1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100 Lt. Nano Adım Adım Kurulum

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Emre Dönmezer tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Emre Dönmezer

Emre Dönmezer

İsim:
    Emre Dönmezer
    Selamlar arkadaşlar, girizgah yapmak gerekirse, 2008 yılında kurduğum ve 2 yıl süren nano akvaryum tecrübem ardından şimdi tekrar nano bir akvaryumla hobiye dönüş yapmaya karar verdim. İlk deniz akvaryumum biraz aceleye gelmişti ve elimdeki akvaryumu malzemeyi değerlendireyim derken pek içime sinmemişti, sabah akşam uğraştırmıştı, pek keyif vermemişti. Yapılan hatalar sonucu harcadığım emeğin pek fazla karşılığını alamamıştım. Yurtdışı planı da çıkınca akvaryumu bozmuştuım. Herneyse bu zamana kadar dayanabildik, şimdi tekrar yeni bir heyecanla kuruluma başladık.

Geçmişteki hataları yapmamak adına hem biraz ağırdan alıyorum, hemde sizlere sorarak tecrübelerinizi paylaşarak tavsiyelerinizi dinleyerek adım atmak, devam etmek istiyorum.

Tank Ölçüleri : 65*40*40(h)

Işıklandırma :Aquareef Nano 48w led

Kum : ****** Whitex 25 Kg

Sirkülasyon : Tunze 6015 , Sobo 200ma

Geri dönüş : Hailea 6520 1000 lt/s

Akvaryum siparişini verdim 1 hafta sonra geliyor. Sump da aşağı yukarı aynı ölçülerin 5*10 cm kısa olanı olacak dolap altına tam olarak sığacak. Sağ köşeden, alttan sifonlama üstten taşırma yapan bir sistemle sump a iniş sağlanacak. Işıklandırma led olmasına rağmen ne olur ne olmaz diye t-5 ışıklandırmayı ya düşünerek tankın uzunluğu 65 cm tuttum.

Sizlere olan sorularıma gelecek olursak,

1.) Kurulumu canlı kaya ile yapmak istiyorum, cansız kaya ile yapılan kurulumla olan farkları döngü sürecinin daha çabuk başlaması dışında nelerdir? Avantajları dezavantajları fiyat dışında nelerdir? Hangisini tavsiye edersiniz? Bakteri kültürü diye birşey yaygınlaşmış biz yokken buralarda, bu nedir? ne kadar sağlıklıdır?

2.) 25 kg kum ile biraz da olsa DSB etkisi yaratılabilir mi ? 60*40cm bir taban için? Kum kalınlığının fazla olmasının akvaryum suyunun stabilitesine olan etkisi nedir?

3.) Haftalık %20 lik bir su değişimi ile protein skimmer olmadan bu işi yürütebilir miyiz? 130 -150 litre arası bir tank için tunze 9002 yeterli midir? Az mı gelir? Tankta lps bakmayı düşünüyorum, tabi 4-5 tane de balık. Anemone işine 48 w' lık bir aydınlatmayla girilmez sanırım.

4.) Filter bag dedikleri, elyafın papucunu dama mı attı? Doğru kullanımı ne şekildedir?

5.) Hailea geri dönüş motoru pek içime sinmiyor. Kullanan var mıdır? Sürekli kullanım için uygun mu? Ses durumu nedir? Oluru yok derseniz aquabee 2000 alacağım.

Sorularım şimdilik bunlar, yardımcı olur, bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Devamı gelecek... : )

veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldiniz.
    1- Kaliteli bir canlı kaya ile döngü daha çabuk başlar, kaya dizaynı yaparken canlıların rahatı düşünülerek yapılmalı fazla kaya yığmaya gerek yok. Ölü kaya kullanıp kaliteli bir canlı kaya ile de aşı yapılabilir.
    2-Dsb sistemler göründüğünden daha karmaşıktır, sistem oturmazsa hiç bir şekilde yararı olmaz hatta çökebilir. Portalda bu konu hakkında makaleler var. Kum alınmadıysa değiştirin bu tip eriyen kumlar ileride takviye ister belli sürede erir. Zaten bildiğimiz çuval bazında satılan kalsit.
    3- Az balık yükü ile su değişimleriyle yürür, tabiki bir kat daha fazla dikkat ister. İleride ihtiyaç duyarsanız nano için ps edinebilirsiniz.
    4-Filter bag kullanabilirsiniz, çorapta vs. de, ben kullanmam özellikle neden pot vs gibi canlıları da tutuyor. En fazla iki gün normalde gün aşırı elyafı değiştirmek gerekir. Filter bag kullanılacaksa kontrol altında olmalı dolunca bir anlamı olmuyor.
    5-Kullanmadım hiç, çalışırkende görmedim tanıdıklarımda. Bu motorların harcadığı güç fazla sanırsam aynı işi yapan diğer başka motorlara göre.

Emre Dönmezer ve Saruman bunu beğendi.
  3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Canlı kaya ile başlangıç belirli şartlar altında sistemi daha kolay hazır hale getirecektir.İlk önce kum ve suyun 2 hafta kadar oturmasını bekledikten sonra canlı kayaları eklerseniz, minimum kayıpla kayalarınız canlılıklarını devam ettirebilir.Ama canlı kayanın dezavantajı özellikle aptaisa gibi zararlı organizmaları da akvaryumunuza getirme riskidir.Bakteri kültürü hakkında pek bilgim yok ama acelem var diyorsanız, uygun ortamda satışa sunulduğundan emin olduğunuz bir ürün alabilirsiniz.Aksi halde ben çoğunun ölü kültür olduğunu düşünüyorum.

25Kg kum o boyutta akvaryum için fazla sayılmaz 3-4 cm kadar dolduracağını sanıyorum.Bu hali ile de Dsb olmayacaktır. 2-3 haftada birde azar azar kumu karıştırırsanız pek sorun oluşturmaz.

O boyutta akvaryumu su değişimi ile 2 yıl götüren arkadaşım vardı, basit mercan ve balıklarına kayıp yaşamadan bakabildi.48w aydınlatma mantar ve çoğu polip için uygun olabilir, mercan almadan önce kesinlikle araştırma yapın, aydınlatmadan çok su değerleri canlı kayıplarına yol açmaktadır.

Sizinkine benzer boyuttaki akvaryumlar için,nispeten uygun fiyat ve kaliteli, kafa motorunda kesinlikle Eheim öneriyorum.300 litrelik tankımda 4 yıldır eheim bulunmakta, ne sesini duydum nede performansından endişe ettim.

Kafa motoru dönüşü de olacağı için Tunze 9002 yeterli gelecektir.

Emre Dönmezer ve veysel bunu beğendi.
  4. Emre Dönmezer

Emre Dönmezer

İsim:
    Emre Dönmezer
    Cevaplar icin tesekkurler. Adim adim resimleri paylasacagim. Kumu karistirmak dediniz bunu biraz acar misiniz ? Zemin ile o sekilde oynamak tehlikeli degilmi ?

5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Kum olan bölgeleri belirli aralıklarla azar azar karıştırmak problem oluşturmaz, uzunca bir süredir aklıma geldikçe uyguladığım bir yöntem herhangi bir sakınca görmedim, Kum karıştırılınca ortaya çıkan, partikül veya kurtçuklar ,anemon türü mercanlara, konç ve karidesler için besleyici bile olabiliyor.

Emre Dönmezer bunu beğendi.
  6. Emre Dönmezer

Emre Dönmezer

İsim:
    Emre Dönmezer
    Gelişmeler;
    Tunze 9002 aldım,
    Ro cihazı aldım,
    Korallewent seramik kaya aldım 4 parça,
    Akvaryum siparişinde akvaryum arka fonunu ve taşırma pleksisini açık mavi olarak akvaryum ön camını extraclear olarak değiştirttim,
    Sump çizimi yaptım, image.jpg

Sump hakkımdaki görüşlerinizi bekliyorum. Birde bakteri kültürü olarak ne önerirsiniz? Oturmuş olan akvaryumumdan bana dip çekimi yapıp kum bakteri verebilecek bir gönüllü aranıyor. :)

7. Emre Dönmezer

Emre Dönmezer

İsim:
    Emre Dönmezer
  8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Haydi hayırlı olsun gayet güzel görünüyor herşey...

9. Erdal

Erdal

Hayırlı ve sağlıklı olsun.

10. color manıa

color manıa

Yer:
    bursa
    İsim:
    emrah düzen
    Hayırlı olsun kurulum sağlıkla inşallah

11. Emre Dönmezer

Emre Dönmezer

İsim:
    Emre Dönmezer
    Jebao RW - 4 dalga motoru, torch coral ve turuncu tabanda duran fosforik renkli bir mercan daha sisteme eklendi.

Anil aktas ve Erdal bunu beğendi.
  12. turhan

turhan

İsim:
    turhan
    merhaba,
    ben yeni bir akvaryum meraklısıyım.. nano sistem boyo hs 60a kurdum.. sistem tamamlandı. temizlikçileri saldım.. herkes ortadayken her şey normalken konçlar kendilerini kuma gömmeye başladı, ama bu arada karides kabuk değiştirdi, turbo snail yavruladı.. konçlarda bir tuhaflık var nedendir acaba?

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldin abi.:)
    Yalnız burası başkasının konusu, en iyisi yeni bir konu açıp akvaryumunuzun eksiğini fazlasını orada tartışalım...

14. turhan

turhan

İsim:
    turhan

Sayfayı Paylaş