1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130*60*50 Brc Reefland

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Burcu tarafından 13 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. Kesinlikle denemeyi düşünüyorum, ama elimde diğer katkıdan çok var bitince geçeyim diye düşündüm.
   
  Cyberx26 bunu beğendi.
 2. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  http://www.turdak.com/balling-metodu-temel-bilgiler/


  http://www.turdak.com/fauna-marine-balling-light/

  Bu 2 yazıda bütün sorularınızın cevabını bulacaksınız. .

  Aynı oranlar ile emin önünden kilosu 5 liraya katkı alıp bedavaya balling bile yapabilirsiniz.

  ..mobile
   
  Cyberx26 ve Burcu bunu beğendi.
 3. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Aynen, durumu biliyorsun Onur. Mesele Grotech sıvıları kullandığımla ilgili aslında. Çiçeklide sonuç alamadım. Grotech çok başarılı olmasına rağmen ekonomik anlamda saçma sapan rakamlar ortaya çıkarıyor.

  Kullanılan katkılar ile birlikte eğer su şartları ideal seviyeye erişirse, kalsifikasyon hızlanır. Tanklarınızda şu anda mevcut tüketim değerleri belki iki katına bile çıkabilir ve büyümeyi işte o zaman kendi gözlerinizle görmeye başlarsınız. Diğer yandan bunu becerebilmek için illaki şu katkıyı kullanmak gerek diye bir durumda yok. Önemli olan dengeyi tutturabilmek. Bu da hobicinin tankını tanımasından geçiyor. Mesela bir tanıdığım çiçekli kullanıyor ve aldığı sonuç muazzam. O yüzden herhangi bir konuda çok kati konuşmanın doğru olmayacağını, her tankın kendine göre bir düzeni tutturup öyle devam etmesinin daha doğru olması gerektiğini düşünüyorum.

  Reaktör iyidir hoştur ama tankta tüketimin olması lazım, ana fikir bu aslında.

  Kent iyi bir tuz, diğer yandan ya büyük bir tankta ya da hızlı tüketim gösteren tankta başarılı olur bence. Çünkü küçük tanklarda su değişimleri ile birlikte değerleri oynatırsa kalsifikasyon yavaşlar veya durur. Sonrasında başa bela bir konu olan yüksek Ca değerinin düşürülmesi konusu hasıl olur ki can sıkıcı bir mevzudur bu. Çünkü Kh gibi değildir, düşmesi için illa mercanın tüketimi gerekir. Eee mercanda eğer tüketimi durdurmuşsa işte o zaman düşmeyen Ca ve düşük değerli tuz arama çalışmaları başlar.
   
  MESUT_KERİM, Pennywise, MilesDavis ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 4. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan

  Bu değerlere göre tankta rahatlıkla "büyüme yok" diyebilirim. Bunu söylerken çiçeklinin yoğunluğunu bilerek söylüyorum. En basitinden bu canlı yoğunluğuyla Kh'ın 2.5-3 kata kadar daha fazla tüketilmesi gerekir.

  Tüketilmiyorsa - büyümüyor demektir.

  Kh-Ca arasında tüketim oranları her daim eşit olmuyor. Bilindiği üzere Kh'ı aynı zamanda bakteriyolojik faaliyet ve diğer bazı oluşumlar da kullanıyor. Diğer yandan Onur'un verdiği kaba hesaba da katılıyorum. Sizdeki değer aralığı biraz fazla açılmış sanki.
   
  Burcu bunu beğendi.
 5. Bilgiler için çok teşekkür ederim. Dengeyi alg için çeşitli müdahale ederek ciddi olarak bozduğum kesin, inşallah düzelecek. Plate ve montilerde büyüme günlük fark edilir boyutta, acrolarda haftalık fark edilebiliyor. Sizin tanklara göre belki de çok azdır :oops:

  Çiçekli toz katkıların tam olarak kimyasal açılımını bilemiyorum, ilk adım olarak basitçe üzerinde yazan bilgilere dayanarak, tankın günlük harcamasını bulmaya çalışıyorum. Bu katkıya geçince, 2 haftadır 2 günde bir testle değerleri sabitledim. MG ve CA da düşüş yükselme artık yok. KH la biraz daha uğraşacağım.
  Harcamayı hesap edebilsem, bunlar bitince farklı katkıya geçişim daha kolay olacak. Bana bir yardım dostlar, hesapta yanlış var mı? Kafam çok karıştı. @Onurs @mekatronik

  CA Katkısı nın 1 gr ı 100 ltde 3 ppm yükseltiyor. Ben 1 ltye 60 gr karıştırdım günlük 24 ml kullanıyorum.


  Yani hazırladığım 1000 ml katkıda 18000 ppm CA var. Günlük 24 ml ekleyerek 432 ppm ediyor. 400 lt ye bölersem etkisi günlük 1,08 ppm.

  MG Katkısı 1 gr ı 100 ltde 2,5 ppm yükseltiyorç Ben 1 ltye 60 gr karıştırdım 85 ml günlük kullanıyorum.

  Yani hazırladığım 1000 ml katkıda, 15000 ppm MG var. Günlük 85 ml ekleyerek 1275 ppm ediyor. 400 lt ye bölersem etkisi günlük 3,19 ppm ediyor.

  KH Katkısı 2,5 gr ı 100 ltde 1 dkh yükseltiyor. Ben 1 ltye 85 gr karıştırdım 85 ml dozluyorum günlük.

  Yani hazırladığım 1000 ml katkıda, 3400 dkh KH var. Günlük 85 ml ekleyerek 289 dkh ediyor. 400 lt ye bölersem etkisi günlük 0,72 dkh ediyor.

  Şunu bir çözeyim sonra mol hesabına geçeceğim :)
   
 6. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Düzenli şu degisimi yapıyormusunuz ?
  Hangi tuzu kullanıyorsunuz?
  Tuzun değerleri nedir?

  İyonik dengeyi sağlamak için yapılması gerekenleri aşağıdaki sayfada yazmıştım telefondan kopyala yapıştır yapamadım. Önce akvaryum degerlerini tuzun değerlerine getirmeniz gerekiyor.
  Bu şekilde farklı değerler çıkmasının ana nedenine iyonik dengede ki bozukluk olabilir.
  İyonik denge demek belirli değerlerin stabil devamlılığını sağlayabilmektedir.

  http://www.turdak.com/two-part-katkilarin-kullanimi/
   
  Burcu bunu beğendi.
 7. taner_1976

  taner_1976

  Mesajlar:
  68
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  taner gürsoy
  Özellikle sps ağırlıklı tanklarda katkı masrafları hat safhada oluyor.Ben de bu katkı masraflarından dolayı akvaryumdan soğumaya başlamıştım.Kazan kazan git katkılara yatır,özelliklede kh va ca.Baktım olacak gibi değil,Akvaryumportalı sağolsun,forumların güzel tarafıda bu,evde katkıları kendim yapmaya başladım ve inanılmaz derecede uyguna geliyor.Yaklaşık 4 ay gibi bir süredir kullanıyorum ve şu ana kadar hiçbir sorun ve sıkıntısını görmedim Allaha şükür.Herşeyi hazır alırsak bu hobiye para dayanmaz.
   
  Montimahir, Burcu, mekatronik ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 8. Tropic marin pro reef kullanıyordum son 3 su değişimini Aquaforest reef salt ile yaptım. Değerleri: 33-35 ppt arası

  Mg – 1300-1380 mg/l, S – 840-890 mg/l, Ca – 410-440 mg/l, K – 380-400 mg/l, Sr – 7-9 mg/l, dKH – 7,4-8,2, pH – 7,8-8,2

  Tank değerleri şu an: KH:8,4 (CA-KH tablosuna göre yukarı çektim, biraz hızlı oldu), MG: 1380, CA: 420 şimdi 2 günde bir test yapmaya devam edeceğim.

  Ben kısa süre önce yosun için Rem algea (hidrojen peroksit) uygulamasıyla bakteri populasyonuna çok zarar verdim, hiçbir işe de yaramadı. Bol su değişimi ve karbon ile etkileri geçti. İyi bir yosun temizliği, C-balanc ı bırakmak, Rowaphos, zeolit, karbon, bakteri uygulaması ile şu an kurtuluyorum yosundan. Bir süre sonra Fauna marine katkı paketini deneyeceğim.
   
  taner_1976 ve burak ozu bunu beğendi.
 9. Ailemin tadilat ısrarına dayanamayarak ve daha kocaman daha farklı bir proje hayaliyle bu tankı kapatıyorum arkadaşlar... Bu tankın bütün anılarını, verilen emeği düşününce içim acıyor. Ama daha güzel anılara ve daha güzel planlara inşallah :)
   
  MESUT_KERİM, Rokujou, harfuzmani ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 10. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Hayırlısı olsun diyelim, her kapanan tank bir tecrübedir.
   
  Burcu bunu beğendi.
 11. bin_meh

  bin_meh

  Mesajlar:
  416
  Yer:
  istanbul-suadiye/şekerpınar-kocaeli
  İsim:
  Mehmet Ağah Bingül
  Hayırlısı olsun . Tam oturmaya başlamıştı tankta. Yeni kurulum ne zaman? )))
   
  Burcu bunu beğendi.
 12. Şimdi 50x40x40 arka sumplı veya benzeri bir nano olacak bir süre. Üç beş frag sakladım kendime, tablo gibi bir nanom olsun diye. Sonra şöyle 2 metre mi olur 3 metre mi olur iki ayrı tank mı olur, 3 powder 1 sohal 1 achil yanyana mı olur, imkan, istek, kişiler ve koşullar ne getirirse... :)
   
  seaman038, montana, Montimahir ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 13. Tankı kapatmaya yavaş yavaş yaklaşıyorum, konudaki son mesajlar bunlar :)

  Benim tankımda ne çok canlı varmış ben farkında değilmişim. Ve koca bir tankı boşaltmak, satış yapmak çok çok zormuş, öncelik sırasına göre yazmaya çalıştığım 3 sayfalık bir liste var önümde. Buradan ayrıca, tekrardan söylemek isterim, mesaj sırasını karıştırdığım, geç cevap verdiğim, canlı satamadığım arkadaşlar için (Allahtan sadece iki kişi oldu) lütfen kusura bakmayınız.

  Ayrıca tankı ve konuyu takip eden birçok kişi olduğunu fark ettim. Daha bu hobide öğreneceğim, deneyimleyeceğim çoook şey var, ama birazcık gururlandım diyebilirim :) 1,5 yıldır yardımlarınız, desteğiniz, yılmadan bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Portal Ailesi :) Tabi ki gene burada, yeni bir sayfayla, yani tanklarla devamı gelecek...
   
  MESUT_KERİM, Rokujou, Sanguis ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 14. Rokujou

  Rokujou

  Mesajlar:
  265
  İsim:
  Çağrı
  Sizden güzel bir tank bekliyoruz en kısa zamanda Burcu hanım.
  Elde ettiğiniz tecrübeyi bizimle paylaşın :)
   
 15. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.734
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Duygusala bağlamışsın ;)
  O tankı ilk kurduğumuz gün ki heyecanını hala hatırlıyorum ve işin sırrı sanırım o heyecanı hiç kaybetmemekti. İlgi-okumak-okuduğunu anlayabilmek-anladığını uygulayabilmek-denemek-yanılmak-yanılmamak-öldürmek-yaşatmak-almak-satmak bu hobide ne varsa hepsini yaptın ama gerçekten hakkıyla yaptın.
  Allah izin verirse ve bu ilgini kaybetmezsen ilerde birgün bu portaldaki en güzel tanka sahip olacağını biliyorum. Çünkü hayallerini biliyorum çünkü boş hayal kurmak yerine bunun için kendi elinde olan herşeyi yapacağını biliyorum.
  Eğer bir şeyi daha iyisi için bozuyorsan arkana bakma ;)
   
  Burcu ve Rokujou bunu beğendi.
 16. Desteğin olmasa olmazdı, teşekkür ederim :) Daha büyük hayallerin bir an önce gerçekleşmesini dileyelim o zaman :)
   
  veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 17. bin_meh

  bin_meh

  Mesajlar:
  416
  Yer:
  istanbul-suadiye/şekerpınar-kocaeli
  İsim:
  Mehmet Ağah Bingül
  Burcu hanım yandan sumplı sistem kullanan birisi olarak, alttan sumplı akvaryum düşünmenizi tavsiye ederim :). Şimdiki aklım olsa alttan sump yapardım. En azından karşılaştığım sorunları yazayım belki yardımı dokunur önceden ona göre önlem alırsınız.

  1-Filiter bag kullanamıyorum . Genelde kapa pislik ya sumpta birikiyor yada akvaryumda dolaşıyor.
  2- Kullanacağınız ps göre önceden sumpı ayarlamak lazım yoksa problem oluyor.
  3- ps bende ışık gördüğü için gövdede koralin ve yosun oluyor . Normale göre daha kısa zamanda temizlemek gerekiyor.
  4- Sump alanı çok ufak kalıyor. Sumpa müdale etmek çok zor oluyor.
  5- Görüntü kirliliği olur kablolar psin görünmesi gibi.
   
  Burcu bunu beğendi.
 18. Teşekkür ederim Mehmet Bey. İş yerinde bir ara arka sumplı bir akvaryum kurmuştum. Belirttiğiniz sorunları farkındayım. Fakat bu nano sistem farklı bir proje olacak. Birbirine bağlı bir büyük bir küçük her ikisi de arka sumplı nano tank olacak. PS i toplam suya göre güçlü seçtim ve büyük tankın sumpında yer alıyor. İki tankı da cama cam yaptım, arka sump ben pleksi ile bölerek yapıyorum. Böylece hem PS e göre yer ayarlıcam, hem diğer tarafta boş yer avantajım var. Tabi temiz ve kirli su dolaşımı biraz kafa karıştırıyor bu durumda. Küçük tank refigium, deniz atı veya pipe fish olacak. Büyük olan sps-lps, küçük renkli balıklar. Gerisi sürpriz olsun, bakalım beğenilecekmi :) Akşam sump pleksilerini yapıştırıcam, cumartesi mobilyaları gelince boruları yapıştırır, pazar suyu doldururum inşallah.

  Şu konuda fikirler alayım. Eski tanktan kayalarımı seçtim. İyice fırçaladım, 4 gün bol sirkeli suda beklettim, yıkayıp 2 gün kuruttum, şimdide 4 gün suyu yenileyip RO suda bekletiyorum. Yeter değil mi? Kaynatmak bana biraz tehlikeli geliyor.
   
  Düzenleme: 15 Aralık 2016
  burak ozu, montana, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 19. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.657
  Yer:
  ankara (aydın)
  Kayalar için yeterli işlem olmuş, sonuçta yabancı bilinmeyen bir tanktanda değil kayalar. Hayırlı olsun bu arada yeni kurulum.

  Sump sistemleri iyi planlanırsa arka veya yan sump sistemleri de çok efektif çalışan sistemlerdir. Tank çok küçük ölçülerde ise bu tip sistemler zorlar. Yoksa gayet kullanışlı olur.

  50*40*40h arkadan 13 cm sump olan tankı paylaşayım akşam, gayet şık bir tank olma yolunda ilerliyor. Ayrıca 100*55*40h ölcülerinde arkadan sumplı bir tankıda yavaş yavaş hazırlıyorum. Hazırlanan bu tank olsada olmasa da bir tank değil tamamen ayrıntılanmış bir tank.
  Mesela Mehmet bey filter bag kullanamıyorum demiş, sump içinde elyaf ve farklı bir medya malzemesinin kullanıldığı suyun ilk buradan sump ana bölmesine döküldüğü ayrı bir bölme olacak. Su sadece bu bölme içindeki medya malzemelerinden geçecek. Bu bölüm kesinlikle su içinde kalmayacak.

  Neyse konuyu kirletmeyeyim daha fazla, kaçtım.
   
  montana ve Burcu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş