1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İki palyaço bir anemon tankı

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Montimahir tarafından 3 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Herkese merhaba,

Aslında Montipico' nun devamı niteliğinde düşünülen tankın üçüncü kurulumunu sizlerle paylaşmak istedim :confused:.

İlk kurulumu 2019 Mayıs gibi gerçekleştirmiştim, gözüm gibi baktığım ve tanka transfer ettiğim tüm sert mercanları zararlı copepodlar ve fosfat limitasyonu nedeni ile kaybettim. Bunu tanka çok müdehale edildiğinden dolayı (besin girişi, yem ve katkı denemeleri, lamba denemeleri) suyun da bozulması takip etti ve Ocak 2020' de her yer bubble alg olunca bozmak durumunda kaldım.

Hemen Şubat ayında ikinci kurulumu tamamen yeni canlılar ile başlattım. Ancak Nisan gibi yine fosfat limitasyonu başladı, bu sefer de cyano ve dino ile mücadele etmek zorunda kaldım. Mayıs ayı ortalarında dino yüzünden tankı bir gün içinde çamaşır suyu ile resetleyerek (kaya, kum, ekipman, tank) yeniden kurdum (Su öyle bir hal almıştı ki oluşan koku yüzünden odaya girilemiyordu).

Bu sefer "Minimum müdehale, minimum sorun, düzenli su değiştir devam et" sloganı ile Haziran ayında 3.kuruluma geçtim:). Önceki kurulumlarda kullandığım onlarca çeşit ürün (bakteri, yem, karbon, zeolit, DIY skimmer) yerine sadece biodigest ile destekleyip, ayda iki defa su değişimi ile devam etmeyi planlıyorum(%20+%20). Tank şu an ikinci ayına girmek üzere.

Hobinin durumu ve ekonomik nedenler ile ayrılan bütçenin minimum olması nedeni ile tankı sadece anemon ve soft türler ile yüklemeyi düşünüyorum (tabi aradığım canlılara denk gelirsem). Bu da zaten "iki palyaço bir anemon" konseptine yakın bir çaylak tankı olacağı manasına geliyor.

Tankın özellikleri:

-50x40xh:25cm
    -Hacim; 50 litre, dönen su net; 41,7 litre
    -8 cm 3 bölmeli arka sump,
    -İki adet havataşlı DIY PS var, ilk iki kurulumda kullandım ancak bu sefer PS olmadan devam edeceğim. Detaylar için Portalda konuları mevcut.
    -Newjet 800 geri dönüş
    -100 watt Atman Isıtıcı
    -ENDA kontrollü 24 watt fanlı soğutma
    -Aquareef Aquasmart su tamamlama
    -DIY led aydınlatma, bunun da konusu portalda mevcut. Sadece Anchor Led modülü yanıyor. Sudan 41 cm yükseklikte, bu sefer hiç oynamayacağım.
    -İlk iki kurulumda HydorNano ;Dalga motoru vardı, bu kurulumda çıkarttım.
    -Dozaj için Aquarium doser mevcut ama kullanılmayacak.

Canlılar:

-İki adet yerli ve milli palyaço
    -Yellow wrasse
    -4 x Conch

-Yem olarak; Thera A+ ve haftada 2 kez donmuş krill veriliyor. Başka varyetelere hiç girmeyeceğim.

Şimdilik bu kadar...fotoğraflar bir günde yapılan yıldırım harekatının 20 gün sonrasına ait (canlıların transferi sonrası). Şu anda biraz daha fıstık yeşili kayalar mevcut ve olgunlaşmasına 3-4 ay var. O zamana kadar da canlı girişi tamamlanmış olur düşüncesindeyim.

Keyifli hobiler

71.jpg

72.jpg

73.jpg

Düzenleme: 3 Ağustos 2020
    pancu_1165, ogurcay, burak ozu ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Budur abi. Nano candír. Eline sağlık Mahir.

Az.kaldi geliyorum bende, tuz kokusu olmadan evin içi nefessiz oluyor.

Fatih BARLAS, hiter ve Montimahir bunu beğendi.
  3. Abi eline sağlık, gayet güzel ve keyifli bir nano olacaktır eminim.
    Konuyu takibe devam. :)

:portaliseviyoruz:

Montimahir bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sade olmak iyidir.. :)

Montimahir bunu beğendi.
  5. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Sensiz olmaz asla abi, çok sevindim. bir güncelleme alsak

Montimahir bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Güncelleme alalım
    Anemon gelecek merak etme sökemedim namussuzu.

Montimahir bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şu anda bir değişiklik yok, malum tatil sezonu hareket olacağını sanmıyorum.

Düzenleme: 20 Temmuz 2020
    veysel bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İlave olarak sisteme bir DIY zeolit reaktörü ekledim. Dibinde sünger olan kokteyl kadehine monte edilmiş ufak bir motor, zeolitleri hafifçe çeviriyor. Su önce ufak deliklerden, sonra da kadehten taşarak sump bölgesine geri iniyor. İçinde torba içinde karbon veya chemipure tarzı ürünler döndürülebilir.

4.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

İyi bayramlar ve tatiller, kalabalığa dikkat edin :).

Erdem. ve veysel bunu beğendi.
  9. Bedrettin AKBULUT

Bedrettin AKBULUT

İsim:
    Bedrettin AKBULUT
    Merhabalar kurulumunuz hayırlı olsun çok güzel maşallah. Palyaçoları nereden temin ettiniz acaba?

10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bursa Kıvanç bey' den (Aquabluebursa) temin ettim.

Bedrettin AKBULUT bunu beğendi.
  11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Harika maşallah...Bu arada sizleri de çok özlemişim arkadaşlar.Uzun zamandır gelemedim aranıza :(

Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş