1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100*40*50 Denize İlk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde MyReef tarafından 30 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Su sızdırma sumpta değil,taşırma kutusundaydı.Dediğinizi yapmıştım ve ayrıca ek önlem olarak içten slikon kullandım.Dışardan ise parça camlar ile hem sağlamlık hemde sızdırmazlık için bir destek yaptım.Dediğiniz bir açıdan doğru.Slikon zamanla pleksiden atabilir ama bende ilk slikonu kullandığımda tutmadı.Sebebinide plexinin her yüzeyine temas edip slikon yapışacak bölgelerde yağ filmi oluşması olarak gözlemledim.Bende ikinci defa yapıştıracağım bölgeleri kolonya ile sildim ve gayet sağlam tuttu.Tabi ileriye doğru sorun çıkarmaz diyemem.Nede olsa ilk defa pleksi malzeme ile çalıştım.Uyarınız için sağolun.

2. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Tekrar merhaba arkadaşlar.Uzun bir aradan sonra tekrar yaptığım bir takım çalışmaları sizlerle paylaşmak istedim.Kurulumu mecburen rölantiye almak istedim.Zira önümüzdeki dönemler de daha önceden hesapta olmayan harcamalarım olacak.Ancak yinede beni maddi yönden fazla zorlamayacak çalışmaları yapıp sizlerle paylaşacağım.Acele edip kötü bir kurulum yapmak istemiyorum.Hem böylelikle daha fazla araştırma yapıp bilgi edinmiş olurum.Ne yapalım geç olsun temiz olsun diyorum artık.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Courageous, reis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık çok güzel bir tesisat olmuş. Bu akvaryum güzel ve sağlıklı olacak. Çünkü acele edilmeden gerekenler yapılarak, akıllı hareket edilerek kuruluyor. İnşallah devamı da aynen gelir.

4. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Evren bey elinize sağlık güzel bir kurulum oluyor gerçekten ama bence iniş kısmındaki ızgaradan sonraki su emişlerinin birini daha aşağıya indirmeniz gerekebilir.Bu şekilde bir boruyu tam doldurup ikinci borudan seviye ayarını yapabilirsiniz.

Mavi arka fon kullanacaksınız sanırım bende ilk kurulumumda mavi arka fon tercih etmiştim ama yosunlaşma ve alg oluşumu başladıktan sonra pek hoş görünmüyor.Şimdiki kurulumumda siyah akrilik kullandım arka fon olarak ve gerçekten güzel duruyor.

Birde aşağı iniş borularını sump'ta ki su seviyesinin 1 cm altında bırakmalısınız eğer resimde görüldüğü gibi bırakırsanız üstten şişme yapıp su taşabilir.Taşırma kutusuna keşke 3. bir delik delip emniyet için direk sumptaki kafa motorunun bölümüne bir boru indirseydiniz.

Hayırlı olsun kurulumunuz.

5. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Çok temiz kaliteli bir kuruluma gidiyor bence. Çok daha iyi olması dileğimle.

6. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Sağolun Levent Bey.Taşırma kutusundaki fittingsleri yapıştırmayacağım.Çünkü buradaki fittings sıkı bir şekilde birbirini tutuyor.Bu nedenle bahsettiğiniz emiş yeri burası ise burada daha sonra aşağı ve yukarı doğru oynama yapabilirim.Arka fon için artık yapabilecek birşey yok camı boyamış bulundum.İniş borularının yüksekliğini ise oluşabilecek bu tarz sorunlara karşı daha önceden ben de düşündüm ve fotoğrağrafta gördüğünüz vanaları koymama neden oldu.Vanaların yardımı ile bu gibi durumlarda suyu sumta geri dönüş motorunun bulunduğu bölümden ,PS nin bulunduğu bölüme devirdaim yapmayı düşündüm ve böylelikle hem ana tankta su şişmelerini önlemiş olacağım hemde suyu Protein Skimmerdan birdefa daha geçirmiş olacağım.Yazın ise suyu Ps nin olduğu bölüme göndermek yerine almayı planladığım soğutucuya göndermeyi planlıyorum.Böylelikle yine su şişmesini önlemekle beraber yazın suyun soğutulmasını aynı geri dönüş motoru ile yapmayı planlıyorum(Vanaların yardımı ile)Belki motor bu görev için biraz zayıf kalabilir ama onada kendimce bir yol düşündüm(doğrumudur bilmiyorum yorumlarınızı bekliyorum)Aquabee 3000 yazın hem geri su basma hemde soğutucuya su basmada yetersiz kalırsa bu defa bu motoru aldığım Bubble Magus ps'ye uyarlayacağım ve geridönüş ile soğutma için yine Aquabee 5000 yada 6000 alacağım.

Temel bey sağolun.Ama yinede kurulumda yaptığımız veya sizin gördüğünüz eksiklikler varsa ayrıca sizden de bu yönde tavsiyelerinizi almak isterim.

Teşekkürler Özgür Bey.Sağlıklı bir şekilde beraber ayaklandıracağız bu sistemi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette eksik gördüğümüz noktada yazacağız veya ihtiyaç olan neyse burdayız. Çok iyi gidiyorsunuz, araştırma var, emek var yani gereken yapılıyor tebrik ederim. Tesisat konusunda fikirler elbette çoğaltılabilir ama sorun yok yapılan tesisat çalışacaktır.

Birçok fikir verilebilir kurulum sırasında ancak bunlar maddi imkan bir yana sump mesafesi ve yer imaknaına göre olabilir. Mevcut şartlar kullanılmış ve bence yeterli.

8. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Cevap: 100*40*50 Denize İlk Adım

En son yaptığım birkaç yenilik. Akvaryum dolabını siyaha boyadım.Tankın altına destek için aldığım yapışkan keçelerden kullandım.Sump altına, cam ve ahşap arasında oluşabilecek ses sorunu için aldığım teflonlu parça yapışkan lastikleri kullandım.Dolabın iki kapağı arası boştu buraya bir kapak daha yaptırıp, yaprak menteşe ile sol kapağa tutturdum.Tankı kuracağım yerde daha sonra taşırma kutusu ve vanalar yüzünden tank ve duvar arasında 9-10cm gibi bir boşluk kalacak ve buda kötü bir görünüm oluşturacak.Bu yüzden tankın arka-yan tarafına boydan boya gelecek şekilde iki adet mdf kestirdim ve bunları dolaba arkadan daha sonra istenildiğinde(vana ayarı v.b.)kolayca çıkabilecek şekilde tutturdum.Dolap üzerinde mdf lerin birbirini tuttuğu tüm vidalara ek olarak birer vida daha ilave ettim.
    [​IMG] http://img405.imageshack.us/img405/3002/13032011005p.jpg[IMG] [IMG]http://img42.imageshack.us/img42/7792/13032011006.jpg[IMG]

[IMG]http://img143.imageshack.us/img143/4795/13032011007.jpg[IMG] [IMG]http://img823.imageshack.us/img823/6523/13032011008f.jpg[IMG] [IMG]http://img845.imageshack.us/img845/964/13032011009.jpg

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

YIKIKTEMO ve Heliak bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok güzel olmuş akvaryum tebrikler. Strafor kullanılması sağlıklıdır bundan ama bu şekilde düşünüldüğü gibi çok daha güzel görüntü vermiş o da ayrı. Akvaryumun altına koyulan parçalar da aynı işi yapacaktır aşağı yukarı ama dikkatli olmak lazım.

Kurulum ne zaman başlar hayırlısıyla ?

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Evren Bey elinize sağlık kurulum çok güzel gidiyor. Evren bey akvaryum altına kullandığınız keçelerin yerine bence 1 cm sert strafor kullanmanız daha emniyetli olur diye düşünüyorum. Sebep, ise akvarym tabanındaki basıncı bütün biryüzeye yaymak lazım, keçeler bunu noktasal olarak emeceğinden sıkıntı yapabilir.Allah göstermesin akvaryum dekor esnasında bir canlı kaya düşse kecenin bulunmadığı taban camına denk gelirse burda darbeyi emicek bir malzeme olmadığından catlama oluşabilir.
    1 Tonluk kurulum yaptığım akvaryum alt zemine 1 cm strafor kullanmıştım, içersine girip çok rahat dolaşabiliyordum.
    Tavsiye ederim.

Erman Pehlivan, reis, Heliak ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Daha öncede yazdığım gibi kurulumu ağardan alıyorum.Aslında bu malzemeleri koçtaşa gidip aldım.Niyetim sizin de söylediğiniz gibi strafor almaktı.Daha öncede strafor bakmıştım farklı yerlerden,ancak adet olarak satmadıklarından alamamıştım.Koçtaş da olduğunu öğrenince almak için gittim.Fakat burada da sizin kullanmış olduğunuz sert pembe renkte olanların 1cm kalınlığında olanları yoktu.Bu yüzden bende alternatif olarak bu yöntemi uyguladım.Ayrıca benim tankın altında resimlerde de görebileceğiniz gibi plastik bir çerçeve var ve camlarda köşe kısımlarından bu plattik çerçeve üzerinde duruyor.Straforu uygulasam dahi orta kısımda kullanmam gerekecekti.
    Birde ben bu tankı 2006 dan beri tatlı su da bu şekilde kullandım ve 2 sene kadar da Tropheus akvaryumumda canlı kayalar gibi ağır ve büyük kayalarla kullandım. Bir sorun olmadı,ama bu olmayacağı anlamınada gelmez biliyorum.Daha önce kullandığım halini fotoğrafta görebilirsiniz.Özkan Bey bende söylemiş olduğunuz gibi kurulum aşamasında kaya elimden düşerse diye düşünüyordum,ancak yazmış olduğum gibi daha önceden kullandım.Söylemiş olduğunuz problemi ,kayaları suya koyarken yaşarım sanırım.Kayalar yerlerine koyulduğu zaman uygguladığım şu anki yöntem eskiye nazaran daha iyi olacağını ve yukarıdan kayaların yapacağı baskıyı kullandığım keçelerin karşılayacağını düşündüm.Tabi burada sizin fikirleriniz de önemli benim için.
    Temel Bey, Kurulum; ucu açık müzakere süreci gibi:F Ama ben sizi anlıyorum.Zira pekçok kurulum adı altında başlık açılıp sonu getirilemiyor yada içi boş yazıdan ibaret olabiliyor.Ama ben bu işi yavaş yavaş ve resimlerle tamamlayacağım,şüpheniz olmasın:ay:

[​IMG][/IMG]

YIKIKTEMO ve Courageous bunu beğendi.
  12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Evren Bey olmaz diye birşey yok bu portalda, bizimki sadece tavsiye. Bir arkadaşım başına böyle bir kaza gelmişti ama onun şansı taban camı lamine olduğundan sızdırma yapmadı.

13. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Özkan Bey ,bir defa aklıma taktınız şu strafor işini :smiley33: Hafta sonu gidip almaya karar verdim.Sonradan pişman olmak istemem.

14. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Aklıma gelmişken konusunu açayım.Power Led aydınlatma hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar varmı?Tankta Power Led kullanmayı düşünüyorum.Power Led kullanan,bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.Kullanmak istediğim marka Cree , belki Edison da kullanabilirim ama tercihim Cree.İzmir de Cree marka led bulabilirmiyim?Varsa neresidir?Ayrıca yapmak istediğim armatürler , herbiri 28 Power Ledden oluşacak ve 2 adet armatür olacak toplamda 48 led olmuş olacak.Mavi ve beyaz olmasınıo istiyorum.Biraz baktığım kadarı ile Cree XR-E serisi öneriliyor.Yavaş yavaş başlamak istiyorum armatür yapımına.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Estağfurlah Evren Bey , ama kurlumunuz çok güzel gidiyor, şahsen bende kurlumunuzun kusursuz olmasını istiyorum. Bazı işlerin geridönüşü çok zor, benim belki akvaryum konusunda sizler kadar bilgim yok ama forumlardan ve çevreden edindiğim ve mesleğimle alakalı kısımlarda yardımcı olmaya çalışıyorum. Kusursuz ve güzel bir kurulum dileği ile...
    Saygılar.

16. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Amaç seyir zevki olan sağlıklı bir tank kurmak.Deneyimlerle ve bilgiyle sabitlenmiş hertürlü fikre açığım.Özkan Bey,Power Led hakkında bilginiz varmı?Florasan kullanmak pek istemiyorum.Sebebi kullanma sıklığına bağlı olarak 6 ile12 ay arasında değiştirme zorunlulukları olması.Buda kaliteli bir florasan markasında epey bir maddi yük anlamına geliyor.Power Ledler ise 50000 ile 80000 saat arasında ömre sahip olduklarından daha cazip geliyor.Başta bir defa masraf olur.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Power led için biraz araştırma yaptık geçen hafta. Benim de düşüncem vardı. Vardığım kanı led uygulamasını sadece mavi renkte yapıp uygun KLV değerinde beyaz ışık ihtiyacınıda T5 ile yapmak gerek. Ledlerin beyazları tuzlu su akvaryumlarında halen kanıtlanmış değil tam olarak.

18. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Bu power ledlerin 3w olanlarından kullanmayı düşünüyordum.1W lık olan power led ler uygun olurmu.Örneğin 1w lık 24 adet mavi renk power led ,yanında birde beyaz florasan kullansam ,3X39W MAVİ + 1 BEYAZ (=Toplam 4 Adet)florasan değerinde ışık elde edebilirmiyim?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bir beyaz kurtarmaz bence. wat olarak yetebilir çünkü sayısı da önemli ama dizilimi yaparken bir florasan yanında Mavi led, tekrar florasan ve mavi led dizilimi en güzeli. Armatüre göre değişir tabii. Ortada mavi ledler yanlarda T5 şekli de olmaz değil.

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Evren Bey bende epey araştırma yaptım, türkiyede led daha yeni ama yurdışında çok güzel projeler ve uygulamalar var. Benim projenin tasarım aşaması bitti ama yapıma gecmedim bundan dolayı akvaryumda denemediğimden birşey diyemiyeceğim. Ama bu işin sonu led ama biraz daha zaman lazım galiba...

Sayfayı Paylaş