1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Purelyfe tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Purelyfe

Purelyfe

İsim:
    Muratcan KAYA
    Merhaba arkadaşlar 60*30*40h ölçülerinde bir nano kuracağım. Sump ilerde ekleyeceğim ama ilk kurulumda olmayacak. Benim sormak istediğim ilk kurulumda iyice oturmuş bir akvaryumdan 50 lt su alıp kurulum yaparsam sizce olurmu ? Ro cihazım yok Ve bir süre alamıyacağım. Ya bu oturmuş akvaryumdan su değişimi sırasında her hafta 50 lt su alıcam yada damacana suyla 2 haftada 10 lt su ekleme yani ayda bi damacana taze su ekleme yapıcam. sizce hangisini yapmam gerekir? Ps olarak red sea prizm var.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz.
    Dediğiniz gibi olur, devamlı su değişmek için alınan ana tank suyu ile olur, yalnız dikkat edilmesi gereken, alınan suyun yaşaması için bol oksijen ve sirkülasyon sağlanması gerek...

3. Purelyfe

Purelyfe

İsim:
    Muratcan KAYA
    Dalga motorları hydor koralia 1 ve resun wave maker 2000 karşılıklı koyucam heralde yetecektir sirkülasyon olarak.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Suyu alıp bu şekil kurabilirsin ama ileride su değişimi ve eklemeleri damacana suyu ile yap. Sonuçta alacağın su, diğer tanktan su değişimi vakti geldiğinde atılan su. Bu suda bazı atıklar nitrat v.s. olacağı için değişim ve eklemeler damacana suyu ve iyi bir tuzla yapılsın. İlk kurulumda bu su dediğim gibi kullanılabilir taşırken suyu fazla bekletme yeterli.

5. Purelyfe

Purelyfe

İsim:
    Muratcan KAYA
    İkimizin evinin arası yürümeyle yarım saat felan su olacağından taksi çağırıcam öyle getiririm. Açıkcası ben ilk kurulumu direk damacana ile yapmayı düşünüyordum ama abim öle bi teklif edince hayır diyemedim. Birde damacana olarak hangi damacanayı önerirsiniz ? Tuz olarak red sea coral pro dan başka tuz kullanmam çok kaliteli bir tuz olduğunu düşünüyorum.

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    50 litre al o tanktan, kendin de eksik kalan kadar damacana (erikli olur nestle olur) su ile su hazırla kurulumu yap sonrası dediğim gibi zaten. Tuz iyi kullanabilirsin rahatça.

Purelyfe bunu beğendi.
  7. Purelyfe

Purelyfe

İsim:
    Muratcan KAYA
    Eksik kalıcağını sanmıyorum akvaryum zaten 72 litre kum kaya derken yaklaşık bi 20 lt ye yakın gider bence :) bi kaç arkadaşım haznedar suyla kurulum yaptılar bir ay içindede koralin alg kaplamıştı kayaları o su nasıl sizce ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oksijen sağlayıcı yok hesaplar içinde, askılı protein skimmer hem atık yükü ve hem de oksijen sorununu çözer. Su alınacak eski akvaryumun durumu bu işleme değer mi değmez mi belli eder.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. Purelyfe

Purelyfe

İsim:
    Muratcan KAYA

Nasıl yani anlıyamadım ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Protein skimmer yok sandım sistemde ama sonra gördüm. Sanırım Red sea prizm kullanılacak. Su alıp ekleyeceğiniz akvaryumda durum ise almak lazım demek istedim, durumunu görmediğimiz için yorum güç.

11. Purelyfe

Purelyfe

İsim:
    Muratcan KAYA
    Evet red sea prizm kullanıcam. Ve Prodibio - BioDigest 12 li Bakteri kültürü alıcam ilk sudan sonra damacana ile devam edicem uygunmudur sizce

Sayfayı Paylaş