1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130*60*50 Brc Reefland

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Burcu tarafından 13 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Buna ayrı bir konu açmak lazım :). Anladığım kadarı ile bu cihaz ile sadece yosun değil; sünger, hydroid, aptasia hatta mushroom temizliyorlar.

2. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Teşekkür ederim :) ayrı konu açmadım çünkü yapması çok kolay. Evet orjinal cihazın özelliklerinde öyle diyor. Benimkiyle 1 adet aptasiayı denedim, daha içeri kaçmaya fırsat vermeden kendine dolayarak parça pinçik yaptı. Bence spor salma ve daha da çoğalma ihtimali var. elle kopmayan sakal yosunları için ideal, ama aptasia ve cyano gibi durumlar için bence tehlikeli.

King Elvis ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Alg kaplamış doğal görünümlü bir kaya neden böyle bir aletle tıraşlanır çok anlam veremedim ...ayrıca cyano ve aptasia temizlemek için ise tüm akvaryuma dağıtmak gibi bir tehlikesi de var Burcunun da yazdığı gibi ..

burak ozu bunu beğendi.
  4. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    28 Eylülden beri tank güncellemesi yapmamışım :eek: :)

Frag sehpası alınca frag yapma derdinden mercanlar kuşa döndü azıcık. Ama büyüme hızlı devam ediyor, kısa zamanda toparlayacaktır.

Son test değerleri (haftalık yapıyorum) MG:1320, CA:400, Ni:1, PH: 8.38-8:28 gece gündüz, Redoks:390, KH, 8,6 sabitledim, Potasyum uzun süredir ölçmedim

Nitrat artık 1 den yukarı çıkmaz oldu nihayet temo19 C-Balance ve ekstra KH a devam. Fakat C-Balance bitince farklı bir katkı denemeye karar verdim, çünkü CA-MG-KH a göre ayarlama yaptıkça diğer elementlerin fazlalığından mutlaka cyano veya başka bir problem yaratıyor.

Sakal yosunları için rfflwrs Rem Algea kullanmaya başladım. Eriyenler suya karışmasın diye 3-4 günde bir elimle ve matkabımla :) temizlik yapıyorum, neredeyse bitti sayılır. Sakal yosunları azaldıkça, test yapıp, katkı miktarını azaltıp ertesi gün tekrar test yapıyorum. Karidesler sağlam, ama küçük bir tridacnayı öldürdüm. Mercanlarda balıklarda hiçbir tepki yok.

Aşağıdaki mercanlar satın aldığımda kahverengi geldi bana (milleoporayı nitrattan ben kahverengi yapmıştım), şu an resimdekine yakın renklerdeler. Halen renklenmenin yavaş ve az olduğunu düşünüyorum, fikirlerinizi alabilir miyim?

Bunlarda gövde halen kahve, yeni çıkan uçlar ve polipler renklenmeye başladı...

Bunda büyüme çok az nedense...

Diğerleri gözüme güzel geliyor.

En çok bu renkler yerinde, aralarına son olarak siyah gövdeli kırmızı kuyruklu bir tang lazım :)

trkz89, Pennywise, samurai ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  5. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Şunların içine bir tane sarı renk acro atmalısın bence sarı renk üzerinde çıkan minik pullu yeşillenmelerden anlayacağın baya değer algılayabilirsin

Demir fazlalığı
    Canlı anında yeşil pigmentler verir

stronsyum fazlalığı ve eksikliği
    - Fazla ise aşırı beyaza çalma
    - eksik ise polyplerin tam çıkarmaması

Bunları canlıya bakarak anlayabileceğin durumlardan bir ikisi sadece kısacası test mercanı diyebilirsin

bin_meh, veysel, burak ozu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Güzel fikir, işte aradığım cevaplar bunlar demir fazlalığından şüpheleniyorum, hem yeşile çalan mercanlardan hem sakal yosunundan. Elinizde sarı sps/akro varmıdır acaba?

Beğeniler için teşekkür ederim arkadaşlar

Sent from my iPhone using Tapatalk

veysel bunu beğendi.
  7. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Hallederiz sarı acro işini

8. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İyi akşamlar :)

BRC Reefland güncelleme.

Rem algea kullanımı fiyaskoyla sonuçlandı. Sakal yosunlarını uçlardan çürüttü, fakat dipten daha sıklaşmasını sağladı. Mevcut katkı girişi devam ediyordu, bol bol beslendiler. Olan tridacnaya oldu. Kafa motoru Jebao 4000 den 8000 e çıktı.

Dedim yeter artık :) RO filtreleri değişti. C-Balance bırakıldı (kısa sürede iyonik denge ve gerekli her şeyi ihtiva etmesi açısından çok yararlı; ama uzun vadede bence ciddi sorun yaratıyor). Normal mg-kh-ca ballinge geçildi. Aquaforest tuz ile 3 defa su değişimi yapıldı. NP Pro ve Probio s e başlandı. Sumpda zeolit, karbon ve rowaphos eklendi. Aydınlatmayı kısmıyorum, tersine. Mevcut aydınlatma MST Led armatür artı 2x54 dıy T5 ti, T5 leri 6x54 e çıkardım. Ani Ni ve Fosfat düşüşü, küçük cyano parçaları oluşmasına sebep oldu fakat neredeyse sakal yosunu kalmadı. Trace element, Ni ve fosfat açısından tankı aç bırakmaya çalışıyorum. Cam temizliği süresi uzadı. Son kalan ince yosunlar için, bugün birkaç kayayı dışarı alarak değişim suyunda temizledim. SPS ler renk,büyüme ve polip açılımı olarak iyi durumda. Değişim olursa ayrıca beslemeye başlayacağım. Bugünün değerleri.

MG: 1380, CA:420, KH: 6,7 (hala katkı miktarını tutturamadım), Ni:0,5, Ph: 8,20, Fosfat: Az dır muhtemelen :)

MilesDavis, burak ozu, Montimahir ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Burcu al bir tane ca reaktörü bak keyfine, kafayı yersin ballingti, testi... benden tavsiye.:)

10. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Direniyorum ama her sps ci bir gün Ca reaktörü alacak şu yosunlar bi gitsin, bi de param olsun...

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kurulumda almıyoruz şu reaktörleri, ondan sonra katkı masrafları ile boğuşmak zorunda kalıyoruz. Reaktör öncesi katkı masrafım en son aylık 980 lirayı bulmuştu. Aleti kurduktan sonra ise 6 ayda harcadığım rakam 420 lira oldu. Aylık 70 lira ortalama demek, reaktörün aslında sürdürülebilirlik açısından ne kadar mantıklı olduğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca sürekli test tüpleri ile uğraşmamak ta cabası.

seaman038, Pennywise, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. trkz89

trkz89

İsim:
    Kürşat Aladağ

Erdoğan bey aylık 980 lira ne katkısı kullanıyordunuz :D

13. ersinista

ersinista

İsim:
    ersin
    350 tl si kesin kh tır

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tüm bunlar değerleri yüksek bir tuz ile de desteklenebilir düşüncesindeyim. Şu an Kent Marine ilk sırada diye hatırlıyorum.

15. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    980 liralık katkı nasıl harcanır o_O ben çiçekli marka katkılardan litreye ortalama 90 gr karıştırıp 1 hafta kullanıyorum. Yaklaşık 1 dkh KH, 3ppm MG, 1 ppm CA harcanıyor günlük.

Kent marinde MG 1200 lerde, CA 500. O tuz bana hiç uymadı. MG , KH yüksek CA normal bir tuz lazım.

Sadece trace element katkısı marka tavsiyesiniz var mı?

16. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Günlük 640 ml Kh, 350 ml Ca, 30 ml Mg. İlave olarak iz element girişi. Katkıları Grotech markanın 5 litrelik mavi bidonları ile alıyordum. Katkı tüketimleri fazla olduğu için kullanılan ürün içeriklerinin her ambalajda aynı olması elzem oluyor. Diğer türlü piyasada ciddi oranda tüketilen bir markanın ürününü kullandığımda aldığım bidonlar arasında hep farklılık oldu.

Toz katkı olarak Dıy uygulama hiç denemedim, buna ayıracak vaktim yoktu. Fauna Marin gibi bir markanın toz katkı olarak piyasaya girişi ise daha sonraları oldu. Mesela bu markanın toz katkıları da maliyet açısından oldukça başarılı, reaktöre takviye amaçlı günlük ortalama 20 ml kadar Kh eklemesi de yapıyordum hatta ama o zamanlar yoktu işte maalesef.

2 ay sonrasında her yer mavi bidonla dolunca ( bidon adet fiyatı 200 tl) reaktöre geçtim ve huzur kavuştum.

Courageous bunu beğendi.
  17. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Burcu hanim Öyle bir katki oranı olmasına imkan yok . Test hatası yada miktar hesabında hata var. 20ppm ca ya karşılık 2.8 kh kullanılır. Mg kullanımı alg miktarı ve mercanların renk tonu ile alakalıdır (simbiyotik sayısı ile)
    Erdoğan grotech sıvı katkı kullanıyordu maliyeti o nedenle çok yüksekti ama benim gördüğüm kadarı ile çok da başarılıydı. Aynı sorun bendede var balling ıstesemde geçemem cunki maliyet müthiş rakamlara çıkar.

..mobile

Courageous, Cyberx26, Burcu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Harcanır Burcu hanım. Benim akvaryumun yarı büyüklüğünde olup günlük 400 ml Kh harcayan tank biliyorum. Ayrıca Kh'ın öyle 8,5-9 gibi değerlerde tutulmaya çalışıldığı da olmuyor. Zar zor 7 Kh' ı gördüğümüzde tamamdır bu diyoruz

Size bir tavsiye; Çiçekliden ziyade Fauna Marin toz katkıları deneyin. Maliyet açısından daha ekonomik, ayrıca istediğiniz oranda çözüp kullanabiliyorsunuz.

Trace için de yine aynı şekilde Color elements derim. İlk alım maliyeti yüksek gibi görünebilir fakat yoğun bir malzeme sanırım, az miktarlarda kullanıldığında da başarılı sonuç alınıyor.

Cyberx26 ve Burcu bunu beğendi.
  19. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Hesap hatası olabilir Onur Bey. Bir de tanka çok müdahale ettim iyonik denge kalmamıştır. :( O zaman bana bir yardım lazım dkh ve ppm cinsinden harcamayı bulmam için.Tank kayaları çıkarınca 400 lt desek.

Tankı dengede tutan durum şu.

CA Katkısı nın 1 gr ı 100 ltde 3 ppm yükseltiyor. Ben 1 ltye 60 gr karıştırdım günlük 24 ml kullanıyorum.

MG Katkısı 1 gr ı 100 ltde 2,5 ppm yükseltiyorç Ben 1 ltye 60 gr karıştırdım 85 ml günlük kullanıyorum.

KH Katkısı 2,5 gr ı 100 ltde 1 dkh yükseltiyor. Ben 1 ltye 85 gr karıştırdım 85 ml dozluyorum günlük.

Düzenleme: 4 Aralık 2016
  20. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Burcu hanım bende sizin gibi c balance bıraktım, sonra çiçekli markada denemelerim oldu. Kutu üzerinde yazan oranlarla istenilen seviyeyi bir türlü tutturamadım. Sonra fauna marin ballinge başladım. Fm 4 kg tozlar pahalı gibi görünsede hesaplamalarıma göre uzun süre yeterli gelecek. Tozların yanısıra trace elementler 1 2 3 üde almanız gerekiyor. 1 ve 2 yi ca nın içine 25 er ml , 3 üde kh ın içine 25 ml olarak ekliyorsunuz. Ca ve Mg 10ar litrelik katkıya dönüşüyor. kh ise 32 lt katkı çıkarıyor. renklenme istiyorsanız da bunlara ek olarak color elements red green blue almalısınız. Ballinge devam etmeyi düşünüyorsanız tavsiye ederim.

mekatronik, Burcu ve Onurs bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş