1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150*50*60 Resif Akvaryumum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Hasan EROĞLU tarafından 25 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    Hermit pek iş yapmıyor conch ve turbo iş yapar duyduğum kadarı ile conch ve turbo yasaklanmis getirmiyorlarmis öyle dediler geçen satmadilar bana elinizi çabuk tutun derim

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hasan EROĞLU bunu beğendi.
  2. Hasan EROĞLU

Hasan EROĞLU

İsim:
    Hasan EROĞLU
    Değerli arkadaşlar. Akvaryuma ilk eklenebilecek mercan türleri nelerdir. ne eklememi tavsiye edersiniz.

3. Hasan EROĞLU

Hasan EROĞLU

İsim:
    Hasan EROĞLU
    Mercanlarla ilgili forumdan bir fikir edinemeyince 10 conch ve 5 snail aldım. İki hermitimi de sumpa indirdim. Akvaryumcuma bakımı kolay ilk etapta eklenebilecek bir iki mercan gönder dedim. O da Torch coral ve hammer coral göndermiş. Bilmiyorum iyi mi yaptı kötü mü. Ama İki aylık tankıma Buble anemon gönderdikten ve şu an anemonum hastalandıktan ve ayrı bir karantinaya almamdan sonra birde hammer coral gönderince biraz şüphelenmeye başladım.
    Sizin tavsiyeleriniz ne olur. Hammer ve torch iyi oldu mu. Acaba akvaryumcum beni mi düşünüyor yoksa ticarimi.
    Bir de 10 conch= 100 tl, 5 snail = 75 tl, 1 yavru percula=25 tl, 1 kafa torch coral=120 tl, 1 kafa hammer coral=120 tl, otobüs kargo 20 tl toplam 460 tl. Sizce fiyatlar normal mi. Sanki bir kafa torch pahalı geldi bana..
    Bu arada forumdaki Değerli arkadaşların dediği gibi Buble anemon bir türlü adapte olamadı. Çürümeye başlamadan aldım ayrı bir yerde gözlemliyorum. Acı bir tecrübe oldu [​IMG]

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ne yazıkki bu aralar temizlik ekibinin fiyatları iyice uçtu.Aldığınız mercanlar eklenebilir.Mashroom ve zoa türleride ekleyebilirsiniz.

5. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Şuan ki yaşadığımız evren kapitalizmin en sade tanımıyken esnaf niye seni düşünsün?O senin ihtiyaçlarını bastırmak adına canlıyı satıyor sende ekmeğini veriyorsun.Para kolay kazanılmıyor üstadım.Esnaflari dolaşıp veya internet sitelerinden fiyatları özelliklerini araştırın tek bir yere bağımlı kalmayın.Hobinin başlarında genellikle olur bu tür olaylar pek acıtmaz zamanla uslanır gönül.
    Anemona nasıl teşhis koydunuz durumunu çok merak ettim,Genel bir foto ekleme şansımız var mı?

Hasan EROĞLU ve YMR_AY bunu beğendi.
  6. Hasan EROĞLU

Hasan EROĞLU

İsim:
    Hasan EROĞLU
    Teşekkür ederim Yağmur Hanım, bir sonraki alımımda inş Zoa lara yöneleceğim inş. Bir adet Mashroom var gayet keyifli gözüküyor çok şükür.

7. Hasan EROĞLU

Hasan EROĞLU

İsim:
    Hasan EROĞLU
    Aynen Anıl bey. Yavaş yavaş ayılıyorum galiba. Ama Gümüşhane'de deniz akvaryumu hobisi bir hayli zor bir şey. Dediğiniz gibi farklı kanallardan farklı fiyatlara yönelmem gerek.
    Araştırmalarıma ve sizlerden öğrendiğime göre anemona teşhis koydum.
    1-koyduğum yerde hiç durmuyor. Ama akvaryumu gezmeye mecali yok. Sadece kayalardan kendini aşağı atıyor. Buuble diye bir şey kalmadı. Ağız kısmı düne kadar iyiydi. dışa dönüktü. Bu sabah baktığımda iyice açılmış neredeyse içini görüyordum.
    2- Kayalardan indirdim yere koydum. Orda da durmadı. Hep yere doğru dönüyordu. Dün ters baş aşağı kumların üzerine düşmüştü.
    3- En önemli teşhisim tentaküllerinin uçları tahriş oldu. Tahminim artık çürüyecek. Sabah baktığımda koku yoktu. Ama tankımı riske atamazdım. 20 lt lik bir kaba sirkülasyon motoru ısıtıcı ve yaklaşık 7 wattlık led ampüllü bir düzenek kurdum. Temiz ve yeni bir su ile onu tecrit ettim. Az da olsa ümidim var.
    Aslında benim led şerit aydınlatmamdan şüphelenmiyor değilim. Biraz modifiye ederek güçlendirmem gerekiyor.

Şu an işteyim. En kısa zamanda resimlerini sizlerle paylaşırım.

Pazar günü yaklaşık 70 lt su değişimi yaptım. sudeğerlerim:
    fosfat:0
    Nitrir:0,15 mg/lt
    Nitrat: yaklaşık 0
    amonyak:0
    ka: 10 kdh
    Mushroom ve balıklarım keyifli çok şükür...

Düzenleme: 17 Nisan 2017
  8. Hasan EROĞLU

Hasan EROĞLU

İsim:
    Hasan EROĞLU
    Anemon eve geldiğimde iyice kokmaya başladı. iyi ki sabah cikarmisim tanktan.
    IMG_20170417_194413.jpg

9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hasan bey geçmiş olsun. Maalesef bu hobide var olan şeydir ölümler. Conchlar pahalı gibi geldi bana da. Hammer ise tek kafa için oldukça yüksek. Ama dolar fiyatları arttı çok da birşey söyleyemem

10. Hasan EROĞLU

Hasan EROĞLU

İsim:
    Hasan EROĞLU
    Teşekkür ederim Levent bey. Conchlar biraz pahalı. Bir sonraki sefere daha iyi araştıracagim. Hummer zaten alır almaz öldü. Hiç açmadı. Sağolsun satıcı garantili dedi. Yerine başka bir canli alacam.
    Torch ise biraz halsiz. Kolları uzamıyor. İns alışır tankıma.

Bundan sonra sizden olur almadan yeni canlı eklememeye çalışacağım. Yakin zamanda sadece ölen hummerin yerine zoa eklemeyi düşünüyorum.

Birde arkadaşların dediği gibi conclari ve snailleri ekleyince hermit yaramazlık yapmaya başladı. Baktım yatırmış bir conchu yemeye çalışıyor. Ben de biri büyük biri küçük iki hermiti sumpu aldim. Bir de küçük canlı kaya koydun yanlarına kardeş kardeş geciniyorlar orda .
    Arada küçük karides atsam mı onlara diye düşünüyorum.

Akvaryumumun daha detaylı fotoğrafını cekip sizlerle paylaşacağım ins. şimdilik fotoğraflarim iyi çıkmıyor. Sanirim aydinlatmamin zayıflığından ve tel. kamerasindan. En kisa zamanda aydınlatmamı iyilestirip güzel fotolar koyacagim.

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    hermitlerin conch yemesi yeni yuva ve açlık. aç kaldıklarını düşünmesem de yine de kediye ciğer teslim etmemek iyidir. Hele ki 10TL olmuş bir conch gerek yok derim.

Hasan EROĞLU, YMR_AY ve corax bunu beğendi.
  12. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Bence ilk iş akvaryumcudan bir daha bir şey almayın.;)

Sayfayı Paylaş