1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İki palyaço bir anemon tankı

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Montimahir tarafından 3 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    11 Şubat gibi bu kurulumda ilk defa Ostreopsis türü Dinoflegetllate patlaması yaşadım. Diğer iki kurulumda tankı bu neden ile resetlemiştim, bu sefer mücadeleden başarılı çıktım diyebiliriz. İlk olarak Nitrat-Fosfat kontrolü yaptım; NO3: 1 ppm 'ken PO4:0,006 (Hanna Phosphorus) gibi ciddi bir limitasyon durumundaydı.

Sadece Nitrat-Fosfat ile konu açıklanır mı bilemiyorum? Genellikle biyolojik çeşitliliğin oturmamış olduğu veya tükendiği, bilimum faydalı yaşam formlarının (heterotrof bakteriler, zooplanktonlar, copepodlar) olmadığı steril veya yeni tanklarda ortaya çıkan bir durum. Dinoların pek çok türü olduğundan, elinizin altında oyuncak ta olsa bir mikroskop olması mücadelenin nasıl yapılması gerektiği hakkında size yol gösterecektir.

Öncelikle tankınızdaki kabarcıklı oluşumların dino mu? cyano mu? diatom mu? olup olmadığı konusunda mikroskop en iyi yardımcınızdır ve kesin sonucu verir. Bunun dışında; durgun su testi, kahve filtresi testi gibi görsel testler de mevcut. Tanktan alınan dino örneklerinin bir süre sonra (durgun suda) bir araya gelip bir doku oluşturdukları gözlemlenebilir.

ed.jpg
    Ostreopsis (zehirli susamlar) :)

Aşağıda yazılan müdehaleler Ostreopsis türü içindir ve her dino türünde malesef işe yaramamaktadır. Yine de dino mücadelesinin ilaçsız yöntemleri genel olarak benzerdir.

-İlk olarak dışarıdan NO3/PO4 ekleyerek bu değerleri yavaş yavaş yükselttim. Aralarda; 25 Nitrat, 0,56 Fosfat' a kadar çıktım, evet biraz abartmış olabilirim. Mücadele boyunca NO3-PO4 oranını 1/100 olarak ayarlamak gerekiyor. Mesela 5ppm Nitrat' ınız varsa 0,05ppm Fosfat'ınız olmalı şeklinde, buna tam olarak uymadım. Katkıların ne kadar yükselteceğini bilmek için ya iyi bir prospektüs ya da elinizin altında doğru ölçen Nitrat-Fosfat testlerinin olması gerekiyor.

-Su değişimini tamamen durdurdum. Nedense yeni tuzlu su girişi olayı tamamen dinoların lehine çevirebiliyor. Yurtdışında triton kullanıp, ICP testi yapabilenler bunun araştırmasına devam ediyorlar. Tuzda dinoların hoşuna giden elementi bulmaya kararlılar. Reef2reef forumlarından gidişatı takip edebilirsiniz.

-Her türlü aminoasit ve vitamin katkısının dino' yu tetiklediği biliniyor. Ben de halihazırda yumuşak mercanlar için; Seachem reefplus, Seachem fitoplankton, Aquanix Aminopro ve Aquanix Aminovit kullanmaktaydım. Bu süreçta tanka bu tür ürünleri dozlamayı kesinlikle kesmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde avantaj her türlü dino' da kalıyor.

-Nitrat Fosfat artışını bakteri ve diğer bakteriyel planktonların lehine çevirmek için ara ara Fritz460 ve Prodibio Digest kullandım. Canlı copepod satışı ülkemizde olmadığından tanka ekleme yapamadım, ancak bu durumda oturmuş sağlıklı bir tanktan çer-çöp, pislik, tortu alınarak tanka aşılama yapılabilir.

-Ostreopsis bilindiği üzere en zehirli dino türlerinden, yiyen yumuşakçalar genellikle ölüyorlar. Diğer canlıları ve bizzat sizi de etkileyebilecek muhtemel toksik etkisini azaltmak için düzenli aktif karbon kullanılması iyi olacaktır. Zaten bu dino türünün kesif ekşimsi bir kokusu da mevcut, tank suyundan bu kokuyu net alabiliyorsunuz. Suya mümküse el/kol sokmamak, zorunlu durumlarda bol su ile durulanmak tavsiye ediliyor. Tankınızı kokladığınızda mis gibi iyot kokusunu alıyorsanız, suyunuz muhtemelen dengededir.

-Ostreopsis ışığı da güzel kullanıyor, gündüz (lambalar yanıkken) her türlü yüzeyde kolonileşip, fotosentezini yapıp gece su kolonuna karışıyor. Bu da dinoların bazen diatomlar ile karıştırılmasına veya tam tersi anlaşılmalara neden olabiliyor. Bu nedenle genelde 3 gün tam karartma gibi yöntemler uygulanıyor ancak ben tankta mercanlar ve anemon olduğu için tam karartma yapmadım. Işığı; 6 saat mavi, 2 saat beyaz olarak kıstığımda bile dino kolonilerinin bir hafta içinde ciddi etkilendiğini söyleyebilirim. Ancak 3 gün tam karartma ile kurtulduğunu düşünenler, UV ile dinoları vurmadan su kolonunda halen mevcut olacaklarını göz ardı etmemeliler kanaatindeyim. Unutmayalım ki dinoflegellate' ler aslında hepimizin tanklarında mevcut, yalnızca uygun koşullar altında baskılandıkları için görmüyoruz. Göremememiz de halen orada olmadıkları anlamına gelmiyor. :)

-Gündüz kaya ve diğer yüzeylere kümelendiklerinden, mikron filtre ile sifonlama yöntemini iki kere uyguladım. 1-5 mikron çorabınız yoksa elyaf+kalın peçeteden oluşan bir filtre ile süzüp eski suyu aynen geri ekleyebilirsiniz. Kahve filtresi de olabilir ancak kolay tıkanıyor. Sifonlama yöntemi dino nüfusuna geyet etkili darbeler vuruyor tabi suyu iyi süzmeniz ve tanka aynen geri koymanız gerekiyor.

-Tank pH' ının yüksek tutulması da diğer öneriler arasında, zaten sağlıklı bir tankta da olması gereken gündüz 8,2 ve üzeri pH değeri mücadelede bir diğer unsur. Kendi tecrübemde halihazırda kalkwasser' li su tamamlama kullandığım için pH daima yüksekti, ancak dinoya olan etkisini çok gözlemleme fırsatım olmadı.

-26 günlük sürenin son haftasında ise 11w UV kullanarak su kolonundaki dinolara son darbeyi indirdiğimi düşünüyorum. UV' nin şiddeti için tankta her 12 litre başına 1 watt gücünde olması öneriliyor, çevrimin de tank hacminin üçte biri olarak yapılması ostreopsis için yeterli oluyor. Su girişini ana tanktan alıp, çıkışı yine ana tanka oldukça yavaş şekilde döndürmelisiniz. Bu süreçte kayaları düzenli olarak; bir dalga motoru veya pipet ile havalandırarak dino kolonilerinin mümkün olduğunca yüzeylerden kopup suya karışmalarını sağlamalısınız.

Şu anda Nitrat 8 Fosfat ise 0,08 seviyelerinde ve her hafta düştüğünü gözlemliyorum. UV önlem amaçlı çalışmaya devam ediyor. Bakteri desteğini de aylık olarak yapmanın, faydalı mikro-faunanın yenilenmesi adına faydalı olacağını tahmin ediyorum.

20210314-IMG_0675.jpg

İşin özeti, tanklardaki biyolojik çeşitlilik belki de en temel yapı taşınız. Bu zincirin bozulması zararlı sayılabilecek canlı türlerine bir şekilde davetiye oluyor. ULNS' nin demode olmaya başladığı şu günlerde, sistemlerinizin oturması için daha az müdehale ve asgari filtreleme yöntemleri bu tür geçici rahatsızlıkların önüne geçebilir.

Keyifli hobiler.

20210304-IMG_0630.jpg

Düzenleme: 14 Mart 2021
    veysel, furkant, Erdem. ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Mahir abi sana mesaj gönderemiyorum bana yazabilir misin? :D

Sayfayı Paylaş