kablo
    Led trafosu

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

[​IMG][​IMG]

YIKIKTEMO, murer ve Courageous bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlarım, abilerim, ablalarım;

----Taban filtresi------

Hobiye başladığımdan beri büyük bir uğraş içerisinde taban kumumun üzerindeki artıkları temizlemek için çok uğratşım ama sonunda bu yarışma ve yıllardan beri tek büyük çaplı dıy projem gerçekleşecektir.

İlk başta malzemeleri tanıyalım.

Pvc boru. Yaklaşık kum yüksekleğimiz kadar gelecek bir pvc boru ve dirsekleri.
    Pvc boru birleştirmek için aletimiz.
    Bir adet atık kutusu. ( Su koymak için su boşaltma kovanızda olabilir. )
    Hortum. ( Benim pvcye direk giriş yaptığı için herhangibi bir aparat kullanmadım. )
    Hortumun diğer ucuna bu işi belli aralıklarla yapacağımız için bir adet vana. ( Açma kapama için. )

Kuruluma geçelim.

ilk başta pvc boruyu kesip düzenliyoruz. Sonra birleştiriyoruz. Amacımız.
    Akvaryumu delemeyeceğim için bende yapay bir akvaryum yaptım amacı anlatabilmek için.
    Buradan bir başka resim.
    Buda bağlantı hortumu.

Bu kadar basit ve işe yarayabilecek bir sistem ilk akvaryum kuranların dikkat etmesi ve %100 yapması gereken bir sistem. Akvaryumu deldikten sonra kumları o yöne doğru eğim verirsiniz. Bir vana sayesinde katı pislikler dahil nitrit nitrat ve tüm zehirleyici maddeleri alırsınız.Kolay kullanışı sayesinde tertemiz ve biyolojik bakımdan rahat bir akvaryuma ne dersiniz. Artık sizde eski sistemlerden bıkmadınız mı. Yoksa hayla hortumla mı su çekiyorsunuz. Pahalı dip süpürgeleri sizi mutlu etmiyormu. O zaman %100 yerli ve %100 akvaryumportalı yapımı bu dip temizleme sizinle olacaktır. :) Arkadaşlar yaptığım bu sistem akvaryum yapanlarada ders vermeli ve bu sistemin gelecek yıllarda tüm akvaryumlarda yerini alacağını bilmelisiniz. Unutmayın ki akvaryum portalı olarak tüm firmalara duyurulur. Onlar bizden ilham alsaydı şimdiye kadar inanılmaz akvaryumlar ve sistemler çıkardı.

İlk "DIY" projesi ile Doğuş Arısoy.

Saygılar.

murer, YIKIKTEMO ve Courageous bunu beğendi.
  5. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Pratik Ozandan selamlar olsun. super:gif super:gif super:gif

Proje su yüzeyindeki yağlanmayı almak ve aynı zamanda çift filtrasyon yapmak:

Dedimki su yüzeyinde yağlanma sorunu olanların sorununu paratik Ozan pratik olarak çözer.Kafa motorunu aldım ters çevirdim altına delik açtığım pet şişeyi kafa motorunun su çeken kısmına taktım.Pet şişe olur,daha dekoratif bir kutu olur fark etmez.Etrafını silikonlayın kafa motorunu akvaryuma su emişi yukarı basacak şekilde takın.haznenin açık ağzını su yüzeyinin 1 cm filan altında bırakın tamamdır.isterseniz şişenin veya plastik kabın üst kısımlarını ızgara gibi kesikli yapın.Suyu yüzeyden emsin ne yağlanma kalsın ne tuzlanma.

Bunla bitmez. super:gif super:gif super:gif

Su yüzeyine cevrik haznenin içine koy filtre malzemeni iç filtrenin on katı temizlesin.Kısıtlı işini yapmaya aşağıda gene devam etsin.

Pratik Ozan . aliye:gif

Courageous ve murer bunu beğendi.
  6. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Matkap Kutusundan Filtre Yapımı

Arkadaşlar herkese merhabalar ve bol şanslar. Portal yöneticilerine de böyle yarışmalar düzenledikleri için ayrıca teşekkür ederim. Bizleri düşünmeye ve hobimize katkı sunmaya teşvik ediyor bu yarışmalar.
    Ben de naçizane daha önce portalda paylaştığım Matkap Kutusundan Filtre projemle katılmak istedim.
    Arkadaşlar iç filtre ebatları küçük olduğundan ben de içi büyük iç filtre yapmak istedim. Bazı markaların bu ebatlara yakın ölçülerde iç filtreleri var ama hem pahalı hem de onu bulana kadar akla karayı seçme ihtimali var. İstediğim öçlülere yakın plastik kap falan aradım,onu da bulamayınca eldeki malzemeleri değerlendirmek şart oldu. Bu matkap kutusundan bir iç filtre yapmak geldi aklıma, tabi bazı eklemeler ve çıkarmalarla. İçine sembolik olarak bir miktar filtre malzemesi koydum, istenen filtre malzemesi rahatlıkla konulabilir.
    Kafa motorum 1200lt/s, sizler akvaryumunuzun ebatına göre farklı güçte motor kullanabilirsiniz. Ben bu filtreyi 330litre akvaryumda kullanmak için tasarladım.

Kutunun içindeki bölmelerin gereksiz olanlarını çıkardım.

Filtemize su girişinin gerçekleşmesini istediğim kısmına lehim makinesi ile delikler açtım. Kaba pislikler o küçük bölmede kalacaklar.

Araya kutunun yüksekliği kadar bir cam yapıştırdım, camın arka kısmında bir iki santim boşluk var su geçişi için. Camın yan tarafına da daha önceden matkapla delikler açtığım pleksi glası yapıştırdım motorun ayrı bir bölümde olması için. Ayrıca kafa motorunun temiz suyu dışarıya verebilmesi için hortum çıkışı da yaptım kutuya.

Ve filtre malzemeleri.. Kafa motorunun kablosunun rahatlıkla çıkabileceği bir boşluk yaptım havya makinesiyle.

İşlem tamam, şimdi DIY filtremizi suya sokma zamanı.

Ve filtremiz tıkır tıkır çalışıyor.

Filtreyi kayalarla vs. gizleyebiliriz. Suyu bir taraftan alıp diğer tarafa temiz olarak veriyor. DIY çalışmalarım tüm akvaristlere armağan olsun. Saygılar.

estrab, Courageous, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    6x24 Watt T5 Armatür.

Merhaba, öncelik ile yarışmaya katılan arkadaşlara başarılar dilerim.

Kaliteli T5 armatürlerin cep yakmasından dolayı kolları sıvayıp, zaman saatli, fan soğutmalı, 6 x 24 watt armatür yaptım.

Kullanılan malzemeler;

Çeşitli ebatlarda, alüminyüm profil ve sac.
    Üç adet, 2x24 watt Relco (İtalyan malı) elektronik balast.
    Altı adet, çeşitli ebat 12 volt fan.
    İki adet sekiz programlı, elektronik zaman saati.
    On iki adet, T5 duy.
    Altı adet, reflektör.
    İki adet, fanları ve ledleri beslemede kullandığım 12 volt trafo.
    Ay ışığı modülü için 55 cm. SMD mavi şerit led.
    Dört adet, çelik halat kilidi ve çelik halat.
    Çeşitli boyutlarda, cıvata.
    Çeşitli ebatlarda 20 metre kablo.
    Bilgisayar power güç kablosu ve prizi.
    Yan kapaklarda kullanılan toz contaları.
    Neme maruz kalmaması için 2.2 mm cam.

Saclarımızı, çeşitli ebatlarda kestirdikten sonra, üste kullandığımız sacı cakada büktürüldü ve yan frofile montajlandı.

Alt sacımız ve yan saclar sabitlendikten sonra, reflektör ve duyların yerleri ayarlandıktan sonra montajı yapıldı.

Yan sacların eğe ile tesfiyesi yapıldı.

Duyların ve reflektörlerin bulunduğu sacın üzerine balastlar monte edildi.

Yan kapaklara zaman saatlerin ve fanların montajı yapıldı.

Armatür dağıtıldıktan sonra, elektrostatik toz boya ile boyandı.

Şimdi toplama zamanı, yan kapakların üzerine saatler ve fanlar montaj edildi.

Üst fanlar ve düç kablosunun prizi, ay ışığı modülü anahtarı ve çelik halatların kilitleri montajlandı.

Zaman saatlerinin elektronik devrelerin yeri ayarlandıktan sonra, elektrik tesisatı çekildi.

Tamamen montajı bittikten sonra çelik halatlar bağlanarak tavana asıldı.

Ay ışığı modülü, montajı yapıldıktan sonraki yanan hali, (33 adet led fazla gelebilir, kurulumda kontrol edilip gerekirse led sayısı eksiltilecek)

Toz ve nem için kestirilen camın kenarlarına duylar ve kablolar görünmemesi için kumlama yapıldı.

Ve armatür tamamlanarak floresanlar yakıldı.

Saygılar………………

ONUROS, bonsaireef, fth-94 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş