1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

140*80*50 Kurulum Önerileriniz

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde smyrna tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Merhaba;
    4-5 aydır 60*40*40 tuzlu suda çalıştıktan sonra şimdi biraz daha büyük bir sisteme geçmeyi düşünüyorum.
    Aslında kafamda akvaryum netleşti. Fakat bazı konularda destek alırsam iyi olur :d
    Boyutları 140*80*50 olacak, sump ise 70*50*30 gibi düşünüyorum.
    Sumplı bir akvaryumum olmadığı için bu konuda çok net karar veremiyorum. Sump ünitesi sizce yeterli olurmu? Şaşırtmalı sumo için öneriniz nedir? nasıl yapmalıyım.Sessiz bir sistem yapmak istiyorum.
    PS için ATI 250 almayı düşünüyorum. 1 tane 2.el buldum?
    sistemde muhtemelen yapay mercan olacak, bol balık :d
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz, sump yüksekliği en az 45 cm civarı olsun diğerlerinde bir sıkıntı görünmüyor. Yapay mercanlarıda kaliteli ürünlerden seçmek gerekir ayrıca belli bir süre zarfında yosun tutacak ve temizlenmesi gerekecek. Hayırlı olsun.

3. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Yanş sump için 70*50*50 mi uygun olur?
    genişlik ve uzunluk olarak nedir düşünceniz?
    Birde sump tasarımı için ne diyorsunuz?
    Teşekkür ederim.
    Bu arada PS içinde yorum alabilirsem fiyat fena gelmedi.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sump bu şekil daha iyi, tatlı su deposu yapacaksanız onun içinde yer ayırın yapmayacaksanız yeterli.
    Ps gayet güzel, motor sağlamsa sıkıntı yok, Mesut'la konuşmuşsunuz herhalde o yönlendirir sizi.

5. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    :D Evet aynen öyle. Tatlı su deposu yapmak mantıklı geliyor.

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tatlı su deposu olacaksa ona göre sump boyunu büyütün. Sehpa nasıl olsa büyük olacak.

7. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Büyütün derken? ne yapılabilir sizce?
    birde sump ın içindeki düzeneğide önerirseniz sevinirim.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tatlı su bölmesi, kafa motoru ve ps içi tek bölme yeterli. Seviye otomatik su tamamlama ve röle ile kontrol edilecek o kadar. Sehpa uzunluk olarak 140 cm olacak derinlikte 80 zaten bunun için 100x50x50h sump ölçüsü uygun olur. 30 cm lik kısmı tatlı su için ayrılabilir. Mesut'a bir mesaj atın size sumpun fotosunu göndersin.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun, kurulumunuz.

10. Erdal

Erdal

Formdan bir abimiz için çizmiştim boyutlarını yeniden yapılandırsınız resmi paylaşıyorum. Kafa motoru kısmını tatlı su bölmesine bitişik yapabilirsiniz. Bu şekildeki sump gayet kullanışlı olur. Öyle çok fazla şaşırtmaya bölmeye ihtiyaç yok.

Sump.jpg

_Huqqa_, smyrna ve veysel bunu beğendi.
  11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ben cevap yazdim diye hatırlıyorum buraya ama gitmemiş demekki. Oncelikle hayırlı olsun. Bende sump ölçüleri nde oneride bulunmak isterim. Isizin icin en optimum ölçü 100 x 50 x 40 (45) Yukseklik ps nin girebilecegi olcude tutulmali ki cikarmak istediğinizde ugrasmayin. Bolme olarak sadece tatli su haznesi oneririm ki bunun icin 25-30 cm yeterlidir. Seviye sensorle belirlenecek. Ati skimmer alacaksaniz bu cok isinize yarar.

veysel bunu beğendi.
  12. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Hocam çizim gerçekten çok işime yaradı. Yalnız şu varki akvaryumu maksimum 75*50*45h yapabiliyorum. Dolabın büyüklüğü 150 cm olacak. bunun içine sığdıramıyacağını söylüyor mobilyacı.
    Ps için 40, kafa motoru için 20 (bu arada kafa motoru ne önerirsiniz? onu hiç konuşmadık :D), 15cm tatlı su koysak olurmu? Yoksa anlamsız küçükmü olur?

13. Erdal

Erdal

Dolabınıza göre ölçüleri belirleyin max seviye de tutun. Olur olmaz diye bir şey yok.

14. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Olur olmaz derken dolap 150*80*70 olacak. Uzunluk daha fazla yapamıyorum. O yüzdende mobilyacı 75 cm den büyük akvaryum koyamam diyor. Şimdi 75 cm lik sumpta yukardaki akvaryum için ne bileyim 15cm lik tatlı su anlamsız olacaksa onu koymayız. O yüzden sormak istedim.
    Birde dediğim gibi kafa motoru için ne önerirsiniz?

15. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Sizdende bir fotoğraf alabilirsem sump için tamda süper olur.
    teşekkürler.

16. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Birseyi anlamadım. Dolabı bolmeli mi yapacak da sigmaz diyor?

17. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Bende tama ikna edemedim. Adam 15 yıllık dostu olunca insanın daha fazla ısrarda edemiyorsun :d
    İnat etti işte. Daha fazlasını sokamam içine deyip duruyor. Yok absürt olcak evrim bu büyüklük diyorsanız akşam gitcem bidaha rica edeceğim :d
    Bakalım belki akşam olur der..

18. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Sanırım dolabın altında 4 adet ayak olacak. O ayaklara göre ortalamasımı gerekiyormuş valla inat etti. Gidip başkasına yaptırsam buseferde küsecek :d

19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Benim anladığım dolabı iki bölmeli yapacak o yüzden diyor. Sakın haaaa. Tercihen 10 x 10 fırınlanmış ağaçtan veya en azından demir profil kasa üzerine giydirme dolap şeklinde yaptırın mobilyasını. Tankınızın ölçüsü az değil. Sump açık olacak ve skimmer çalışacak yani aşağına nem seviyesi çok yüksek olacak o yüzden kasasız dolapne malzeme olursa olsun uzun vadede çok ama çok sıkıntı çıkartabilir. Maliyetiniz biraz artacak ama bu ölçüde bir tank için olmazsa olmaz diyebilirim. Bu şekilde alt taraf bölmesiz olacağından oraya neredeyse akvaryum kadar sump konulabilir. Bu önerimi ciddiye alın lütfen.

20. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Aynen. Metal profil kullanmamak için yapıyor bunu. Sanırım kullanmadan çözemeyeceğiz. o yüzden metal profile dönüp ölçüyü 95 cm e çıkartacağım. Ozaman yukardaki gibi yapmak mantıklı olurmu sizce?
    Metal profil yerine ağaç sizce çözüm olurmu? Metal profil dışında pek güvenemiyorum ben bu işe?

Sayfayı Paylaş