1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

160*80*50(h) - Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mlh tarafından 19 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    Ati250is nin çok iyi bir skimmer olduğunu daha evvelde duymuştum ama kullandıkları motorları ile ilgili problemden dolayı çok sıcak bakmıyorum maalesef.

2. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    Veysel bey bahsettiğiniz skimmeri inceleyeceğim ve değerlendirmeye alacağım, tavsiyeniz için teşekkürler. Kum konusuna gelince evet bende çok tereddüt içindeyim uçuşacak diye ama görsel olarak çok güzel olduğu için tercih ettim. Birde aslında ben canlı kum kullanmayı hiç düşünmemiştim ama süre çok uzadı ben akvaryum siparişimi 1 ay önce verdim ve daha 1 hafta sonra bende olacak, en azından bakteri oluşumu tutumu filan derken o süreyi biraz azaltıyım diye düşündüm.

veysel bunu beğendi.
  3. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    - Jebao Dc12000 olarak almayı planladığım kafa motorundan son anda vazgeçtim ve Red dragon 3 speedy 8m3 80watt aldım. Umarım doğru yapmışımdır.

- Refraktometre yi Aqua medic aldım.

- Tdc ölçer olarak Milwaukee marka EC/TDS/TEMP ölçme özellikli aldım.

- İç sirkülasyonda 1 adet Xf150 yetecekmi bilmiyorum ama arkaya sanki 1 adet tunze gerekecek sanırım.

- Kum konusu belki yanlış bir karar oldu ama kayalar gerçekten on numara

- R/O yu nasıl kuracağım hiç bilmiyorum her yerden bir hortum bağlantısı ve ucu var neyi nereye bağlayacam bu konuda yardım bekliyorum :)

20161217_204947.jpg
    20161217_205016.jpg
    20161217_205031.jpg
    20161217_205316.jpg
    20161217_205853.jpg
    20161217_205739.jpg
    20161217_205351.jpg

Bu günlük bu kadar :). Hafta içi skimmer, aydınlatma ve tuz a karar verip alırsam işlem tamamdır.

Humility ve Courageous bunu beğendi.
  4. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Hayırlı olsun Melih bey, tank ölçüleri ve seçilen ekipmanlar çok iyi olmuş. Güzel bir kurulum olacağa benziyor inşallah daimi olsun. Kafa motoru red dragon almışsınız bu durumda ps red dragon motorlu Bubble King veya Vertex Alpha seçerseniz çok iyi olur. Ben bubble king kullanıyorum toplaması müthiş , ayar derdi yok bir kere ayarlayın unutun. Tabi sumptaki su seviyesi, su tamamlamayla sabit tutulmalı ve ps te geciktirici priz kullanılması şart. Aydınlatma ise ne beslemek istediğinize göre değişir soft lps için led düşünülebilirsiniz. Ama sps de olacaksa t5 öneririm. Yada led+t5 hybrid kullanabilirsiniz. Aldığınız kayalardan bende kullanıyorum. Bol gözenekli hafif kayalar ama içinde plate tarzı kaya çıkmadığı için tasarım yapmakta çok zorlandım. Sonra mağaralar oluşturup bıraktım. Asıl zorluk kurulumdan 5 ay sonra sps kolonileri ekleyeceğim zaman ortaya çıktı. Bu kayaların üzerine 3 adet plate kaya yerleştirmek zorunda kaldım. Bu kayaları fiji plate kayalarla kombine ederseniz harika tasarım yapabilirsiniz. Yada kutudan çıkan en büyük boy kayaları mermercide dilim dilim kestirip plate kaya çıkarabilirsiniz.

mlh, YMR_AY ve Humility bunu beğendi.
  5. Humility

Humility

Hayırlı olsun kurulumunuz Melih bey, ekipman seçimi çok güzel .Protein Skimmerı Speedy motorlu Buble King dc 200 kullanıyorum ve ben de Barış abi gibi çok memnunum. Buble King ps güzel bir kombin olacaktır. Aydınlatma için kaliteli bir ledi t5 kullanan birisi olarak öneririm. Gyre xf150 bence yeterli olur fakat yüksek performansta sesli çalışıyor. Bu nedenle orta ayarda kullanıp bir adet başka bir dalga motoru ile desteklemek daha iyi olur diye düşünüyorum. Xf130 kullanıyorum ve orta üzeri performansta kesik modda uğultu oluyor.
    Tekrardan hayırlı olsun kurulumunuz.

