1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130*45*55 Vatozlarım için bitkili tank..

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde volkantr34 tarafından 8 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tankımın bomboş hali

Murat abimin verdiği gübreli kumlara takviye olarak eklenen Sera Flora Depot’un serpiştirilmiş hali.

Hagen siyah kum ekleniyor.. Made in Murer 

Can kardeşimin (james34) hediye ettiği taşlardan vatozlarım için yuva yapım çalışmalarında denenen şekillerden en son karar verilen hali.Öyle taşlar vermiş ki sağolsun her şekle geliyor.Lego gibi taşlar valla  Tankıma ayrı bir hava kattılar..

Yuva nasıl mı yapıldı ? Dondurma kapları sağolsun  Tankta her yerine bariyer çekilip ağzı kesildikten sonra yerini aldı.Bakalım vatozlarımdan hangisi orayı kapacak ve çiftleşme yaşanıcak mı merakla izleyip göreceğiz.

Yuvanın ağzının kesilmiş hali.. Belki benim gibi gizli yuva ve huni karşıtlarına fikir olması açısından örnek olabilir.

Lale Pet Marketten aldığım sanatsal ve her şekle gelen özenle seçilmiş kütüklerimde yuva olmaya hazırlanıyor.Bunun içinde içi boşalmış balık yemi kabı kullanıldı.Ağız tarafı kütüğün tam ağız tarafına geldi ve sıkı sıkı oturtuldu.

Diğer kütükte yanına kondu ve onunda ağız tarafına burda yapımını anlattığım DIY yuva yerleştirildi.

Diğer 2 kütüğümde yerleştirildikten ve aralarında gene bir yuva olacak şekilde üstüste konulduktan sonra su doldurulmaya başlandı.Su direk hortumla musluktan dolduruldu.

Yuvalar su altında kalmaya ve seviye yükselmeye başladı.. Camda ki izler sizi yanıltmasın Murat abinin verdiği gübreli toprağı şapada şupada atınca cama sıçrayan lekeler onlar.. Maşallah nasıl gübrelerse onlar öbbek öbek elime geldi  Bu muhabbeti İsmail ilede yaparak kulaklarını çınlattık Murat abi ))

Su doldurma işlemi bitti ve Tetra Aqua Safe eklendi. Su iyice karıştırılıp dalgalandırıldı ki Tetra her yere nüfuz etsin.Akvaryum kapağı akvaryumcuda yapım aşamasında olduğundan , bitipte alamadığımdan dolayı şimdilik eski armatürlerimle idare ediyorum. 

Dış filtre kuruldu çalıştırıldı.Hava motoru tam gaz verildi çalıştırıldı.Aktif karbonda ufak kafa motorunun önüne kondu çalıştırıldı.Ama o şekilde yeterince performans alamadım.. Dış filtreyi yeniden kurup aktif karbonu ve tüm biyolojik döngü malzemelerinide içine yerleştirdim.Önceden kaba temizliği yapsın diye sadece elyaf ve sünger kullanmıştım. Ondan sonra evde ki balıklarımın olduğu çalışır halde olan tanktan 2 damacana su ile aşılama yapıldı.. 1 gün boyunca onlarda hava taşları ile güzelce havalandırılmıştı.

Ortalık netleşmeye başladıktan sonra bitkiler yerleştirildi.İsmail (Cirol) kardeşimin hediye ettiği speclerde sağ taraftaki yuvaların olduğu yükseltilmiş alana dikildiler.Ordan yayılmaya başlayıp inşallah tankımın tabanını kaplayacaklar.

Tankımın çeşitli açılardan çekilmiş fotoğrafları ile sizleri başbaşa bıraktım.  Çok az bitki türü ve adeti ile yola çıktım.Biraz az vakit geçirmek istiyorum tankla şu aralar çünki.. Her tankta olduğu gibi bende de klasik süreçler yaşanıyor.. Yeşil saç yosunu var mesela.. Onlarıda mekanik temizlik yapıp tüm bitkilerden arındırdıktan sonra su eklemesi yapacağım.. Ama geçirdiğim ufak bir kaza sonucu sol kolumda hafif bir doku zedelenmesi var ondan çok rahat hareket edemiyorum. Tankımın son durum fotolarınıda çekip en kısa sürede koyacağım.. Çünkü eklenecek bir sürü anubias’ım var. Daha doğrusu budandıktan sonra bir sürü olacaklar.

Tüm bunların dışında sırayla gitmem gerekirse taşlarıyla tankımı renklendirmekle kalmayıp ayrı bir hava katan Can kardeşime , tankımın alt yapısının komple oluşmasını sağlayan , tankında harikalar yarattığı kumların tümünü bana veren Murat abime , tankımın temizliğini sağlayan dış filtreyi tedarik ettiğim sevgili kardeşim İsmail’e burdan gani gani teşekkür ediyorum.. İsmail benle kardeşimi , tatlısını yedirmeden göndermedi zaten ne dediysek başgelemedik. ) Tanktan ziyade beraber geçirilen vakitlerde ki hoş sohbetin tadı hiçbirşeyde yok..

Bu www.akvaryumportali.com bence çok büyük işler yaptı.. Daha hala görüşemediğim abilerim arkadaşlarım var.. Temel abiye artık vakitlerin denk gelememesi yüzünden assolist muamelesi yaptık ister istemez.

Murat abiye Not : Yanlız tankta çok enteresan bir durum var.Tankta kendiliğinden bir zemin bitkisi çıkmaya başladı.Bereketli topraklar. Minnacıcık subulata gibi bir bitki.. Tankın çeşitli yerlerinde varlar.. Şimdilik şirin gibi gözüküyorlar.Bahçelerde çıkan yabani otlar gibi. Abi şaka maka sen o kuma ne yaptın. ))))

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sizin elinizden çıkacak olan akvaryumun bitmiş hali ancak tahminimizden de güzel olur. Tebrikler başarılar Volkan kurulumunda. Bu noktaya kadar herşey güzel görülüyor ve gelişim noktalarını merak edip beklemekten başka birşey yok gibi. Maşallah. :nazar:

Site Kurulduğunda Birileri;

En iyi akvaryum forumu olmak için ne gerekiyorsa yapılacak.

Buluşuruz Volkan takma kafana. Sosyete arkadaşımız beni yanına layık görürse beraber buluşuruz.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    O ezik cümleyi kuran ezik kim acaba çok merak ettim.. :an:

4. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Sonunda yapacağını yaptın istediğin tanka sahip oldun. Gördüğüm kadarıyla kurulumda gayet iyi gidiyor. Yavaş yavaş ilerlemek yapılan hataları görüp en kısa sürede önlem almak adına iyi bir uygulama. Gayet başarılı bir tank yapmışsın. Gelişmeleri merakla bekliyorum. Fotoğrafsız bırakma hakkımı helal etmem sana...

Uzun zaman oldu ne görüşebildik nede konuşabildik. Senin bu görev olayı daha ne kadar sürecek. Hatunu kandırıp memlekete yollarsam beraber takılıp biraz laflayalım. Özledim valla sohbetini =)

Bu arada geçmiş olsun konuna ne yaptın? Senide yanlız bırakmaya gelmiyor. Küçük çocuklar gibi sağını solunu inciltiyorsun =)

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla Mecit abi bende özledim.. Ben 1 sene daha bahsettiğim projede çalışıcam. Minimum 1 sene diyorlar bilmiyorum artık ne kadar sürer. Tank güzel gidiyor valla.. Dahada güzel olucak.. Balıklarımıda ekleyip gübreleride temin ettiğim zaman co2 olayına başlıycam.. Tabii Emrah'ın dükkandan kapağımıda almam lazım.. :) İşe giderken sapakta trafik durdu haliyle bende durdum.. Bizden önce kaza olmuş ve yere yağ gibi bişey dökülmüş.Arkadan gelen araçta yağda kayınca önce bariyere sonra bana vurdu.Çok şiddetli olmadı ama beklemediğim için biranda kolum kapıya hızlı çarptı , kafamda ki gözlüğüde yana çarpınca kırdım.. İndiğimde adama kızamadım bile çünkü bir suçu yok.Hızlı gelmediği trafikten belliydi ve kim o taraftan viraja girerse kayardı.. Herkes içten o uyanık dıştan girdi olan ona oldu.. Bayram boyunca sabahları işe gelicem gelebilirsen görüşürüz.. :)

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Son halini merakla bekliyorum. :)

7. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Tebrikler Volkan,
    Başarılı,sağlıklı ve bol yavrulu bir tank olur inşallah.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dün akşam, süslü kelimeler ile süslenmiş, biniçsiz yapılan hatalar ile idame ettirilen, bir tank için bir şeyler yazayım derken, kaçırmışım konuyu.:an:

Hayırlı olsun kardeşim, güzel olmuş bulantıdan fazla görünmesede. Tek dikkatimi çeken Co2'nin hortumunu çekmemmiş olman, sonradan kumun üstünden getireyim deme sakın.:sopa:

Balıkları koyana kadar dekor ile oyna istersen Volkan, tam otursun daha sonra eklersin balıklarını. Amanyok ister istemez patlayacak, ölü bakterilerden dolayı, sık su değişimleri ile bertaraf edilebilir. Birde, imkanın var ise taban bitkisinede bulaş,Cuba, Marsilia, benim önerim gene Glosso olur nitratı güzel emiyor, senin balıklarında fazla nitrata çok toleresi olmadığından dolayı. Daha doğrusu, artık kolay, para etmeyen bitkiler ile işinin olmaması.:) Ganimet taban bitkisinde.:)

Bir ara, bana geldiğinizde Yıldırım hocanın yanına gidip fikir alışverişi yaparız. Bayramdan sonra yeni Tropica ithalatı olacak farklı türler, Türkiye'de olmayan türler gelmiş ve gelecek, bunlarada göz atarız.

Yeni resimleri eklemeyide fazla uzatma, çatlatma bizi buralarda.:D

Edit

Tabanda çıkan yabani diye gördüğün bitkiler, büyük bir ihtimal ile glosso kalıntıları, bırak çıkmaya devam etsin görelim.

Çünkü, tankdaki tüm bitkileri söktükten sonra kum içinde kalmıştı 10 gün civarı ve 10-15 kök glosso yaşamına devam etmişti, inan sürgün veriyorlardı, sonra kumu komple bidona alırken cam gibi olan glossolar vardı kumun içinde.:)

Boru değil taban be kardeşim.:F:F:F

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Teşekkür ederim Serdar abim.. Benim vatozlarda senin ağır abi gibi olma yolundalar.. :) Leopar vatoz alır başını giderse tankı birtek ona adayabilirim bile sağım solum belli olmaz :)

Valla Murat abi co2'yi nerden versem daha uygun olur diye düşünmekten onu açıkçası sona bıraktım.. Muhtemel yosunlanmaya karşı co2'yi biraz daha sonra eklemeyi düşünüyorum.. Çünkü taban patlamaya hazır bomba gibi.. :) Tabanı Spec'lerle kaplamayı düşünüyorum açıkçası.. Bakalım artık bekleyip görücez.. Hani şöyle geniş yapraklı olsun büyümesin falan gibi şeyler arıyorum ama kırmızıdan vazgeçemiyorum.. Benim tanka kırmızı çok yakışıyoooor. :)

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Specler tabanı kaplamaz ama öbek öbek kümeler halinde gelişecekler,

Co2'yi sağ arka ve sol ön köşeden veya tam tersini yapacaksın, başka şansın yok. Hortumları ve diffizörleri kumun altına gömde görünmesin.

Tabanın patlaması olanağı çok az diye tahmin ediyorum, iki günde bir %20 su değişimi ile, hiç yosunsuz geçireceksin bu dönemi gibi geliyor bana.:)

Kırmızı şart onsuz olmuyor biliyorsun, uygun yeri belirleyip iyi bir kontras sağlaman gerekiyor.

Bir haftayı geçtiyse, minimum gübreyi ver, bas köküne kadar Co2'yi, balık yok nasıl olsa.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla Murat abi specler kendilerine ayrılan yeri doldurduklarında aslında istediğim görüntüye ulaşmış olucam.. :) Ama dipten gelen yabani ot gibi diye tabir ettiklerime glosso demen bende bomba etkisi yaptı valla :) Tankın çeşit çeşit yerlerinden çıkmaya başladılar. Ama şu an ufak yaprakçıklar halindeler.. O kadar süre nasıl canlı kalmışlar şaşılacak şey.. :) Bugün biraz uğraşıcam tankla.. Senin bidon bayağı bir iş yapıcak gibime geliyor :) Su bekletmek için biçilmiş kaftan.. Stella'lar çok güzel gidiyorlar bu arada ve henüz hiç gübre eklemesi yapamadım.. Allah ne verdiyse idare ediyorlar valla.. Co2 olayına son dizayn olayından sonra giricem artık.. Artık balık var onu yazmayı unutmuşum.. 2 aykılıç almıştım.. Bitkileri taşırken araya bir tanede kiraz karides karışmış.. Suyun en dandik halinde bile hayatta kaldı.. :) Koca tankta bir oraya bir buraya yüzüyor valla.. Dünde evden 2 tane vatozumu getirdim.. Onlarda yuvalardan birini sahiplendiği zaman diğer tüm balıkları getiricem..

12. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Volkan abi,maşallah.Bu denli büyük bi akvaryumda vatozlar bayram edecektir.Bu arada abi hangi tür vatozlara ev sahipliği yapacak bu akvaryum.
    Yeni fotoğrafları bekliyoruz.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Volkan nerede güncelleme?

Tabanda kullanmış olduğun kumu benim verdiğimmi, yoksa takviye yaptınmı?

Şu yabani ot diye adlandırdığın, bitkilere bir makro patlatta bakalım, glossomu.

fth-94 bunu beğendi.
  14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mükemmel bir tank. Tabana zaten laf yok. Bir tek armatür kalmış. Oda oldumu tamamdır.

Volkan abi Murat abime kesinlikle katılıyorum. Tank hacmin büyük taban bitkilerine yönel. Bende cuba alıcağım. Hemianthusların büyük bir bölümünü satıcağım. Çok fazla yer kaplıyorlar. Glossolara yayılma alanı kalmadı. Tank hacmide ufak olduğundan. Hemianthus istersen verebilirim abi. Wallichileride çıkarmayı düşünüyorum yosun problemi bir tek onlarda oluyor. Anlam veremedim.

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Volkan abi öncelikle hayırlısı olsun. Bitkiden anlamam ama dondurma kabının kenarları biraz keskin olmuş gibime geldi sanki? Sen daha iyi bilirsin ama şimdilik ortalıklarda görünen hortumlar ve keskin kenarlı yuvalık haricinde tecrübelerinizden birşeyler öğrenmeden önce diyecek birşeyim yok . Nazar değmesin. :nazar:

volkantr34 bunu beğendi.
  16. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Alooooo Volkan hani yeni resimler. Millet sabırsızlıkla yeni fotoları bekliyor. İnsanları merakta bırakmada koy şu yeni fotoğrafları.

murer bunu beğendi.
  17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla arkadaşlar fotoğrafları güncelliycem ama acaip canım sıkıldı.. Gözümden sakındığım erkek long fin vatozum öldü.. Sırf o en güzel yuvayı kapsın diye uğraşıp o kadar yuva yapmıştım.. :(

Özgür'üm beğendiğine memnun oldum kardeşim.. Vatozlarım 1 senedir baktığım 5 taneden 4'e düşen long fin'in yanında 1 tane babakondi yolunda ilerleyen leopar birde dişi cüce vatozum var.Ama buldukça yenilerini ekliycem.. Şimdilik biraz ağırdan gidiyorum..

Murat abi tüm kum senin verdiğin kum.. Buna birde sera flora depot ekli o kadar.. Taşlar ve kütüklerle yükseltileri sağladım.. Daha mikro gübre alamadım.. Seramik difüzörün hortumunu değiştireyim diye çıkartırken elimde patladı paramparça oldu.. O sebepten co2'de veremiyorum. Gübre siparişi vericem bugün yarın.. Daha kapağı dün aldım getirdim taktım.. Akvaryum ışıl ışıl oldu ama senin toprağı yıkamadan koyduğum için çöpçüler her tarafı toz duman ediyorlar. :) Artık oturana kadar bekliycez.. Su aşılama ile tank kurulmaz diyen arkadaşlar vardı zamanında yok su içinde ki bakteriler ölür kuramazsın edemezsin diyolardı.. 300 litrelik akvaryuma 2 damacana su ile sorunsuz şekilde çalışır hale getirdim.. Olsada görse şimdi kendileri :)

Fatihçim eğer tankında uçuşan çok tortu varsa wallichi onları tutar.. Sae ve bolca karides wallichi'ni kurtarır.. Şu an tankta çok az bitkim var ama acelem yok.. Daha istediğim bitkiyi bulamadım.. Bende klasik yeni tank sendromundan olan saç yosununun bikaç bitkiyi sarmasına engel olamadım.. Birazda göz yumdum , onlarıda çıkardım attım.. Teşekkür ederim teklifin için.. Bendede o bitkiden vardı illallah geldi çıkardım söktüm attım hepsini.. İlgilenemediğimden formlarıda kötü olmuştu..

Teveccün Ermancım sağolasın.. Yuva konusunda haklı olabilirsin aslında ama çok keskin değiller aslına bakarsan.. Oraya girecek balıklar long fin vatoz olacağından bende çok dikkat ettim sorun olacağını sanmıyorum.. Zaten vatoz hariç tüm balıklar oraya girdi çıktı sinir oldum :))) Gerçi yapmış olduğum bir mühendislik hatasından dolayı yuvada göçük meydana geldi. :) Yuvaya giriş çıkışlar kapalı şuanda.. Hiç leopar vatoz büyütemedim diye ağlarken şimdikisi biraz büyükçene oldu ve en büyük yuvayı o kaptı. :) Sanırım ufak ama büyüyen bir sorunum var.. :) Ermancım tecrübeye bakmam ben tüm eleştirilere açığım ve severim eleştirilmeyide.. Aslına bakarsanız aa güzel olmuştan daha çok severim eleştirilmeyi. :) Ben tanganyika malawi hiç anlamam ama sizler gibi değerli arkadaşlarımın kardeşlerimin tanklarına eleştirilerimi yazmışımdır..

Yarın kısmetse (bugün) bir aksilik çıkmazsa yeni fotoğrafları eklerim.. Misafir geldi o bakımdan bugün yapamadım.. Co2 verilmediği için çok bir ilerleme yok aslına bakarsanız.. Daha bugün potasyum ve demir gübresi bastım tanka.. Azcık low tech takılıyım.. :)

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Vatoza üzüldüm Volkan, :(sıkma canını.

Maaşallah ne kum varmış bende yahu, nerden baksan önler sekiz santim var.:)

Diffizörü kırmışsın, Allah'tan bir tarafını kesmemişsin, bunada şükür. İstanın üçü bir aradada olan diffüzöründen al bence iki adet, sağlam yapısı var. Lale pette bayağı uygundu bir zamanlar.

Çöpçülerin kaldırdığı tozu dumanı, zaman ile filtreler çekecektir, takma kafanı.

Şu yabani ot dediğin bitkiyi bir zoomla bir ara, bayağı merak ettim.:)

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Hazır corydoraslarım yumurtlamışken o gazla akvaryum fotolarını güncelleyeyim.. :) Bayağı bir bitki atmak zorunda kaldım.. Tek tük kaldı.. Stella'ları anlamadım.Sanırım florasanlar komple değişince sapıttılar.. Hiçbişeyleri yoktu.Ben gübreye bağlamıştım peşinden bu hale geldiler diye ama sonra aklıma t5 aydınlatma geldi.. İnşallah eski parlak hallerine dönerler.. Yoksa böyle hiç sevmedim yani.. Solda eşimin amerikadan getirdiği (ince uzun olan) acorus decoratuslar var.Fakat pek iyi durumda olduklarını söyleyemem.. Adapte olabilecek gibi gözükmüyorlar. Çıkmadık candan ümit kesilmez şeklinde bekliyoruz bakalım.. .. Aynı şekilde speclerde pek iyi gözükmüyorlar.. Mikro element gübresini hala alamadım.Demir ve potasyum verdim.. Bugün yarın almam lazım...

Sol tarafada anubias'ları koydum.Tank bayağı bir ferah.. İçim açılmadı değil hani ama bu kadar az bitki bana göre değil haliyle :)

Bunlarda glosso olduğunu tahmin ettiğimiz benim yabani bitki diye nitelendirdiğim fakat glosso olmasını temenni ettiğim dipte kendiliğinden çıkan bitkiciklerimiz.. Bu arada yukarda uçuşan ve gömülmeyi bekleyen anubiasım su üstünde dönerken onun bile yapraklarına corydoraslarımın yumurta yerleştirdiğini yeni farkettim.. :) 1 vatozum gitti ama inşallah mantarlaşma olmazsa bayağı bir corydorasım olacak inşallah :)

lepistes bunu beğendi.
  20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Allah allah...

2 yapraklılar yanlarından ya sürgün vermişler yada 3. yaprakları çıkıyor. Fakat yapraklarının glossostigmayla alakası yok. Bence glosso değil.

Bu arada glosso istiyorsan bir miktar verebilirim abi. Bende yayılmaya başladılar.

Sayfayı Paylaş