1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde suret tarafından 21 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Cevap: Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Teşekkür ederim. İnşallah yardımlarınızla olacak gibi. Yalnız kum konusunda aklım biraz karışık. Birkısım kuartz kum olur diyor, bir kısım olmaz tam ne yapacağımı bilemedim. :(

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ya burası benim topikim Allah Allah gidin bi cafede buluşup konuşun rezil etmeyin konumu bakiyim :)

Üstadım ben tatlı su akavryumumla o kadar çok uğraştım ki anlatsam bitmez. En son karar olarak hagen adı altında satılan ama hagen olup olmadığı muallakta olan siyah kuvars kuma karar verdim. Kumun bir parçasının üzerine tuz ruhu döktüm kabarmadı, köpürmedi. Emek ki suya salınım yapmıyormuş. Kumun kalitelisi nasıl oluyor? Kuvars kum içinde silis parçacıklar barındırıyor. Bu silis kardeş de cam yapımında kullanılıyor. İçindeki silis nedeniyle kuvars kum sanki içinde cam kırıkları varmış gibi parıl parıl parlıyor. Ama yer yer de siyah taş parçacıkları gibidir. Tamamen cam kırığı şeklinde olmamalıdır. Suya konulunca bu kum dışarıdakinden daha mat bir hal alır. Ele alınınca daha çok parlar. Bu kum içindeki demir bileşenlerinin fazla-az olması nedeniyle üretildiği camlara renk verir. Crystal clear dediğimiz şu meşhur cam içinde demir bileşenleri en az olan camdan yapılır ve cama bildiğimiz yeşil rengini vemez. Şeffaf olur pleksi gibi. Tabi böyle olunca maliyet artıyor. Bazı arkadaşlar mıknatıs testi yapmış, ,kum mıknatısa yapışıyorsa silis içerikli kuvars kumdur diye. Fakat bazıları da o demir bildiğiniz demir parçaları değildir, demir atomlarıdır demiş. Ben denemedim ihtiyaç da duymadım. Biz cam üretmeyeceğimiz için kumun sadece hidroklorür testiyle suya salınım yapıp yapmadığını anlayacak ve bir bakışta içindeki parçacıklarından silis olup olmadığını anlayacağız. Bu test bize gereksiz diye düşünüyorum. Merak eden varsa evde var bu kumdan 10 kilo kadar gidince denerim. Mıknatıs da var. Belki astarım bilmiyorum bir işe yaramıyor şimdi. Buraya kadar yazdıklarım tamamen benim tatlı su deneyimlerimden elde ettiğim tecrübelerdir, deniz akvaryumu ile karıştırılmasın aman diyim başımıza iş almayalım. Bir de bu kumun kilosunu 3ile 7 lira arası değişen çok çeşitli fiyatlardan buldum. Kimisi hakiki hagen abi deyip kapkara kömür kurusu gibi kumu kakalamaya çalışıyor. Kimisi ne sattığını bilmeden hagen abi diyor. Ben ilk gün kilosunu 7 liradan aldığım bu kumu bir ay kadar sonra kilosu 5 liradan tekrar aldım. Bu kumun incelikleri kalınlıkları da fark ediyor. Bitki durumuna göre tercih yapmak en baştan en büyük artımız olacak. Çok hafif de değildir, çok ağır da değildir. Siyah olması da yemyeşil bitkili bir akvaryumda büyük bir görsellik sunmaktadır.

Bir not daha : bazı arkadaşlar silisyumun doğadan çıktığı hali tamamen kar beyazıdır demiş. Ben siyahla ilgilendiğim için bunu göz ardı etmedim ama benim için doğru ürünü bulduğum ve uzun süre bunu kullanmaya karar verdiğim için çok da ilgilenmedim. Farklı paketlerde satılır, farklı ürünlerin hepsine topyekün hagen denir. Kum siyahsa hagen’dir. Yok öyle bir şey. Alıp, avuçlayıp inceleyip bakacaksınız. İnce taneli veya kalın taneli olanı seçeceksiniz. Bu kum aynı zamanda kırık cam parçacıkları gibi görünüyor demiştik ya hani, öyle değil. Elinizi kesmiyor. Benim japonların, çöpçülerim ağzına alıp alıp tükürüyorlardı. Özellikle çöpçülere çok uzun bir süre dikkat ettim. Bıyıklarında en ufak bir azalma dahi olmadı.

3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Owerflow box olmuş ama yaptığınız sistem için gırtlak hortumuna ihtiyacınız yok. Siz aşağıdaki sistemi taklit etmeye çalışmışsınız.Sizin fotoğraflarda akrilik şeffaf olduğu için tam olarak seviyeler nerede bitirilmiş göremedim ama taşırmanın çalışması için seviye çok önemli. Ayrıca kapatılan ve içinden su geçecek kısım kesinlikle hava almamalı aksi halde sistem çalışmaz.

Sizdeki sistem

[​IMG] yada [​IMG]

Görüldüğü üzere üst kısmında hava deliği mevcut, normalde kapalı ama sifonlama başlatmak için yada herhangibir sebeble kutu içine hava dolduğunda havayı boşaltmak için kullanılıyor.

Fakat sizin yapmanız gereken ve daha basit olanı aşağıdaki gibi olmalıydı.Bu şekilde gırtlak boru ile halledebilirdiniz.Ben evdekini bu şekilde yaptım ve tek bir gırtlak boru 2500 lük motora rahatlıkla yetiyor.Ayrıca sumpa inişi çift taraflı yapmanıza gerek yok, tek taraflı basit bir sistemde çok güzel çalışıyor.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet, nasıl çalışacağını ben de çok merak ediyorum. Eğer çalışmazsa yeniden yaparım. Bu sefer kendim yaparım muhtemelen. Bizim bu reklamcı arkadaş malesef iyice paragöz olmuş :( Atık parçalardan yaptığı sistemin bitmiş halini görüp de işe yarar bir şey üretildiğni analyınca dünya kadar para istedi. Sanırım böyle çok kişi var. Geçen gün bir akvaryumcuda 100 gram paketli elyaf'ın üzerinde 14 lira etiketini gördüm. Bugün 400 gram elyafı, (bir torba dolusu) 1.25 liraya aldım. Çok acayip...

Akşam deneyeceğim bakalım sonuçları paylaşırım tekrar. Kule sistemi için tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ben gene forumu araştırıyorum ama özellikle belirtmek istediğiniz bir husus varsa gene DIY olarak yapmayı düşünüyorum. gene :)

5. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Kusura bakma bir arkadaşa bakıp çıktım. :)

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

He tamam o zaman sorun yok :) Bu arada sizin konuyu da takipteyim ikimiz de yeni kuruyoruz :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben çok beğendim Overflow tasarımını. Gırtlak hortumuna suyu akvaryumdan aktarmak için gerek kalmayabilir ama suyu sumpa indirmek için çizdiğim gibi kullanabilirsin. Eğer su akvaryumdan overflowun diğer tarafına geçmekte zorlanırsa o zaman aşağıdaki gibi hortum veya boru desteği eklenebilir.

8. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

İkimizede kolay gelsin. Bol şanslar.

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam bi akşam gidip bikiyim kurumuştur artık silikonları. deneyeyim. Bir de sump için uygun ölçülerde bir akvaryum alıcam bizim akvaryumculardan birinde uygun bir tane varmış.

Bu akşamki ödev :
    - overflow test edilecek. / uygun hortum henüz bulamadım, bulmayı deneyeceğim bu akşam.
    - sump için kullanılacak olan akvaryum temin edilecek. Overflow bu akvaryumda test edilecek.
    - Sump için bölümleri sizin dediğiniz gibi yapıcam, iç bölümleri tamamlamayı deniycem başka bir kaç pürüz var onun için kesin yapıcam diyemiyorum malesef... gidilecek gelinecek yerler varmış büyük patron aradı isyan bayrağı havada :)

Muhtemelen yarına kalacak :
    - 5x5 kalas ve yat verniği alınacak. Dolabı sağlamlaştırıp cila boya badana yapacağım.

sump için hangi motoru kullanayım? tuz da alıcam tuzum bitti, belki internetten sipariş veririm tuzla beraber ikisini fiyatlara bir bakayım da. Aquabee 3000'i ikinci el olarak birisi satıyor fiyatı yüksek demiş ama düşürürse ondan alayım mı? ya da 20-30 lira fazla verip sıfır mı alayım? Yanlış hatırlamıyorsam 3000 serisi motor önerilmişti bana bu topic'den. ya da başka bir şey mi alayım?