mlh ve YMR_AY bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulumunuz hayırlı olsun Melih bey.Aydınlatma olarak led diye tuttturdum,Sonra yanlarına t5 ilave edilince sps lerde büyüme gözle görülür şekilde arttı.Ps olarakda B.King tercih edin derim.

mlh bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Red dragon ürünleri kullanılacaksa bir adet regülatör şart.

mlh ve YMR_AY bunu beğendi.
  8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kum çok ince görünmüyor. Kafa motoru güzel olmuş. Ama Veyselin de dediği gibi regilatör akım koruyucu şart. Voltaja bağlı arızaları garanti dışı bırakmışlar

mlh bunu beğendi.
  9. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Bence arkadaşın öyle bir ihtiyacı yoktur anladığım kadarı ile kurulum sanai deki iş yerine kurulum yapacak;)temo17

MESUT_KERİM, mlh ve veysel bunu beğendi.
  10. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    Evet ilk düşünce iş yerime kurmak yönündeydi ama karar değiştirdim eve kuruyorum :).

Veysel bey, Regülatör almayı düşündüğüm ekipmanların arasında zaten. Hafta içi elektrik panosu dizaynımı yaptıktan sonra regülatörü de tedarik edeceğim.

veysel bunu beğendi.
  11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Koçtaş'da satılan Tunçmatik marka regülatör yeterli oluyor.Hem ps yi hem kafa motorunu bağlayabilirsiniz.

mlh bunu beğendi.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Melih bey hayırlı olsun. Güzel bir tank olacak.

Naçizane birkaç önerim var.
    Aydınlatma yarın birgün sps koyarsanız led ne olursa olsun sıkıntılı oluyor. Ama lps ve soft türleri için muazzam görseli var. Böyle büyük bir tankta da sps sizi kesinlikle cezbedecek ve koymak isteyeceksiniz.
    T5 her sene masrafı olan ayrıca elektrik sarfiyatı da fazla olan bir ürün. Led ise ilk alım maliyeti yüksek ama uzun vadede daha ucuza gelecek bir ürün. Kafalar da burada karışıyor zaten.

Diatom zamanını hızlandırmak için canlı kum tercihinizi kesinlikle gözden geçirin. Veysel'e katılıyorum. Nasıl olsa bir hafta eksik veya geç bu akvaryum kurulacak. Beklemek ve acele etmemek çok önemli bu konuda.
    Spssiz hobi olmaz. Hem de bu ölçülerde hiç olmaz.

Düzenleme: 19 Aralık 2016
    veysel, mlh ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  13. Rokujou

Rokujou

İsim:
    Çağrı
    Hizli baslangic icin Start up tavsiye ederim. Start up ekledikten 24 saat sonra balik ekledim ve su ana kadar hiç balik veya mercan kaybetmedim. Bence kesinlikle işe yarayan bir ürün.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mlh bunu beğendi.
  14. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hiçbir şekilde hızlı başlangıç tavsiye etmiyorum ;)

mlh ve nefret59 bunu beğendi.
  15. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    Sehpamızın kaplamasıda yapılıyor, çalışmalar son hız devam :)

20161219_141238.jpg
    20161219_141219.jpg

veysel, Burcu, MESUT_KERİM ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    Tuz 2 kova "Aquaforest Probiotic Reef" alındı.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Melih hocam hayırlı olsun tuzlarınız da, akvaryum mobilyası da muazzam gerçekten, maşallah.

mlh bunu beğendi.
  18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    veysel ve mlh bunu beğendi.
  19. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    Levent bey linkini vermiş olduğunuz konuyu daha evvel okumuştum elinize sağlık oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Bugün ustayla konuşurken kendiside sanırım sizin bahsettiğiniz astardan uygulayacağını söylemişti ve hatta sentetik veya selülozik tam hatırlayamıyorum onlardan olamayacak demişti ama ben yarın tekrar konuşurum kendisiyle.

Evet sehpada kullanılan çam ağacı emprenye yapıldı levent bey. Bende bir sorun olmaz diye ümid ediyorum.

20. mlh

mlh

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Melih Bulut
    Tşk ederim Erkan darısı sana :)

Sayfayı Paylaş