1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Öyle Bir Protein Skimmer Yapalım ki / Hacme Göre Ayarlansın (PS4)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 28 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Birçok ps çalışması paylaştık birlikte ama bu sefer hem bir deneme hem de fikirlerinizi alarak yapımını tamamlamak istediğim bir fikrim var. Açıkcası yapıp bitireceğim bu ps'yi ama şu an sadece kafamdaki projesi ile başlamak istiyorum. Devamında önerileriniz ile yapım aşamalarını paylaşacağım. İlk fotoğraflar fikir ve malzeme üzerine.

Malzememiz bana göre oldukça pratik ve bu amaca uygun. Size ilk olarak ayarlanabilir boyunu göstermek istiyorum. İster boyu kısaltır tek motor ile kullanırız, istersek uzatır 2 motor kullanırız. Yaptığım hesaba göre tek ve çift motoru kaldıracak boyuta sahip. Buyrun ilk kareler ve inşallah hep birlikte sonuna doğru gideceğiz ve ortaya çıkana bakacağız. İlk önce size fikrinizi ve öneriniz varsa onları sormak istiyorum.

Kafamda üç beş tilki var da. :horon::horon:

Marineros bunu beğendi.
  2. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Öyle Bir Protein Skimmer Yapalım ki / Akvaryum Hacmine Göre Ayarlansın

Temel abi güzel bir fikir.Tebrikler.PS'nin boyunu ayarlamak uzun plastik dişli bir vida kullanabiliriz diye düşünüyorum.

Kafama asıl takılan ps'nin iç bölümü nasıl olacak ? iç borunun yüksekliği ps yüksekliğine göre ayarlanamayacağından aynı kalacak gibi görünüyor.Bu bize sorun yaratır mı ?

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İç borunun pekte öneminin olduğunu sanmıyorum Levent hocam. İç boru kısa kalsada köpük tırmanmaya devam eder diye biliyorum.

Temel abi bayramdan sonra şu tilkilerin kuyruklarını bi yolalım. Kafandakileri azbuçuk biliyorum kendini ayarla birgün ve atölyede bombayı patlatalım. :)

4. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi iç boruyuda aynı şekilde uzayıp kısalabilen daha ufak çapta bir boru ile yapabiliriz.Üst kısımda bu boruyu sabitleriz dış boruyu uzattığımızda iç boruda uzayacağı için herhangi bir problem teşkil etmez herhalde.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

saat:gif saat:gif saat:gif

İyi fikir iyi. Ama nasıl yaparız ?Kafamda birkaç ampül yandı hemen ama voltaj düşükmüdür nedir birtürlü nasıl iki boruyu birbirine bağlarız kavrayamadım. :) Temel abi malzemeleri bu tarafa geçtiğinde bizim atölyeye getirde üstünde biraz çalışalım. Levent hoca iyi fikir verdi.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent iç borunun uzunluğunun ayarlanabilir olmasının bir artısı olmaz bana göre. Tam emin değilim ama bir ayarda kalmasının hiçbir zararı olmayacak düşüncesindeyim.

Malzeme zaten körüklü ve istenilen seviyeye ayarlanabilir durumdadır. Ben bu ps'nin çok iyi bir toplama yapacağını düşünüyorum. Üstelik atık kabı uygulaması çok kolay olacak. Çıkarılabilir şekilde yapmak bir yana aynı zamanda sabit atık kabı yapılmasınında bir zararı yok. Çünkü genel olarak Ps'ye hakim olmak çok kolay.

Benim hesabıma göre iç boru biraz geniş olmalı yoksa dirsek takılamıyor içeri. Dirsek ağzı iç boru içinde aşağı bakmak zorunda.

Getirebilirim Olcay birlikte de yapılbilir ama bir anda bitmeyecek yavaş yavaş bitecek. Getirirsem yapar çıkarız bunu orda bence. :)

7. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi iç boruyu kısa tutarsak akvaryuma hava kabarçıklarının gireceğini düşünüyorum.Boyu küçülttüğümüzde problem olmaz ama uzattığımızda bende su çıkışından hava kabarcığı verecektir akvaryuma.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent ben de bu düşünceye ilk anda kapıldım ama köpük her durumda yukarı doğru hareketleniyor. İç boru yüksekliği 17-20 cm cıvarında olacak. Bu mesafe oldukça yeterli hesabıma göre. Şimdi ben körüklü malzemenin iç borusunu ayarlamak düşüncesindeyim. Gerekli ölçüde pleksi boru yok zaten amaç en sağlam ve pratik şekilde yapmak olduğundan daha farklı ama kolay bulunur bir malzemeden yapacağım. Körüğü uzattığımda en uzun şekli 51 cm kapatınca en kısa mesafesi 29 cm çıktı.

İlk olarak iç boru ve içe geçen motor bağlantı borusunu yapacağım.

9. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi sığdırabiliyorsak ati de olduğu gibi motoru ps gövdesinin içine koyalım nasıl olur sence ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teoman abinin fikride bu yönde Levent. Sığar mı diye baktım sığmıyor yani yeterli alan yok. Zaten akvaryum hacmine göre motor sayısı ikiye çıkacağından uygun değil bence. İçerde olması alt bölümünün açılır kapanır olmasını da gerektirir. Dıştan oksijen basmak daha kolay bence.

11. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Her ölçüde katlanır atık boruları var şu çamaşır makinalarında gider hortumları katanır mesala onun biraz geniş çaplısı iç yapıda kullanıla bilir.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mesut içerdeki borunun katlanmasına gerek yok. Ana gövde zaten katlanabilir bu yeterli. İçerde herhangi bir boru olur ama içerdeki boruda katlanır olsa ps gövdesi uzadığında onuda uzatırsın enteresan olur o başka. Çamaşır makinalarının atık hortumları dar baya Mesut. Kola şişesi ebatlarında lazım.

13. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam atarnetif olarak söylediğim o borunun senin istediğin ölçüde olanlarıda var :heyo:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

50.lik pimaştan biraz daha kalın olanları var mı Mesut ? .8. Ben hiç görmedim.

15. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

50 75 90 110 125 160 200 olması lazım seninkinin küçük ebatlılarıda var diye biliyorum

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Biranda yapmayız hocam bizde. Yavaş yavaş yaparız . :)

Dirsek ağzı iç borunun içinde neden aşağı bakması lazım hocam ? huh: Yandan sirkülasyon yapacak şekilde olması lazım değilmi ?

Ve iç boruyu pimaştan kullansak nasıl olur ? Yada istersen ben iç boruyu pleksi bükerek yapabilirim istediğin ölçüde ?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ağzı bu yapımda aşağı bakacak Olcay çünkü türbülans alanı yok. Dirsek ağzını aşağı baktıracağız ki daha fazla köpük protein bağdaşması yakalayalım.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Anladım abi. ;)

İç boruyu nasıl yapalım peki? Pleksiden bükelimmi ? .8.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Pleksiden elbette yapılır Olcay ancak o zahmete gerek olmadığını düşünüyorum. Pimaş boru veya farklı bir boru olur. Pratik ve kolay yapılabilir olması iyi olur bence. Ben en çok bu Ps'nin boyutunun otomatik değişmesiyle ikinci motor bağlandığında vereceği performansı merak ediyorum. Sonuç olarak tek motor için hiçbir sorun yok ama amaç akvaryum hacmi örnek olarak 600-700 litreye çıktığında anında boyunun uzamasıyla bu hacime uygun hale getirilmesi özelliği olsun. Yoksa bu malzeme ve tek motorla ben bu ps'ye takla attıracağım. :)

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Merak edecek bir şey yok abi deneyip göreceğiz. Üstelik sen kafaya takmışsan o ps nin çalışmama gibi bir şansı yok. :) Boruyu uzattığımızda haliyle köpüğün tırmanma mesafesi uzayacağından ikinci bir motora yada daha kuvvetli bir motora ihtiyacı olacağı kesin. Ama belkide elindeki motor tek başınada yetebilir 51 cm yükseklik için. Denemek lazım. .8.

Birde ps nin içini görememek kötü olacak. Bu tırtıklı boruların şeffafı olsaydı on numara olacaktı. Neyse ps nin içini görmesekte olur. Sonuçta atık kabında Trabzon reçelini görelimde gerisi sorun değil. ;)

Sayfayı Paylaş