350 litre akvaryum, 70 litre de sump olacak. mesafe akvaryum yüksekliği 60 cm, dolap da sanırım bir o kadar vardır.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

3000 saat litre gücü olan bir motor uygundur hacime ama Overflow olduğu için bence en güzeli satte 2500 debili bir motor almandır. Devridaim motoru can damarı sayılır o yüzden sıfır al derim. Geri kalan plan ve proje süper.:)

Alalım, yapalım, deniyelim, uçalım, şişelim ve patlayalım.:)

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hahaha en sonunda o olucak gerçekten uçucaz veya patlıycaz :)

Pleksiyi ısı tabancasıyla hafif hafif eritip iki parçayı birbirine kaynatabilirmiyim acaba ? eğer öyle yaparsam oh mis yaşadık, dünya kadar şey üretip hiç silikon kulanmam. Gayet de şık olur. silikonu aman sağlam olsun diye bol bulamaç sürüyoruz sonra pis görünüyor.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Pleksi için kloroform kullanın, bahsettiğiniz kaynatma işlemini yapıyor. Kullanırken fazla solumayın yalnız, eter gibi bayıltıcı özelliği vardır:) Pleksi yapıştırmada en mükemmel yoldur. Kafa motorunu sıfır alın. Diğer malzemeler 2. el olabilir. Kule işini kafanıza takmayın, pleksi ile oynamayı sevdiyseniz çok rahat yaparsınız, olmadı benim ve bir çoğumuz gibi sürahi kullanırsınız.

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Selam tekrar.. şimdi denedim fakat sizin de dediğiniz gibi reef octopus'un yaptığı gibi bir şey yapmam lazım sanırım. içeride hava kalıyor ve su geçmiyor. üstten delip havayı çekebilirim. veya başka bir önerisi olan ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nerede hava kalıyor tam anlamadık, bir fotoğraf iyi olur bağlı şeklinden. Hortumsuz mu deniyorsun hortumla mı? Aşağı iniş monte edildi mi nasıl deniyorsun bir anlat bakalım.

15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Yaptım aslında çalıştı. Üstüne bir delik deldim ve bir pipet takarak içerideki havayı aldım. YAni reef octopus'un tamamıyla aynısını yaptım ve bu şekilde çalıştı. Fakat bir sorun var, sürekli havayı çekecek bir motor lazım. Reef de öyle çalışıyor zaten. yani bu haliyle bu benim hiç bir işime yaramıyor şu an.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  16. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Sanırım sürekli havayı çekmek değilde bir kere çektikten sonra pipetin olduğu deliği kapatmalısın.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Havayı bir kere alıp ağzını kapatıyorsunuz.Bu bir fizik kanunu.Su yer çekimi gücü ile taşınıyor.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

O şekilde denemeyle ne kadar anlaşılır düşündürücü. Sonuç olarak sumptan yukarı su basılacak ve akvaryumun su seviyesi yükselmeye zorladıkça senin overflow suyu aktaracak. Bu şekilde hem su azdır hem de istenen zorlama olmuyordur. Kova tarafına sürekli su akıt bu şekilde deniyorsan.

Overflow ile oynama yani kırıp bozma ve sump yapılınca akvaryum üzerinde kendi sisteminde ayar yapmaya çalışırsın, çalışacak bir şekilde.

19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Valla çok moralim bozuk bu akşam bütün keyfim kaçtı. Bir tane de sump için akvaryum almıştım o da sığmıyor dolaba. Herşeyi bıraktım öylece boş boş duruyor... :( bu akşam bizde iş yok...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dolabı ölçüp sığacak olanı seçip alman gerekmiyor muydu? Neyse olur bunlar, halen bir acelecilik var gibi. Biraz daha relax.:hasta:

Sayfayı Paylaş