1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

09.01.2019 acemi başlangıcı— tavsiye bekliyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde efes tarafından 9 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. efes

efes

İsim:
    Batur
    merhaba,

Bugün itibari ile akvaryumum geldi, başlıyorum. Ekipmanlar;

80 x 60 x 50 alttan sump lı tank
    Bubble magus curve A8 PS
    Maxspect RSX 150w
    Jebao sw 8 dalga motoru
    Jebao DCT 8000 kafa motoru
    Kaya—kum

Ro cihazı ile ancak günde 60—80 lt doldurabileceğimden hafta sonuna ancak yetiştirebilim. Bu arada kumu yıkayıp dolarken eklemeyi düşünüyorum. Sonunda tuz ekleyip en son kayayı koyacağım. Kaya sonradan da eklemem lazım sanırım, bana yeterli gelmedi

Bayadır araştırmama rağmen çok acemi hissediyorum kendimi. Başıma iş mi aldım emin değilim :)
    Olursa tavsiyelerinizi beklerim.

İyi hobiler
    88993982-87F0-4613-9CB8-6C050F81B168.jpeg 16FF99EC-EEF7-4CBD-92DB-94B62D861A53.jpeg

WELLY, Ador14, Montimahir ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Kurulumunuz hayırlı olsun

efes bunu beğendi.
  3. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Hoşgeldiniz, öncelikle elinize emeğinize sağlık, titizlenilmiş bir sistem kendini belli ediyor. Uygulama aşaması düşüncenizde sorun yok, dediğiniz gibi kaya eklemesi gerekebilir gibi geldi bana da. Bol tuzlu günler.

efes bunu beğendi.
  4. Efe Zorba

Efe Zorba

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Efe Zorba
    Öncelikle hayırlı olsun.

Belki ön kısımda alçak 1-2 kaya olabilir ilaveten, daha hızlı gelişen xenia gibi canlılar veya belki anemon yerleştirilebilir o kısma da. Kumu bende son kurulumumda dolarken yerleştirdim. Bir kovanın içinde akvaryuma sokup yavaşça dökmüştüm. Çok fazla bir bulanıklık olmamıştı.

efes bunu beğendi.
  5. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Tecizatınız on numara aydınlatmanız şahane bundan iyisi Şam’da kayısı.denize yakın bir şehirdeyseniz kurulumu Deniz suyu ile yapmanızı tavsiye ederim.şimdiden hayırlı olsun

efes bunu beğendi.
  6. efes

efes

İsim:
    Batur
    iyi dilekleriniz için teşekkürler.
    İstanbul'dayım ama malesef denize yakın değilim. tank doldu sayılır, sump ı da doldurup gelecek hafta kuruluma başlarım sanırım.
    Tatil dönemlerini de düşünerek, ilk aşamada yaz sonuna kadar 2 balık, birkaç dayanıklı mercan ile başlamayı düşünüyorum. özellikle mercan ve temizlik ekibi konusundaki önerilerinizi beklerim. Torch gibi salkım saçak mercanlar en hoşuma gidenler, bakım zorluğu konusunda fikrim yok

Düzenleme: 10 Ocak 2019
  7. efes

efes

İsim:
    Batur
    Bir de hangi tuzu önerirsiniz?

8. efes

efes

İsim:
    Batur
    Dolum bitti. Akvaryumcum ile donanımı çalıştırdık. Tuzu ekleyip bakteri girişini yaptı.
    Yanlız ısıtıcıyı getirmeyi unutmuş. Su 19-20 derece gibi şu an, problem oluşturur mu? Tuzluluğu 1020 ye getirmemi istedi. Salı eksikleri tamamlayacak, tuzu da 1024 e çıkaracağız.

Tek canımı sıkan kafa motorunun yukarı su bastığıı boru ek yerinden damla damla su kaçırıyor. Akvaryumcum pek sorun etmedi :) Umarım kolay çözülür bu işlerden hiç elimden gelmez

36479226-C9DE-4956-971D-331A73C5A988.jpeg
    3922090D-0CEE-48E9-B5EA-71AE279E50B8.jpeg

9. Ador14

Ador14

Yer:
    İstanbul---Çiftehavuzlar
    İsim:
    Adnan Gun
    hayırlı olsun kurulumunuz,,,su damlasını çözmeniz lazım,,akvaryumu yapan kişi bu iş için para alıyor,,gelip hemen düzeltmesi lazım niye bekliyorsunuz,oaraya silikon hortum koyarsanız daha iyi olur,,,ısıtıcıyı siz kendiniz de alabilirsiniz,heryerde satılıyor..ısıyı tam yakalamadan bakteri kültürü eklemeseniz daha iyiydi...soğuk suya bakteri girişi olmaz...kolay gelsin...

10. efes

efes

İsim:
    Batur
    @Ador14 teşekkürler. damla olayını akvaryumcu gidince gördüm. zaten salı gününe sözleşmiştik, ona da bakacak. ben biraz evhamlıyım sadece :)
    ısıtıcıyı tüm ekipmanla beraber almııştım, gelirken atlanmış yoksa ben de alırdım.

11. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    kurulum hayırlı olsun

efes bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş