1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

(125*75*75) İlk Akvaryumum Tuzlu Su 750 Litre

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde haves tarafından 16 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: (125*75*75) İlk Akvaryumum Tuzlu Su 750 Litre

Katkı ve elementler aslında çok fazla var ama kafanı bunlarla karıştırma şimdilik. Canlı yükü çoğaldıkca alman gerekenleri alırsın. Şimdilik en güzeli su değişimleri ile ilerlemen bence. İyot eksikliğini ister katkı olarak satın alıp veya su değişimi yaparak kapatabilirsin. Seachem Reef İodine 500 Ml. kullanıyorum ara sıra gerektiğinde, fena değil.

haves ve zgrkaralar bunu beğendi.
  2. haves

haves

Temel abi peki su değişimini ne kadar zamanda kaç litre değiştirmeliyim ? İyot'un oluşması için devamlı su değişimimi gerek ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şöyle düşün; Akvaryumunda bulunan balık ve soft mercanlar sürekli ve yoğun bir element tüketimi yapmıyor ama balıklar ve yine mercanların beslenme yükü belli bir yük yanında Nitrat oluşturuyor. Düzenli olarak ayda %25-30 su değişimi yaparsan element anlamında sorun yaşamazsın ve bunun yanında kararlı ve düzenli bir akvaryum olur. 15 günde bir %15 olarak ayda 2 kez yaparsan da olur.

Eğer akvaryumunda kalsiyum tüketen mercanlar varsa Kh ve kalsiyum, iyot, magnezyum gibi katkılar elde bulundurulur ve günlük veya haftalık test kitin varsa ölçerek yoksa azar azar ekleyip gözlem ile tecrübesel ekleyebilirsin. Ancak şu anda canlı yükün buna ihtiyaç duymayıp su değişimleri yeterlidir.

4. haves

haves

İyi Geceler Herkese
    Şuanki paylaştığım resimlerde sanırım akvaryum için ve çeşitli mercanlar için katkılar var ama önceden yazılarını okuduklarımdan anladığım kadarıyla Temel abi pek fazla akvaryuma kimyasal koymuyor açıkcası bende pek fazla kimyasal kullanmak istemiyorum. Bunları akvaryuma eklesem ne faydası olur eklemesem ne olur gerekli birşeymidir ? Eğer gerekli birşeyse bu maddelerin özellikleri nelerdir ?
    Teşekkürler Herkese Şimdiden
    Saygılar...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah maşallah bu kadar mı daha yok mu ?:F

Cevap çok ama çok net.

Ticari markalar pazara ürün sürmeyi çok sever, hatta balıkların kaşıntısını alan ürün bile vardır mukoza koruması kisvesi altında. Bunlar işe yaramaz demiyoruz ama işe yaracağı noktaya gelmemişsek kullanmamalıyız diyoruz. Bu ürünleri tecrübe edenler önerir. Öneren hobicinin akvaryumunda dekoru dolduran bir canlı yükü vardır ve verilen plankton vb amacına en azından %40 ulaşır. Boş sayılacak bir akvaryumda işe yarayacak olan %5 kadarlık bir dilim boşa at koşturmaktır. Kim memnun, nasıl memnun, hangi koşulda memnun, neye iyi gelmiş bakmak ve dönüp keni akvaryumumuza da bakmamız gerek. Eğer kullanıp memnun olduğum kendi ortaya çıkardıklarımı yazsam gülenler olabilir ama ben hiç gülmüyorum...:ay:

Gördüklerim içinden eğer elinde varsa şimdilik işe yrayacak olan Coral corol ( az miktar eldekilere göre) ve micro bacter olanlardır. Dediğim gibi elde varsa. Canlı yükü artıkça kullanımı gündeme gelebilir bu ürünlerin. Unutmayın su kalitesine yönelik ürünler değil, mercan besini ve mercan rengine yönelik ürünler bunlar. Bunun açıdan işe yarması için ortada bunları akvaryumda sağa sola dağılmadan önce toplayacak mercan topluluğu olması gerekir. Aksi halde siz camlardan yosun olarak toplarsınız.

fth-94 bunu beğendi.
  6. haves

haves

Merhaba Temel Abim;

Temel abi bildiğin üzere akvaryumu 2. el olarak satın almıştım. Bu ürünler akvaryumun içinde geldi. İşe yararmı yaramazmı bi sorayım dedim.Peki abi senin akvaryumlar için kullandıkların nedir ? abi sen kimyasal kullanmıyorsan bu sıvıların yerine aynı vitamini verecek ne kullanıyorsun ? yada abi kendi ortaya çıkardıklarından bahsetsen biraz ? :)

Teşekkürler saygılar..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biliyorum akvaryumla geldiğini merak etme.

Kendi kullandıklarımı zaman zaman ARGE'si tamamlanınca yazıyorum zaten. Ben kimyasal malzeme hiç kullanmadım, ihtiyaç duymadım. Balık ağırlıklı akvaryum yanında soft mercanlarda ihtiyç duymuyordum ve güçlü bir sisteme sahip oldum her zaman.

Artık sert mercan ilavelerim oldu ve Angel türünü de çıkarınca mercan yüküm SPS olarak artmaya başladı, bu noktada Fosfat tutucu ekledim yeni akvaryuma. Bakınca ihtiyaç yoktu ancak SPS ilginç bir mercan türü hassas bu yüzden şartları en iyiye hazırlıyorum. Kısaca ihtiyaç noktasında doğru ürün kullanmaya çalışıyorum. Vitamin olarak pek kullandığım ürün yok ama bir deneme yapıyorum, amino asitler noktasında çok yol aldığım bir gözlemim var ancak amino asit esnafta satılmaktdır. Şimdilik yerini tutcağına inandığım ürünü yazamam. Fakat aslında çok mantıklı ama fiyat olarak esnafta satılandan uygun değil, benim gözlemim daha faydalı olacağını umduğumdan devam ediyor. Bunlar SPS mercanlar için düşünceme girenler yoksa yine kullanmazdım.

Sen mercan yükünü bir yaz bakalım kim ne yer ne içer ?

8. haves

haves

Temel abi merhaba

Abim mercan olarak sadece akvaryumu aldığımda içinde bu vardı baya durumu kötü gibi duruyordu. Bu toparlamış hali ama bu türün ismini bilmiyorum ne yerler ne içerler bilmiyorum. Bununla ilgilide bilgi verirmisin ? ve akvaryumuma tavsiye edebilceğin mercan türü varmı ? yoksa biraz tecrübe edin ondan sonramı besle dersin ?
    Şimdiden teşekkürler.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mushroom fotoğraftaki canlı. Gayet bakımı kolaydır ve çabuk çoğalır. Durumları fena değil ama renk kaybı var toparlar ışık altında. Beslemek için her hangi bir şey vermen gerekmiyor ona, canlı yükün artınca ufak tefek yemlemelerden nasiplenir arada. Akvaryumuna Leather, Xenia, Octobus coral, gorgonia coral, Tüp kurtları, Star polip, yine Mushroom renlerinden, Glove polip başlangıç olarak seçebilirsin.

10. haves

haves

Temel abi o zaman ben Xenia ile başlayabilirim güzel canlılar. Bir süre xenia ile idare ettikten sonra ufak ufak eklicem. Bir anda bir sürü canlı eklemek istemiyorum tecrübesizim bile bile cinayet işlemek istemem. Ondan dolayı tek tek ekliyerek her birisinin özelliğini nasıl yaşadığını öğrenerek adımlarımı atıcam inşallah. Temel abi bir sorunum daha var uv filtresi vardı içinde ışık yanıyordu ama şimdi yanmıyor. Uv filtresi şuanda çalışmıyor yellow tang biraz durgun davranıyor daha önce çok hareketliydi UV'den kaynaklanabilir mi ?

Tuzluluk:1024 - Sıcaklık:24.5 - PH:8.3

Teşekkürler...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Alakası yok UV ile. Canı sıkkındır okyanus aklına gelmiştir. Yanlız Uv fişte kalmasın kaçak maçak yaparak suyu etkilemesin. Isıyı 26-27 dereceye getirirsen iyi olacak.

12. haves

haves

Temel abi dogru diyorsun sanırım ısıtıcı almam lağzım motorlar sayesinde sıcaklık 24.5 ısıtıcı alıyım ama en iyisi sağlam olanı hangisidir ? önerebilceğin markalar nelerdir temel abi ? Birde uv filtresi gerekli birşey midir ? Kullansam ne olur kullanmasam ne olur ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen yazdığın gibi. Ne demek istediğimi sen anla artık.

Jager al, riskli ekipman ısıtıcı bu marka iyidir. Neden ısıtıcın yok onu da anlamadım ya hayırlısı.

14. haves

haves

Anladım abi ne demek istediğini :) Peki uv filtresi iyi ve kötü bakterileri öldürüyor diye biliyorum şimdi uv kötü bakterileri öldürmesse o kötü bakterileri nasıl engellicez ? ve ısıtıcı akvaryumu aldığımda yoktu malesef.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bir kere bir kez daha hatırlatayım sana ki her okuduğuna sakın inanma. Zararlı bakterileri ve tabii yararlı bakterileri içinden geçtiği sürece öldürür. Yararlı bakteriler akvaryumda nedir ve nerde yaşar bir araştır ve buraya düşünceni sen yaz.

Zararlı bakteriyi bilemem ama suda konak arayan parazitlere karşı etkilir ama bu konak arayan parazit varsa geçerlidir yani benek sorunu olan akvaryumda işe yarar. Bunun yanında sudaki algleri öldürür ve bunun zararı veya faydası noktası uzundur. Suyun canlılığını alabilecek bir ekipmandır aslında ve balık ağırlıklı akvaryumlar için daha iyidir.

16. haves

haves

Temel abi haklısın Uv filtresine bence gerek yokmuş akvaryumda dediğin gibi :) Temel abi sana bir sorum olcak akvaryumdaki yellow tang ile ilgili dün söylemiştim durgun diye dün yem yiyordu şimdi bugun saat 10 gibi yem attım damsel,palyaço yemleri yediler yellow da yemlere dogru yüzdü ama yemedi. Yemi attığımda yeme dogru yüzüyor ama yemiyor ve durgunlaştıda bu aralar nedendir acaba ? :( :(

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yem olarak ne kullaniyorsun ?

Bir tasa paket lastigi ile kivircik yapragi baglayip akvaryum tabanina birak bakalim.

18. haves

haves

Temel abi daha önce yazmıştım spectrum kullanıyorum önceden yiyordu yemi ama şimdi sadece yeme doğru yüzüyor ama yemiyor. :( siyah benek vardı daha önce bildiğin gibi senin söylediğin işlemi uyguladım sütü yeme emdirerek kullandım 3 gun 4 gun sonra siyah benek kaybolmuş neşesi gayet iyiydi uzun süredir. Son 2 günden beri keyfi yerinde değil ?

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hastalık belirtisi varmı yem yememesinden başka Lütfü ?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merak etme yem alir. Kivircik bagla bir tasa ve akvaryuma birak bakalim. Karninda asiri cokme var mi ? Ancak isitici ekleyip isiyi hemen 27 dereceye sabitlemen gerek. Sen gun icinde isiklar yaninsa 24 derece goruyorsun ama gece kimbilir kac oluyor, oynak isi buyuk hata, ilk isin bu olsun.

Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş