1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Tecrübe Nano 50x40

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Sena tarafından 3 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Ilginc bisey bende merak ettim.

2. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Cyano ve sakal yosunları ile başım dertte. Yosun hep ufak ufak vardı ancak son zamanlarda ipin ucu kaçtı. Cyano da az mevcut iken tatil dönüşü azıtmıştı.

1 aylık süreçte, önce fosfat kaynaklı olduğunu düşünüp sumpa Seachem sea gel ekledim. Yetmedi 2-3 gün çivi koydum. Bir türlü totomu kaldırıp tds metre alamadığımdan ro'yu kenara bırakıp 20litre nestle su ile değişim yaptım. KH 5lere inmişti, katkı ile aşama aşama yükselttim. Sumpta biriken tortuları ve ekipmanları temizledim. Aydınlatma ayarları ile çok oynamıştım onları düzelttim üzerine yaklaşık 2 gün karartma yaptım. 1er hafta ara ile biodigest kırdım. En son akıntı yetersiz belki diye cuma günü dalga motorumu rw4 ile değiştirdim. Bu arada fotografta kumun üzerindeki oluşum 2 günlük bile değil. Cuma gecesi Rw4ü ayarlarken kumu alt üst etmişti ve fotoğraftaki kısım bembeyaz kalmıştı. Bugün yani pazar günü ise durum böyle. 1 haftaya kalmaz yine heryeri kaplayacak muhtemelen.

Tüm bunlar ile kumun bir kısmında gerileme oldu, camlara kadar tırmanan cyano yok oldu ancak kalan bölgelerde özellikle kayalarda halen yoğun şekilde mevcut. Bir zoa kayama musallat oldular, arada temizlemeye çalışsam da minik zoalarım bir daha toparlanamayacak gibi gözüküyor. Bu hafta su değişimi yapmadım tankı kendi haline bıraktım biraz da böyle deneyeceğim.

Varsa tavsiyelerinizi alırım =)[​IMG][​IMG]

3. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Son yapacagin sey makrol olacak. Tabi bunu son yaptigin islemlerin etkisini gordukten sonra tavsiye edecegim

Sena bunu beğendi.
  4. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    İlaç işine girmem sanıyorum ama kısmet tabii.

Bugün kayaların üzerindeki cyanoları yemleme aparatı ile havalandırdım, kumdakileri becerebildiğimce sifonladım. Kayalara su püskürtürken tasarımımın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gördüm. Her fıs fıs yaptığım yerden o kadar çok artık çıktı ki akvaryumda göz gözü görmez hale geldi. Ne olduklarını bilmiyorum kum toz vs ama eminim çok miktarda da yemek artığı vardı. Kayaların arkasını biraz estirsin diye eski dalga motorumu da ön cama taktım.

Sonuç olarak cyano sorunumun kaynağı kayaların sağında solunda biriken bu artıklar olabileceğini düşünüyorum. Ancak bu durumda da nitratın yüksek olması gerekmez miydi? Şu an 5ppm civarında gözüküyor.

Düzenleme: 11 Eylül 2017
  5. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    PO4 ölçüyor musunuz? Yemek artıkları PO4'ü arttıracaktır buda istenmeyen algea davetiyesidir

6. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Fosfat ölçmedim hiç ama hem sumpta medya varken hem de bir süre çivi paslandırmışken hala fosfatın yüksek olma ihtimali var mıdır ki? Fosfat testleri güvenilir sonuç vermiyor diye okuduğumdan almıyordum aslında olmadı alırım hemen.

7. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Sıvı fosfat testleri piyasadaki evet güvenilir değiller. Sapma payları yüksek.

Bence reef ile uğraşan her akvaristte bulunması gereken (ki benim alınacaklar listemde ilk sırada) cihaz şu oluyor;

http://hannainst.com/hi713-phosphate-lr.html

Ben şuan fosfat kontrolü için JBL Phosex Ultra kullanıyorum. Aluminyum barındırmayan, ferric oxide içerikli bir ürün. BRS'in GFO'sunun muadili ancak okuduğum,anladığım kadarı ile po4 emilim mg/l'si çok daha yüksek..

Ama bu tabi şuan kör bir uygulama, po4 kaçtı, kaç oldu, ömrü bitti de tekrar yükselmeye mi başladı bunları bilemeyeceğim. Bunun içinde yukarıda konu ettiğim Po4 checkeri edinmek gerekiyor.. PO4 istenmeyen algea patlamalarında Nitrattan daha önemli bir parametre..

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Cyano, çok büyük kısmı sifonlama şeklinde olmak üzere baya azaldı ancak hala bitmedi. Özellikle kayaların belli bölümlerinde çok hızlı yeniden oluşuyor. Buna karşın geriye doğru mesajlarıma bakarken cyanonun kaynağına ilişkin çok önemli bir şey hatırladım.

Temmuz ayı ve ağustos başları gibi deneme amaçlı haftada 1 veya 2 kere Aquaforest Amino mix ve Vitaly kullanıyordum. Daha sonra her katkı eklediğimde PS coştuğu için sıkılıp kullanmayı bıraktım. PS o kadar çok topluyordu ki kap boşaltmaya yetişemiyordum. Kap boşalt, su ekle, tuzu dengele vs baya uğraşlı bir işti. Hatta insanlar bununla nasıl uğraşıyor diye de düşünmüştüm. Her iki ürünün de kullanım talimatında 100L. için 1 damla diyordu ben de buna uygun kullandığımı sanıyordum ki kullanmayı bıraktıktan uzun bir süre sonra durup dururken aydınlandım.

Adamlar açık açık 1 DAMLA yazmalarına rağmen ben 60litrelik tankım için bir DAMLALIK boşaltıyordum ki en az 10 damla ediyordur. Bununla beraber mercan yemi olan phyto mix'i de biraz bol kullanmış olabilirim.

Amino asit ve A, B1, B2, B6, B12, C, D3, E, K3 vitaminleri overdoseunun cyanoyu patlatması sanıyorum ki beklenen bir sonuç. Peki bunların fazlalığı suda neyi bozar ve nasıl normale döndürürüm?

9. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Dedigin gibi bi asim olduysa cyanonun besinleri tukettikten sonra dagilmasi gerekirdi. Benim bildigim 2 defa su degisimi yaptin. Ustelik cyno ile mucadele yontemlerininde bir cogunu uyguladin. Artik cynoda gozle gorulur bir azalma olmaliydi. Hakan abinin konusunda cyno ile baya bi ugrastigini hatirliyorum belki o bize atladigimiz seyi soyleye bilir @harfuzmani den destek bekleyelim

Sena bunu beğendi.
  10. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Bu arada esas problemim küçük boyutlu zoalarım eridi gitti, 2 yumruk açan xenialar üflesen dağılcak gibi, cyano kaplamaya başlayan star poliplerim açmıyor muhtemelen yakın zamanda o da eriyip gidecek.

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Merhabalar öncelikle geçmiş olsun.
    Asıl önemli olanı yani cyanoya neyin neden olduğunu bulmuşsunuz.Kaynağını kestiğinize göre bundan sonra yapılması gereken sabırlı davranmak ve ara ara sifonlayarak dağılmasını beklemek olmalı.Şayet artmıyor ve gelişmiyor ise doğru yoldasınız demektir.Gördüğüm kadarıyla abartılı bir gelişimi olmamış tankınızda.Bu yüzden acele etmemenizi öneririm.
    Şayet çok inatçı çıkar ve gitmemekte ısrar ederse çözümü basitçe antibiyotik ( aquamentin ) kullanarak kurtulmak olabilir.

12. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Çok teşekkür ederim. Artma eğiliminde değil ancak sifonladığım bölgelerde çok hızlı şekilde yeniden oluşuyor. Özellikle kayalar 24 saat içerisinde eski haline geliyor. Kumun üzerinde ise oluşumu çok daha fazla zaman alıyor. Antibiyotik kullanmak istemiyorum aslında ama ne kadar daha sabretmek geretiğini bilemiyorum zira cyano başlayan kayadaki mercanlar hızla eriyip gidiyor.

13. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Mahir bey merhaba,

Su sıcaklığım 27-28 derece, fanlar sürekli çalışırsa 26 derecede sabit kalıyor ancak buharlaşma çok artıyor.

Akıntı için 10 gündür rw4 kullanıyorum. Hız en altın bir üstünde. Belli bölgelerde kumu kaldırıyor ama kısmıyorum. Öncesinde Eheim'ın en güçsüz motorunu kullanıyordum.

Tankın olduğu oda her sabah ve akşam fazlasıyla havalanıyor. Kediler yüzünden gün içinde taç kapak kapalı kaldığı için havalanmasına özen gösteriyorum.

Aydınlatmam aquareef x30. Öncesinde biraz fazla yanıyordu ancak 3 haftadır günde 8 saatin altında. Beyazları da iyice kıstım.

Fosfat hiç ölçmedim ama cyano ve yosun problemim başladığında sumpa seachem sea gel koydum. Ayrıca bir süre çivi de tuttum. Nitrat hep 5-10 arası, çok uzun zamandır farklı bir renk tonu görmedim. Bir kayanın kenarından büyüyen yosun türü mevcut, adını hatırlayamıyorum ama araştırdığımda nitratı emdiğini okumuştum. Şu an fotoğraftaki halinin 2 katı civarında.

Su değişimlerinde bioptim ve biodigest kullanıyordum sonra kullanmayı bıraktım. Cyano ile birlikte tekrar su değişimlerinde toplam 3 tüp biodigest start kullandım ama bioptim kırmadım.[​IMG]

Montimahir bunu beğendi.
  14. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Hep arıtmadan şüpheleniyordum o sebeple arada pet şişeden su değişimi yaptım. Geçen hafta tds metre aldım kontrol için 0'mış tds. Yine de sediment filtre ekledim, reçineyi değiştirmedim.

Kolaylık olsun diye bidonda su bekletiyordum (tuzsuz tabii ki), onu da ölçtüm o da 0. Garanti olsun diye artık beklemiş su da kullanmayacağım.

Montimahir bunu beğendi.
  15. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Kimyasala karşı ben, ne olacaksa olsun deyip antibiyotiğe bulaştım. Hem de tamamen şuursuzca. Antibiyotikler artık reçetesiz satılmadığından eczanede hiç o muhabbete girmeden ilaç çekmecesini açıp elimizde ne var diye bakındım. Macrol veya augmentin bulamayınca çekmeceden çıkan macrol ile aynı gruptan (Macrolid) ancak farklı etken maddeye sahip Rowamycine'i denemeye karar verdim.

İlk gün 1 tabletin 4'te 1'ini suda toz hale getirip tanka döktüm. Skimmer coştu ama kapatmadım. Kabı 70 kere falan boşalttım sanıyorum. Biraz normale döner gibi olunca kendine haline bıraktım. Sabahına her şey yolundaydı. Cyano pek azalmamıştı ama bazı bölümlerde kayalardan ayrılmış vaziyette akıntı ile dans ediyor olmaları inancımı taze tuttu.

Normalde 1 gün ara verecektim ancak hastalanıp bütün günü evde geçirince tamamen macera arayışım neticesinde bir çeyrek daha tanka yolladım. Bu sefer skimmer ile uğraşacak gücüm de olmadığından onun da fişini çektim 4-5 saat dokunmadım. Skimmerı tekrar çalıştırdığımda coşmaya başladı. Su seviyesini koruyabilmek adına tamamlamaya da tuzlu su hazırlayıp koydum. Bu sefer kabı 170 kere falan boşaltmış olabilirim.

Pazar günü 20litre kadar su değişimi yapıp sistemi kendi haline bıraktım.Bugün 4. gün ve kayalarda tek bir cyano izi kalmadığı gibi yeniden de oluşmadı. Umarım böyle devam eder. Ancak kumdaki oluşum aynı şekilde mevcudiyetini koruyor, en ufak bir azalma olmadı. Biraz araştırdım kum üzerinde böyle ölümsüz cyanolar olabiliyormuş. Bu yüzden kumunu boşaltan arkadaşlar mevcut. Bu arada ışıklar açılıncaya kadar kum tertemiz, yüksek ihtimalle beyazların yanması ile ortaya çıkıp, gece yeniden kayboluyor. Canlılara bir zararı olmadığı sürece kumun üzerinde takılması ile bir problemim yok. Dokunmayı düşünmüyorum.

Antibiyotik işini keşke zoalarımı kaybetmeden deneseymişim. Küçülen, eksilenleri saymıyorum ama fotoğraflardaki kayıplar baya üzücü.

Herkese teşekkürler.

DSC_0184.JPG DSC_0185.JPG DSC_0186.JPG

cystein ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  16. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    tebrikler Sena. önceden yazmıştım demek istemiyorum ama durumu yazmıştım. simdi su degişimleri yanında bakteri kültürü de eklersen antibiyotikten zarar görmüş bakteri popülasyonuna takviye yapmış olursun. eksilen zoalar icinde üzülme hızlıca cogalacaklardır. cogalmasalar bile fraglar veririz boşlukları doldururuz ;)

Sena ve cystein bunu beğendi.
  17. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Kardeş geldi

Burcu, YMR_AY, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    Hayırlı olsun

19. zgr

zgr

İsim:
    Özgür
    Merhaba,

Büyük uğraşlar ve sabrım sonrasında nano tankımın elektronik sistemini tamamladım ve bir haftadır suyum dönüyor.Şimdi canlı kaya ekleyeceğim anadolu yakasında bildiğiniz güvenilir bir yer mevcut mudur? Yönlendirebilirseniz sevirinim.

Teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

• nano.jpg
      nano.jpg
      Dosya Boyutu:
      45,5 KB
      Görüntüleme:
      787
  20. Umut YABANABAT

Umut YABANABAT

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Umut
    Merhaba
    Avrupa yakasında oturmama rağmen gerekli olan bütün malzemeleri Üsküdar dan almış olan ben için linkteki yeri tavsiye ederim
    http://www.tutkuakvaryum.com/iletisim/

zgr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş