1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Tecrübe Nano 50x40

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Sena tarafından 3 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    hoş gelmişler kacak misafirlerin gelmiş. evet aiptasia kendileri 2 resimde 5-6 tane gördüm sanki

2. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Haftalardır görüyordum ama ne olduklarını bilmediğimden hep bakıp geçtim. Yemlemeye bile çalıştım hatta. Şansa aiptasia ile ilgili bir konuya denk gelince uyandım mevzuya.

İşimiz var desenize.

3. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    cokta zor degil

pepermitler yiyor bir kac pepermit karides bulursan aiptasia yiyen temizler. yada aiptasia üzerine bir kaya koy o kucuk kaya parcasına gecince kaldır parcayı

4. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Arada dayanamayıp eve gidip saydım. Toplamda 7 tane var bunlardan 3ü nispeten büyük ve aynı kayada. Bir tanesi hariç hepsi kolayca akvaryumdan çıkabilecek konumda. Ancak fraglarda olanları akvaryumdan çıkarsam da zoalara zarar vermeden nasıl temizlerim bilemedim. O sebeple önceliğim karides bulmak, bulamazsam bir yoluna bakacağım.

Bu da bana ders olsun, öyle her tanktan çıkan kayaya, canlıya atlamamak lazımmış.

5. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    unutmadan dyeyim her pepermit yemez yiyenini bulman gerek.
    dedigim gibi frag kayasının yanına aiptasia nın üstüne gelecek şekilde bir kaya koy kücük atlayacaktır o kayaya kolayca alırsın

6. zgr

zgr

İsim:
    Özgür
    Merhaba,
    Tankınız zorluklara rağmen iyi ilerlemiş. Ben de benzer bir tank kuruyorum. Fiji kayaları nereden aldınız acaba?

7. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Merhaba,
    Kayaları APG akvaryumdan aldım. Belli başlı akvaryumcularda bulunabiliyor. Fiyatı yüksek gözükse de karşılığını veren bir yatırım olduğunu düşünüyorum. İmkan varsa tavsiye ederim.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YMR_AY, zgr ve veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kaliteli kaya akvaryumun can damarı olur. Yapılacak en önemli yatırımlardan biri kaliteli kayadır.

zgr ve Sena bunu beğendi.
  9. zgr

zgr

İsim:
    Özgür
    Fiji kayalarının fiyatları aşağı yukarı nekadar oluyor peki KG olarak? Bilginiz var ise paylaşabilir misiniz?

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şuan fiyatlardan pek bilgim yok ama kg olarak hafif kayalardír. Birde kg takılí kalmayın canlıların rahat edeceği bir kaya dekoru makbul olandır.
    Kg 70 tl başlayabilir tahminimce, hobici ilanlarında daha uygun fiyatlara rastlayabilirsiniz.

Düzenleme: 14 Temmuz 2017
    zgr bunu beğendi.
  11. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Ben 75e almıştım ama değişiklik gösterebilir tabii ki. Bu arafa hafif oldukları için boyut olarak aynı ağırlıktaki diğer kayalara oranla büyük oluyorlar.

zgr ve veysel bunu beğendi.
  12. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    O mu bu mu derken aiptasia için şansa nokta atışı yaptım sanırım. Önceki pazar avuç içi kadar, ki büyük sayılıyor galiba, bir file fish ekledim. Ne salak balıkmış bu da derken perşembe tatile gittim. Dün döndüğümde 15 civarı aiptasiadan 1,5 tane kalmıştı. Ya da ben o kadarını görebildim, yakından takibe devam ediyorum. Bir tane büyük çok dar bir yerde o yüzden ona ulaşamamış, bir tanenin de kalan parçaları kayaların arasına çekilmiş yaşadığından pek emin değilim.

2 haftadır arada yem vermek dışında elimi sürmüyordum, ziyafet sırasında da ortalık biraz karışmış. Haftasonu su değişimi ve genel bir temizlikle toparlanacağız.

Mercanların keyfi baya yerinde gözüküyor. Leather ve mushroomlar dışında büyüme pek göremiyorum. Buna karşın ne olduklarını bilmediğim güzel görünen renkli yosunlar canavar gibi gelişiyorlar. Sebebinin de muhtemelen "bence" amatör bir projeden öteye gidemeyen X30 olduğunu düşünüyorum.

Haftasonu vakit olursa esas güncelleme ile devam edeceğim.

Fotoğraftaki aiptasia katilini bulunuz:[​IMG]

veysel, zgr, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Haftalık bakım ve kontrolleri tamamladım. Cahilce yaptığım kaya dizaynı yüzünden mercanları yerleştirebileceğim pek yer yoktu. Su değişimi sırasında devrilenleri, düşenleri düzelteceğimden elim girmişken genel bir kayaları da toplayayıp mercanlara yer açayım dedim. Ancak dolu ve küçük bir tankta, gereğinden fazla kaya ile bu tarz değişiklikler pek kolay olmuyormuş.

Birbirinin üzerine binen o kadar parça kaya dengede durduğu ilk an uğraşmayı bıraktım ki yaklaşık 1 saat sürmüş olabilir. Şu an eskisinden de kötü bir hale geldi akvaryumun ortasından çin seddi geçiyor resmen ve canlı koymak için boşluklar daha da azaldı. Sağ camın bir kısmına dayanan kaya yüzünden o bölgeyi bir daha temizleyemeyecek olsam da tankı büyütünceye kadar dokunmayı düşünmüyorum. Kışa doğru alttan sumplı, 60cm boyunda, daha yüksek ve t5 aydınlatmalı bir tank hayalim var ama şu an kullandığım 50cm boyundaki taç kapak için yaptığım yatırımı düşünce canım sıkılıyor

Bu sırada kayaları inceleme fırsatım da oldu. Aiptasialardan kurtuldum. Sadece 1 tane yeni var o da sabaha kalmaz diye düşünüyorum. Bunun dışında 1-2 ufak dışında ne bristle worm ne de örümcek gibi olan deniz yıldızlarına da denk gelmedim. İnternette bir şey bulamadım ancak file fish etli ne bulursa götürmüş gibi geliyor. Ekstra olarak bir yengecim var, baya sevimli.

File fishin görevi yavaş yavaş sona geldiğinden elden çıkarsam mı yoksa hayvanın keyfini hiç bozmasam mı diye çelişkilerdeyim. Şu an hem yem hem aiptasia vb ne bulursa yiyiyor. Zaman geçtikçe yemden başka bir şey yemez diye korkuyorum, özelliğini kaybetmiş olacak.

Test sonuçları:

Kh: 6
    No2: 0
    No3: 5
    Mg: 1440
    Ca: 500

Kh hala düşük ama su değişimlerini 2 hafta aksatmıştım. Tekrar düzene girince belki yükselir. Canlıları riske atan bir durum yok ise katkı kullanmayı düşünmüyorum.

Edit: Bu satırları yazarken son arkadaş da mideye indirilmiş bile .

Düzenleme: 24 Temmuz 2017
    veysel, Ufuk_Arslan ve Moliro bunu beğendi.
  14. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Denemeler

cystein ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  15. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Rubbertooth, veysel, cystein ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Gayet guzel ilerliyor. Beni gectin gidiyorsun temo17

17. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Bir yere gittiği yok ya bir yerden alıp bir yere koyuyorum. Alan darlığı boğmaya başladı, kayalar üzerime üzerime geliyor =) . Bir bu kadar da balkonda duruyor. Tankı büyütücem diyemiyorum ama bir yandan da uygun bir şey denk gelir belki diye 2. el ilanlarından çıkamıyorum. Masrafı bitti diye kaşıntı başladı.

18. Cagri7

Cagri7

İsim:
    Cagri
    merhaba file fish durumu nedir. bende aiptasia problemi yaşıyorum şuan. Satmayı düşünürseniz alabilirim.

Emre. bunu beğendi.
  19. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Merhana Çağrı Bey. Tankta aiptasia kalmadığı için aslında çıkarmak istiyorum ancak yakalama kısmı düşündürüyor. Sump olmadığı için yakaladığım an vermem gerek, sürekli ortalarda gezmediğinden de nasıl denk getirilir bilemiyorum.

Bunun yanında file fish ile ilgili olarak, aiptasia yiyen bir tanesine denk gelirseniz (hepsi bu kadar düşkün mü emin değilim) tankı biraz dağıtsa da tek bir parça bırakmıyorlar. Aiptasia yanında bristle worm gibi bence zararsız ama genel olarak sevilmeyen diğer canlıları da temizlediğini düşünüyorum zira bende onlardan da kalmadı.

Cagri7 bunu beğendi.
  20. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Yeşil mushroom kayasındaki canlı nedir? Videoda da biraz belli oluyor, beyaz bir şeyler salgılıyor, sanki sporlarını salıyor gibi. Düzgün çekmeyi başaramadım ama baya bir etrafı kirlettikten sonra kayanın arkasına doğru yol aldı, sanırım kendini kuma gömdü.
    http://cloud.tapatalk.com/s/59ad85ec7caac/MOV_0141_001.mp4[​IMG][​IMG]

Sayfayı Paylaş