1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120*60*50 Reef Aquarium S-how Must Go On

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde YMR_AY tarafından 24 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  Ömürsünüz Ufuk bey :D Ama bu kaya bir daha yıkılırsa fırlatıp atarım ona birileri dur desin artık
   
  Ufuk_Arslan ve veysel bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.060
  Yer:
  ankara (aydın)
  Birde bana derler, ben hiç yoksa canlílar varken bozup dağıtmíyorum. Hiç eli kolu çıkmíyor tanktan bahane bunlar bahane.
  Yok kaya yíkılmışmış da yok kenarı kopmuşmuş da.:D:D
   
  gokhantiknaz ve YMR_AY bunu beğendi.
 3. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  767
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Allah başka dert vermesin size ve bize zor zor çok zor bildiğin mazoşistiz biz diye düşünüyorum ben artık
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 4. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  :D Kenarı kopsa bırakırdımki 3 e bölündü.Mozoşistliğe yüzde yüz katılıyorum.Ogün artık ne kadar çok in çık yaptıysam merdivenlerde düşüp kaldım.Ellerimin şişliği hala inmedi.Bu sefer kimse yardım için küçük parmağıyla bile dokuma zahmetine girmedikleri için insan görünümünden çıkmıştım artık.Komşular bile bırak bu eziyetli işi artık diye acıdılar halime.
  @veysel bey bunun adı nedir?
  20180503_135622.jpg
   
  veysel bunu beğendi.
 5. Ufuk_Arslan

  Ufuk_Arslan

  Mesajlar:
  1.141
  Yer:
  Istanbul - Sefaköy
  İsim:
  Ufuk
  Sen yinede atma o kayalari dolar olmus 4.20 kusur ken kaliteli kayalara gozun gibi bakmalisin.
  Umarim bundan sonra cok sorun yaratmazlar
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 6. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.060
  Yer:
  ankara (aydın)
  Reef lobster, kísaca canavar. :D
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 7. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.042
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Hiç kusura bakma ama şu kaya yapıştırma işini en başından hatalı yaptın Yağmur hanım. Sana gönderdiğim epoksi yapıştırıcıları neden kullanmadığını tüm bu yazdıklarından sonra hala anlamış değilim. Başlığından her bildirim geldiğinde '' umarım yine sorun yaşamamıştır'' çekincesiyle açıp okuyorum bir süredir.

  Senin de bildiğin üzere tankı sürekli ''kurcuklamak'', genel durumu olumsuz yönde etkiliyor. Teknik aksaklıklar elbetteki yaşanabilir ve bu durumun kontrolü de çok mümkün olmamakla birlikte kaya-kum müdahalesi gibi kritik kararların bu tank için çok daha evvelden net şekilde çözülmesi gerekirdi. Maksadım kötü değil bunları yazmakla, farklı şekilde algılamanı istemem ama diğer yandan tek başına bu kadar ağır işle sürekli canhıraş uğraşın gözümün önüne geldikçe içten içe üzülüyorum vallahi yahu. :(
   
  veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
 8. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  2.04.2016 'da tuzlu su dönmeye başlamış. Kayalar ne ile yapıştırılmıştı da iki sene dayanmış ben de merak ettim? Bu işin sağlamı nedir yani, mermer epoksisi mi?
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 9. corax

  corax

  Mesajlar:
  1.492
  Yer:
  Ankara, Turkey
  İsim:
  Özkan Taşkıran
  Purble reef lobster da deniyor kendisine..Yalnız dikkat et sanırım karantina gibi bir yerde ana Tanka alirken kollari kopmasin..Bendekinini yakalayıp karantinaya aldım bir kolu karakarantinadan kutuya alırken diğer kolu koptuydu:confused::D:eek::oops::oops:
   
  veysel bunu beğendi.
 10. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  :D Sorun benim göbek adım Erdoğan bey.Bu hobide tankın önünde çay içmekten çok debelenmeyi seven manyak biri olduğumu çoktannnn kabullendim :D Kayaların bir bölümünü sizin yolladığınız epoksiyle kalanınıda hızlı yapıştırıcıyla yapıştırdık.Kuma gelirsek; hazır kaya komple çıkartılıp fırçalanmış, tekrar yapıştırılmışsa eski kumun öylece kalmasına gönlüm razı olamazdı.Sizin iyi niyetle yazdığınızı biliyorum ama kurcuklamak benim fıtratımda var.

  Kurulumdan bu yana ikinci yıkılışı Mahir bey.Demekki hızlı yapıştırıcıların ömrü 1 yıl.Sonra özelliğini yitiriyor.Birde bu yapıştırıcıyı deneyelim bakalım ne kadar sürecek :)

  Aman zar zor yakalayıp çıkarttım,tekrar tanka eklemeye niyetim yok :D
   
 11. gokhantiknaz

  gokhantiknaz

  Mesajlar:
  843
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gkohan tiknazoglu
  Abi ben de diyorum kesin gece alıyor çekici yıkıyor. Sabaha da "aaa kaya yıkılmış ondan yaptım" diyor. birisinin dur demesi lazım. Allah'tan tek tanka indi.
  Gerçi bi de nano yapmaya uğraşıyor bir yandan. Bakmayın sessiz olduğuna
   
  veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
 12. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  Allahtan beni frenledin.Yoksa yeni kayalar yeni tasarım diye tutturuyordum :D
   
  veysel bunu beğendi.
 13. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.060
  Yer:
  ankara (aydın)
  gokhantiknaz ve YMR_AY bunu beğendi.
 14. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  @veysel beyciğim bu ara acanlara feci nefret beslemeye başladım.Canım kuru yem alan Longnase fishi onlar yüzünden tanka ekleyemedim.
   
  veysel bunu beğendi.
 15. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.095
  Yer:
  Bursa
  Klasik Yağmur Hanım sendromu diyelim. :)
  O tankla uğraşmasa da tank onu uğraştıracak birşey çıkarıyor illa ki.
   
  YMR_AY ve gokhantiknaz bunu beğendi.
 16. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.042
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Hayır arkadaşlar yanlış düşünüyorsunuz. Epoksinin ömrü öyle 1-2 sene falan değil. Doğru uygulama yapıldığında çok daha uzun süre dayanacağını bir kaç ay önce bizzat deneyimlediğim için kesin yorum yapabilirim. Dekor değişimine gidilen bir tankta Alteco ile yaklaşık iki sene önce yapıştırdığımız kayaları birleşim yerlerinden keski ve çekiç yardımıyla kırmakta zorlandık, hatta bazı noktalarda fiji kırıldığı halde epoksi ayrılmadı.

  Marin tutkal kullanmıştım ilk dekorda hatırlarsanız. Birince sene sonunda bu dandik tutkalı sürdüğüm bazı kayaları bile çekiçle ayırabilmek için parçalayarak bazı kısımlarını ziyan ettim.

  Youtube’de tonla uçuk kaçık dekor var bu şekilde. Yöntem güvenilir ve dekor tasarım konusunda hayal gücünü zorlayacak görselliğe imkan tanıdığından oldukça popüler.
   
  YMR_AY, gokhantiknaz ve veysel bunu beğendi.
 17. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  Özetle çift içerikli macun veya solventsiz deniz tutkalı en garanti çözüm müdür müdür? Burada hızlı yapıştırıcı kullanılmış.
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 18. zorvolkan

  zorvolkan

  Mesajlar:
  584
  İsim:
  volkan zor
  Şuraya bir merhaba diyelim konuyu takip edelim. Bütün tecrübeli abi ablalar burda :)
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 19. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.042
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  En garanti çözüm tek parça halinde kaya kullanmak. ;)

  Dikkat edersen sadece hızlı yapıştırıcı kullanılmamış, çift komponent epoksi de var uygulamada. Aslında hangi kısımların koparak ayrıldığını bilmiyorum fakat benim görüşüm şu yönde olacaktır ;

  Hızlı yapıştırıcılar ; cyanoacrylate içerikli tek veya çift komponent aktivatörlü olanlarda dahil kaya yapıştırma işlemlerinde kullanılmamalıdır. Kaya için yapışma becerisi yeterince iyi değil, yüzey gerilimlerine dayanımı düşük ve ayrıca tuzlu su bir süre sonra canına okuyor. Diğer yandan mercan yapıştırma işlemi için harika sonuç veriyor. Uygulaması çok basit, hızlı kuruduğundan bekleme süresi yok. Fraglar yapıştırıcı üzerini kaplayıp kendileri tutunmaya başladıklarından, yapıştırıcının bir ehemmiyeti de kalmıyor zaten. (Tavsiye ürün: Pattex aktivatörlü çift komponent)

  Marin tutkal ; Branch tip kayalarda iş görmez, Caribsea tarzı geniş yüzey alanı sağlayan kayalarda uygulanabilir. Bu tip kayalar zaten birbirlerine temas alanları fazla ve genel mantıkta üstüste yığma dekor olarak yapıldıklarından tutkala fazla görev düşmüyor ( çekme dayanımı olarak). Amaç zaten kendi imkanlarıyla da ayakta durabilecek bir dekoru daha rijit hale getirebilmek. Örnek; Balık yakalamak için suya soktuğumuz kepçenin kayaya takılarak hareket etmesini önlemek veya basit bir fraglama işleminde yapışmayı sağlamak adına dekora uygulanan baskıdan mütevellit kayanın hareketini önlemek. Doğru şekilde yapıştırma işlemiyle uzun süre kullanılabileceğini düşünüyorum.

  Çift komponent Epoksi ; O bir efsane, yaşamın anlamı ve yüzyılın en önemli icadı. Olmasaydı eğer insanoğlu olarak ne yapardık hiç bilemiyorum :p. Velhasıl özellikle branch uygulamalarında çok iyi iş çıkartan, hamur kıvamından ötürü tank dışı kuru çalışmada mükemmel uygulama rahatlığı sunuyor. Kendinizi çömlekçi ustası şeklinde düşünün hele, suyla ıslatıp ıslatıp ellerinizi bununla bulayarak kaya yapıştırmak tam bir meditasyon örneği sağlıyor. Kafa dinginleşiyor, en sıradan görsel zekalarda bile ( ben mesela) kafada birden kelebekler uçuşmaya başlıyor dizayn anlamında. Dikkat edilmesi gereken noktalar var haliyle, yüzeylerin çok temiz olmasına dikkat ediniz mesela ve ayrıca birleştirme yüzey alanını artırmak adına epoksi kullanımı konusunda elinizi korkak alıştırmayın. Hatta branchları birleştirmek için önceden kablo bağı kullanıp üzerine komple epoksiyi sürerek kaplayın. Sabit bir şekilde en az bir gün kuruma süresi var, bu esnada asla hareket ettirmeyin ki epoksi kılcal şekilde çatlamasın.

  Grotech tarzı çift komponent yapıştırıcılar ; Epoksi gibi hamur kıvam, cyanoacrylate gibi hızlı kuruma. Kulağa çok hoş geliyor fakat bence gereksiz. Epoksi kadar sağlam değil ve su içinde çalışırken cyanoacrylate kadar başarılı değil. Ayrıca çok pahalı. Eee peki neden alıyoruz? Alman malı tok kapı sesi falan olduğundan herhalde, marka satıyor yani. Hobicilik hayatımın başında hevesle alıp kullanırdım fakat zamanla yeni teknikler öğrendikçe fuzuli oluşunu öğrendim. Tek avantajının cyanoacrylate(salınım yapar) gibi suya salınım yapmadığını düşünüyorum fakat bu konuda önemli değil. cyanoacrylate ile çalıştıkça el becerisi gelişiyor ve eser miktarda uygulama ile dahi işlem yapılabiliyor.

  Şahsi değerlendirmelerimdir bunlar, ytd. İsterseniz pleksi çubuk çakın kayalara, önemli olan yıkılmasın. Diğer türlü çok zor oluyor su içinde mercan, balık varken kaya ile uğraşmak. Bir kere başıma geldi, gördüğümde beynimden vurulmuşa dönmüştüm. O sebeple aman diyorum evlerden ırak olsun.
   
  Düzenleme: 4 Mayıs 2018
  burak ozu, YMR_AY, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 20. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.042
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Ay ben şok. :bilmem:

  Yahu Acanlar efsane olmaya aday durumda, eline emeğine sağlık güzel iş başarmıştın ve keyif veriyordu. Ne oldu da kıytırık bir balıktan dolayı böyle söyledin anlamadım şimdi.
   
  YMR_AY ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş