1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şeker Pembe Stylophora Mercan Alttan Beyazlıyor

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde Ahmet Solmaz tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Bütün dostlara selamlar
    Benim stylopora cinsi mercanım alttan beyazlamaya başladı, yavaş yavaş beyazlıyor ama git gide yukarılara çıktı beyazlık. Renk açılması şeklinde değilde doku kaybı şeklinde beyazlıyor. Polip açılımlarında hiçbir sıkıntı yok. Diğer mercanların renklenmesinde, büyümesinde polip açılımda hiçbir sıkıntı yok. Salifert fosfat testinde fosfatım sıfır. Nitratım da sıfır okunuyor. (testlere pek güvenmiyorum)
    Yemleme ve balık çok az fosfatım sıfırlanmış olabilir mi, geçenlerde zeovit kullanmıştım potasyum eksiği olabilir mi, gerçi potasyum girişi yaptım ama.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zor bir mercan sayılmaz ama zeolit malzemeler bu tarz mercanlarda pusma ve kasma yapabiliyor. Potasyum emdiği düşüncesi kısmen doğru ama zeolit ortamdaki maddelerin yoğunluğuna göre hareket eder.

Hacme göre miktar iyi dengelenmediğinde besin düzeyleri sifırlanabiliyor. Fosfat ve Nitrat sıfır olması da eklenince keyifsizlik görülebiliyor.

Zeovit neden kullanılıyor ve ne şekilde hangi miktarda kullanılıyor?

Düzenleme: 26 Şubat 2015
    Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  3. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Temel abi zeeoviti 3-5 gün kullandım zaten çok fazla nitratım yoktu, nitrat seviyelerini sıfıra yaklaştırmak için girdim. Sonra seriotopora türlerinde polip çekilmesi olunca çıkardım. Potasyum ekledim ama bunun yanında bahsettiğiniz gibi farklı elementlerde azalmış olabilir,
    veya hiç düşünmediğimiz bir elementin fazla yoğunlaşmasıda böyle bir soruna neden olabilir mi?

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Geçenlerde benzer sorunlar yaşamıştım, fosfat ilavesinden sonra ölümler durdu.Bazı kesimler limitasyon ihtimalini kabul etmese de düşük nutrientte olabileceğinin canlı örneğini yaşamış oldum.Nitrat ve fosfatı okunabilen değerlere çekmenizde fayda var kanaatindeyim.
    Bu arada fosfat girişi yapıldığında ölüm hemen durmuyor bir kaç gün alabiliyor, şayet daha fazla ölüm olmasını istemiyorsanız sağlam kısımları kırarak tekrar fraglamanız en kestirme yol.

5. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Beyazlayan kısımlara japon yapıştırıcısı dökmeyi düşünüyorum, birde daha iyi akıntı ve ışık alan biryere koyacağım. Bunlar işe yaramassa söylediğiniz gibi fosfat girişini düşünebilirim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam olarak kullandığın zeolit türü ve şekli nedir? Zeovit marka zeolitten mi söz ediyoruz?

Zeolitler Nitrat'ı nasıl sıfırlar, sende sıfırladığını düşünüyor musun, kullanım öncesi ve sonrası test sonuçları neydi? Hacme göre orantısız ve kalitesi düşük bir zeolitin çok şey götüreceğinden hiçbir endişen olmasın. Özellikle besin düzeyleri çok değişir.

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Fosfat katkısı girmekten çekinmeyin, yemlerle gelen fosfat gibi olmuyor.Çünkü yemle gelen fosfatın yanında birçok atıkta geliyor ama bu şekilde saf fosfat giriyoruz ve mercanların çok hoşuna gidiyor.Aşırıya kaçarsanız tek dez avantajı renkleri karartması olacaktır.
    Deneyin pişman olmayacaksınız.

8. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Kutusunu attım hatırlamıyorum, beyaz çok açık yeşilimsi bir rengi var, file içinde kullandım, 1 avuç kadardı.
    Zeovit amonyağı emiyor buda döngüyü baştan bloke ettiği için nitrat oluşmuyor. Ben böyle biliyordum yanlış mı?

9. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Fosfat kullanımı aklımın bir kenarında. Teşekkürederim tavsiyeniz için.

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Zeolite şayet tam manasıyla yani zeovite sistem olarak kullanılmayacaksa, bana göre kullanmak faydadan çok zarar getirecektir.Sen ne düşünüyorsun bu konuda Temel abi.Tabi bu bahsettiğim reef tanklar için geçerli, marinelerde her türlü iş yapar heralde.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hakan çok çok haklısın. Bildiğin gibi zeolit üzerine neredeyse doktora yaptık. :) Hatta bildiğin gibi kendi zeolitimizi bulduk çıkardık. Kullanım nedeni Ahmet kardeşimizde çok hatalı olmuş. Zeolit Nitrat değerini düzenli kullanımda dengede tutar ve evet söz ettiği şekilde yapar. Yani amonyak aşamasında Nitrat olma yolunda ilerlemeyi azalttığı için sadece dengede tutabilir ama sıfırlayamaz.

Bir akvaryumda azot döngüsü işlemiş ve belli bir miktar Nitrat oluşmuş ise zeolit buna etki edemez yani var olan değer var olmaya devam eder. Fakat zeoliti amonyak için kullanmak en gereksiz faydalanma şeklidir. Sağlıklı tanklarda amonyak surekli var olmaz, ara ara pinkleme yapar, ortamda amonyak olmadığında tüm kimyasal filtre malzemeleri başka absorbe kaynaklarına yönelir. Zeolit eğer iyi ise humik asit, ağır metal, renk bozan unsurlar ve yakıcı bir takım gazlar üzerinde iyi bir absorbe sağlar Vb.

Aynen dediğin gibi bu marka zeolit kendi sistemi dışında manuel kullanımda son derece berbat etkiye sahip görünüyor. Hatırlarsan Özdemir zaten iki zeolit arasındaki farkı net ortaya koymuştu.

A.P Zeolit:

http://www.akvaryumportali.com/threads/zeolife-akvaryum-zeolit.12352/

Genel Zeolit bilgi makakesi:

http://www.akvaryumportali.com/threads/deniz-akvaryumu-zeolit-nedir.12291/

TencoMelih, Ahmet Solmaz ve harfuzmani bunu beğendi.
  12. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Makaleler çok faydalı oldu teşekkürederim. Şimdi genel çerçeveden olayı daha net görme şansım oldu. Benim kullandığım zeolit tatlı su akvaryumu için olan türden, muhtemel olarak amonyağım az olduğu için potasyum, demir gibi temel elementleri vakumlamış olabilir.
    Şöyle de birşey var zeoliti tanktan çıkardıktan sonra geçen hafta %20 su değişimi yapmıştım. Hiç mi eksik elementlerde düzelme olmadı acaba.
    Tekrar fosfat limitasyonu üzerinde durmaya başladım.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet element toparlaması olması gerekir, bu durumda ilk olarak akla fosfat veya besin düzeyleri geliyor. Çünkü zeolitler fosfat'da toplama eğilimi gösterir. Bunlar sıfır suyla girmeyen unsurlar. Zaten genel mercan yapısında sorun olmadan tek mercan üzerindeki sorun veya sorunlar ile uğraşırken çok daha yavaş ve hesaplı gitmek gerekir.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bende kendi tankımda zeolit kullandım ikinci günü alttan beyazlamalar başladı ve arttı, farklı olarak zeolit eklemiştim. Zeoliti çıkardım ve haftada bir yaptığım su değişikliğini haftada iki olacak şekilde düzenledim. Toplamda yüzde 20, ikinci üçüncü gün itibarı ile beyazlamalar durdu.

Tuz red sea coral pro.

Montimahir, Pennywise ve Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  15. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Zaten sıkıntıda sadece bu mercanda olması diğerlerinde hiçbir problem yok. Ufak tefek tedbirlerle sistemi sarsmadan uğraşmaya devam.
    Teşekkürederim cevaplarınız için.

veysel bunu beğendi.
  16. yasintoprakçı

yasintoprakçı

İsim:
    Yasin Toprakçı
    konuya biraz geç kaldım ama bende bişeyler ekliyim kendi durum ile alakalı. ben yaklaşık 10 aydır açık sistem biopellet kullanıyorum,( 2 gündür tanktan çıkardım) bunun yanında da refigium ve dursanun içerisinde fosfat tutcu kullanıyorum.ayrıca aktif karbonda ayda bir değiştiriyorum. 2 gün önce bunu temel abiye anlattım ve çok doğru bilgiler aldım.bu kadar nitrat ve fosfatı tutan ürnü aynı anda kulanmak rekabete yol açıyor ve tanktaki canlıların büyümelerinde sıkıntı oluyor. ayrıca son 1.5 ayda en az 9-10 adet millepora mercanımı kaybettim.bunlar ani doku kaybı ile öldüler. yani alttan beyazlama ile. şimdi refigium hariç diğer medyaları tanktan çıkardım. bakalım mercanların rengi yerine gelecekmi. göreceğiz.

17. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Düzenli su değişimi sonrası fazla müdahil olmamak en iyisi gibi. Benim styloporanın beyazlaması durdu ama bu defa da bi acroda aynı problemi yaşadım.
    Bir diğer etken de ışıklandırma diye düşünüyorum. Yeterli ışık alamayan mercan gereksiz dokularını atmaya çalışıyor.

nebi ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Son dönemde zorunlu olarak mh ları kapatınca benimde yaşadığım bir problem.Işık kesinlikle böyle bir olaya neden oluyor.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  19. nebi

nebi

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Nebi
    Flo olsun, Led olsun ışıktan kaynaklanan dip beyazlaması yaşanan bir durum. Düzenli bir budama bunun önüne geçiyor. Bunun da zararı canlıyı fazla büyütemiyorsun.

Bu arada benim sana söylediğim bir söz var ! ''En iyi sistem en basit sistemdir'' Ben biraz karışık söyledim galiba, Temel bey daha basit anlatabilmiş. :)

Sayfayı Paylaş