1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

180x55x60 Tuzlu Su Kurulumu İstiyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Cyberx26 tarafından 19 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Slm arkadaşlar çocukluğumdan beri ilgilendiğim tatlı sudan artık sıkılmaya başladım. Bende görselliği ön planda olan reef akvaryumu kurmak istiyorum. Tuzlu su sistemler hakkında çok az bilgi sahibiyim nereden başlıcam bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle filtre sisteminden başlıyalım. Elimde 180x55x60 ölçülerinde mobilyalı dolaplı akvaryum var ama sump sistemi yok Fluval fx5 3500 lt/h kullanıyorum tatlı suya yetip artıyor ama sanırım tuzlu suda dış filtre olmuyor. Araştırmalarıma göre reef akvaryumu oldukça masraflı bu nedenle birde akvaryuma para vermek istemiyorum. Bu akvaryuma overflow box takarak sump sistemi kurmak istiyorum. Reef Octopus 5000-LH overflow box kullanmayı düşünüyorum. yine 5000 LH el yapımı overflow box da kullanabilirim.

1- 600 lt civarı tankım için sump ölçülerim nasıl olmalıdır ? Kafa motoru ne kullanmalıyım ?
    2- Sump içine hangil filtrasyon malzemeleri koymam gerekir ?
    3- Sump içine güçlü bir ps koymak yeterlimidir yoksa ne işe yaradıklarını bilmediğim reaktörlerden koymamda gerekiyor mu ?
    4- Aydınlatma için HOPAR T5 KAPAK HIGH OUTPUT 39Wx8 180 CM ARMATÜR kullanmayı düşünüyorum.
    • Güç : 39Wx8 (High Output) T5 Florasan
    • 4 Adet Florasan Actinic mavi.
    • 4 Adet Florasan beyaz (10000 Kelvin)
    Taban kumundan sonra 50cm su koymayı düşünüyorum. Bu armatür yeterli olurmu yoksa daha fazlamı ışık gerekiyor ?

Arkadaşlar daha merak ettiğim çok şey var ama çok uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum. Önce sump ve aydınlatma konusunu netliğe kavuşturalım. Herkesin yardımlarını bekliyorum. Keyifli hobiler dilerim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Ben kapıyı açayım karşılayım da sizi salonda misafir ederler :D Her zamanki tavsiyem kurulumları okumanızdır. Tatlı sudan tuzlu suya dönüştürülen akvaryumlarla ilgili, bir kaç konu var. Onlardan yararlanabilirsiniz. Şahsen ben olsam, komple tatlıyı verip sıfırdan tuzlu kurardım. Çünkü karşınıza çıkabilecek sorunlar sizi yıldırabilir. Bu sadece benim fikrim lütfen takılmayın. İyice araştırırsanız kanaat getirirsiniz zaten. Buyrun salona :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Barış bey Portal'a hoşgeldiniz, dilediğiniz gibi bir akvaryuma sahip olursunuz inşallah. Şu anda mevcut tatlı su akvaryumunuzu bütçe imkanları doğrultusunda değiştiremiyorsanız eğer problem değil. Portal'da birçok konu mevcut tatlı sudan tuzluya dönüş olarak. İncelemenizde fayda var. Karşınıza aldığınız zaman tankı, arka ve sol köşe'de 8'er cm mesafe kalacak şekilde açtıracağınız delik ile aşağı iniş olacak 50'lik PVC borunuzu oraya silikonlayabilirsiniz. Tabiiki dıştan kapamak içinde uygun ölçü ve yükseklikte bir plexi kutu lazım. Bunları tamamladıktan sonra sump'a geçiş yapabiliriz. Sump'da 1m ile 1.20 arası olabilir. Sump derinlik; 50cm Yükseklikte mobilyanız uygunsa 40-50cm olabilir. Güçlü Protein Skimmer'larda ekstradan malzemeler koymaya gerek yok. (Elyaf,Seramik vs.) Ama yinede koymak isterseniz tam iniş borusunun oraya bir kule yerleştirip onun içine bu ürünleri dizebilirsiniz.
    Sıralama; Elyaf - Seramik/Bioball - Mavi Sünger. Bunları geçtikten sora iş protein skimmer'a geliyor. Ps'de maddi gücünüzün yetebilceği en iyisini almak her zaman +1 adım önde başlatır. Ati - Bubble Magus - Bubble King ve diğerleri. Bunların arasında tercih yapmak size kalmış. Kafa motoru Newjet4500 bence yeterli olur. Karşılıklı dalga motorlarını da hesaba dahil edin. Doğal filtrasyon konusunda refigium hakkında ben birşey diyemem, kurmadım ama tavsiye edilen bir yöntem. Aydınlatma da Hopar alınabilir ama kesinlikle kendi lambalarını kullanmamanız şartıyla. İlk etap'ta 8 ampul değilde 4 veya 6 tane alırsınız. Birde 39w'lık bir armatür nasıl 180cm oluyo? Biraz bilgi verirmisiniz? Su Yüksekliğinden dolayı mercanlarınızın diziliminin tamamını kayalar üzerinde yüksek seviyeye yaparsanız yetmeme konusunda problem olmaz sanırım. Reaktörler konusunda medya reaktörleri ve Calcium reaktörleri olarak var. Fakat Ca reaktörü için çok çok erken. Medya reaktörüne de olası bir fosfat tutucu, zeolit vs yerleştirecekseniz alabilirsiniz. Birde canlı kaya, kum, tuz gibi seçeneklerde var tabii.. Bütçe kesin belli olduğu zaman liste daha net oluşturulur. Şimdiden iyi kurulumlar.. :)

**Birde sorular veya fikirler ile sıkmak gibi birşey asla aklınıza gelmesin. Burası AkvaryumPortalı. ;)

KGEYGS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Barış bey overflow box ile hiç uğraşmayın direk delme ve arkaya veya yan taraflardan birine bir durso yapımı için araştırmalara başlayın. delme işini gözünüzde büyütmeyin, etrafınızda bu işi yapabilecek bir insan bulmaya çalışın veya biraz kendinize güveniyorsanız siz yapın. Ben akvaryumumu kendim delmiştim,

Sump hacmi için öncelikle bir Ps seçmenizi tavsiye ederim. Sumpa temel olarak filitre malzemesi, değil öncelikle bir PS koymanız gerekli :) elyaftır, reaktördür çok gerekli değil, bunlar işin tefarruatı.

Aydıtlatmayada eyvallah diyelim, sadece balık akvaryumu için yeterde artar bile :)

Yapılacak işler sırası

Overflowbox unutulacak > delik açılıp durso yapılacak > PS konusu araştırılacak > sump yaptırılacak

Ama şimdiden söyleyeyim Bu akvaryum iyi PS götürür. Biraz tuzlu olur.

harfuzmani ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Barış bey bu iş için ne kadar bütçe ayırdınız kafanızda bir rakam var mı ? Litreyi bilmek çok yol aldıryor. Tatlı suyun da verdiği tecrübeyle kısa zamanda hayalleriniz gerçekleşir umarım...

6. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Arkadaşlar mesaj yazan herkese teşekkür ederim. Ayrıca bu sıcak karşılamanız için de çok mutlu oldum. Öncelikle camı deldirmekle uğraşmak istemiyorum. Konuştuğum camcılar garanti vermiyor bu nedenle overflow box düşündüm. Ps için çok fazla bilgim yok bu hacime göre verim alacağım kaliteli pslerin fiyatı nedir ? Mesala 1000-1500 tl aralığında bulabilirmiyim ? Hopar armatüre gelince kendi floresanları işe yaramıyorsa o kadar para vermeye gerek yok. 180 boy kapak diye düşünüyorum içinde 90 cm lik flolar vardır açıkcası ürünü görmedim. Aşağıdaki linkte incelenebilir.

Hopar T5 Kapak High Output 39Wx8 180cm

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar ,
    Elinizdeki akvaryumu satın,
    Forumdaki tuzlu su konularını hepsini okuyun
    100*80*50 gibi bir tuzlu su akvaryumu yaptırın ,zira aşağı yukarı aynı parayı harcıyacaksınız ve istediğiniz gibi olmıyacak sürekli masraf çıkacak

KGEYGS ve Okurt bunu beğendi.
  8. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Teoman bey elimdeki akvaryumu satsam bile yine en az 1.50 lik alırım 100 cm bana çok ufak geliyor. Öyle olmasa Red sea max 250 alır keyfime bakarım. Forumdaki konuları okumaya başladım teşekkür ederim.

9. Enkılmen

Enkılmen

red sea max mutlu etmez sizi tecrübeli biriyim ... bu konuda ....

10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Tolga bey red sea kuran bir arkadaşın yardıma ihtiyacı vardı. Tecrübelerinizden yararlanabilir. Dün konu açmıştı yanılmıyorsam. Ben de red sea düşünmüştüm bir ara . Beni kesmeyeceğini tahmin ettim.

11. Enkılmen

Enkılmen

Red sea tanımı şu

1-güzel bir kum
    2-kaliteli kaya
    3- maximum palyaço büyüklügünde 6 balık tang yok ama
    4-hiç sorun yok kazık yeme ihtimalli yok muhteşem
    ama kurcalamaktan mutlu isen çok canlı yükü olcaksa
    deneme yapcaksan o zaman sumplu ve alınabilecek en kaliteli ps
    benim anladığım bu kişilik ile ilgili .

Bu arada benim kh 6

Canlı ayalar fazla coralin alg kapladı galiba

Bu arada benim bahsettiğim redsea 130 rms 250 daha büyük bir akvaryum .

Okurt bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Red Sea kim aldıysa-ben 5 kişi biliyorum- 4'ü burada- ya akvaryumu değiştirdi, yada değiştirecek. Red Sea sınırlı dünyasında mutluluk vadediyor, ama herkez mutluluk peşinde değil, çoğumuz rahatsız maceracıyız aslında.

Montimahir, Erdem. ve cimlikaya bunu beğendi.
  13. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Evet arkadaşlar red sea 250 yada 100 cmlik başka bi tank benide kesmez kendimi biliyorum. İstediğim ölçülerde tank yaptırmaya kalksam 1500 civarı tutacak bu nedenle elimdeki tanka sump ilave edip kullanmak istiyorum. Elimdeki tankı satayım desem 2. ele düştü para etmez. Olmadı riski göze alıp delik delerim ama yeni tanka para vermem.

14. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Bu arada söylemeden geçmeyelim her cama delik açılmaz Barış bey, lamine camlara veya tempered denen ısıl işlem görmüş camları delmek zor. Bu konuda bilginiz var mı?

15. Özdemir abi güzel bir konuya değinmiş. Aydınlatma konusunda bence de biraz farkla daha da kaliteli, kendini ispatlamış bir markaya sahip olursunuz. Ps ve armatür için 2500-3000 Tl gibi bir rakam ayırabilirseniz, buyrun alternatifler.
    Ps: Bubble King Mini 180 / Ati PowerCone 200is
    Armatür: Gieseman Matrix 6x39w / Ati 6x39w dimmli.
    Daha da detaylanabilir özellikle Protein Skimmer konusu. Bubble Magus, Reef Octopus kullanan arkadaşlar yazarlar mutlaka.

16. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Erdem bey önerileriniz için teşekkür ederim Bubble King Mini 180 yada Ati PowerCone 200is alabilirim bütçeme uyuyor. Aydınlatma için hopar banada dandik geliyor ama 1.80 cm başka armatür bulamadım. Sanrım giesman yada ati armatürledede 1.80 cm yok, peki 1.50 cmlik armatürü 1.80 lik tankta kullanırsam sorun olur mu ?

Erdem. ve Okurt bunu beğendi.
  17. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Daha öncede bahsetmiştim ama yeniden yazayım, mercan falan düşünmüyorsanız amaç balıkları görmekse :) o armatür yeterde artar bile. hatta bazı soft türleri bile bakılır. PS ler uygundur.

Durso işini ne yapacaksınız.?

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Elinizdeki akvaryumu satın
    Erdemin akvaryumu gibi bir akvaryum yaptırın
    Üzülmeyin

Erdem. bunu beğendi.
  19. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Hayalinizdeki akvaryuma göre değişiyor aslında ihtiyaçlar. Sonradan değiştireceğiniz her şey artı bir maliyet demek. Ps B.king tavsiye ederim. 1,50 armatür kullanırsanız ledlerin açıları yüksek olsun. Ancak siz bildiğim kadarıyla 60 derece kullanacaksınız. Özdemir bey'in de dediği gibi bazı şeylere yetiyor. Daha önce baktığınız akvaryumdan örnek alabilirsiniz. Baktığınız akvaryumu aldığınız gibi bıraktıysanız düşündükleriniz yeterli. Sürekli gelişimi takip edip geliştirdiyseniz tuzlu suda daha fazlası var bence. Ayrıca konu girişinizde Reef düşündüğünüzü belirtmişsiniz. Biraz daha ince elemeniz gerekiyor durumu buna göre. En azından Ps konusunda iyi karar vermişsiniz. Yavaş yavaş diğerleri de şekillenir.

Cyberx26 bunu beğendi.
  20. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Elinizdeki akvaryumun cam kalınlığı nedir? Tuzlu su, su yoğunluğu olarak ve yaklaşık 100kg canlı kaya olarak fazladan yük bindirecek. Bir de camın delinmesi var, iyi düşünün derim. Kendi lambalarını kullanmadıktan sonra hopar armatürün bir ucuzluğu kalmıyor bu arada.

Sayfayı Paylaş