1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Önemli - İlanlarda Kısıtlama!

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Malzeme İlanları' kategorisinde MESUT_KERİM tarafından 14 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    abilerim kardeşlerim bence tartışmaya dönüşmeden herkes alınan karara saygı duymalı sonuçta yöneticilerin bazı şeyleri görmüş yaşamış ve bunlarada önlem olması için bir karar almış.
    zaten çok şey bilip birşeyler paylaşmaktan ziyade kendini tanıtan arkadaşlara hoşgeldiniz desek , yeni kurulumlara hayırlı olsun desek yine 50 beğeni olur.
    amaç belli herkesi daha duyarlı ve aktif hale getirmek için bir uğraş var ortada.

veysel, Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Arkadaşlar biz sahibinden veya gitti gidiyor değiliz, alışveriş öncelikli bir hedef yapımız yok. İlan açılmasın demiyoruz dikkat ederseniz, kullanıcı profillerini takip ederek mevcut olan en sağlıklı şekilde Portalı idare etmeye çalışıyoruz. Bir süre hobi ile ilgilenmiş olan herkes kendine göre bir takım tecrübe ve fikir kazanıyor, peki iş bunu paylaşmaya gelince bu kadar mı zor? Vakitsizlikten dem vuran hobidaşlar arka arkaya satış ilanlarını açmaya pekala vakit ayırabiliyorlar. Moderatör ekibi olarak ta bizler, iki kelam yazacak kadar değer verilmediğimiz insanların satış ilanlarını düzenlemeye çalışıyoruz. ​

Eleştirilere sonuna kadar açık olmakla birlikte, bunları gerekçeleriyle birlikte değerlendirmeye alacağımız şekilde bize sunmalısınız. Diğer türlü faaliyet olarak rakamsal verilere sahip olmadan yapacağınız yorumlar hem gereksiz ve hemde işleyişin daha sağlıklı yürütülebilmesi açısından bize herhangi bir fayda sağlamıyor. Yönetim olarak, bu sitenin sağlıklı şekilde bilgi paylaşımı yapılan ve hobicilerin buluştuğu bir yer olmasına devam etmesi için gereken uygulamaları veya kararları alması yönünde tutumumuzdan uzaklaşmayacağız. ​

YIKIKTEMO, seaman038, harfuzmani ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Merhabalar,

Bence ilanlarda ilk düzenlenmesi gereken güncelleme sistemi ve şehir ayrımı. İlanlara bakarken tam bir kaosun ortasında buluyorum kendimi. Her ilanın yanında şehir olmalı ve en fazla 3 aydır güncelleme yapılmayan ilanlar kaldırılmalı. Az ama öz ilan olsun herkes aradığını bulabilsin.

İyi günler.

Pennywise ve musa bunu beğendi.
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Evet Murat Bey ilanlarda şehir, teslimat bilgisi ve resim olmalı. WhatsApp ile foto gönderirim vs bile olmamalı.
    Ama gel gör ki bunu bile insanlara anlatmak zor. Adam yazıyor canlı ilanına resimdeki balık temsilidir diye. Ama sendeki balık o mu birader? Asıl önemli olan o değil mi?

Nadir, YMR_AY ve Murat006 bunu beğendi.
  5. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Benim bahsettiğim olay şu örneğin üye yer olarak Ankara seçtiyse başlığa otomatik (Ankara) eklemesi olabilir. Böylece baktığımızda ilimizdeki yada alabileceğimizi düşündüğümüz yerdeki ilanları direk görürüz.
    Bir diğer özellikte eski ilanın kalabalıktan başka bir işe yaradığı yok. Bunada yine otomatik bir süre verilip güncelleme yada mesaj yoksa otomatik silinebilir. Böylece koyayım dursun mantığı olmaz. Hemde daha ulaşılabilir olur. PS almayı düşünüyorum bakıyorum ilanın içerisine 2014 de açılmış. Bence bu tarz ilanlar asıl güncel olanlara ulaşmayı etkiliyor. Bu tarz ufak güncellemeler ile çok daha etkili bir ilan sistemi oluşturulabilir.

6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    • İlan konusu neden bu kadar hassas bir konu anlamıyorum. Tabiki hobicilerin bir 2.el paylaşım alanı olacak ama bu konu üzerine bu denli uzun tartışmalara ne gerek var ben olsam 500 beğeni ve 2 bilinen kişinin referansı olmadan ilan açma yetkisi vermem. Bakın facebookda hergün biri ilanlardan dolandıriliyor yada kaldırılarak 5 para etmez canlı ve malzemelere dünya paralar veriyorlar. Forumlarda bilgi paylaşımı olmalı ve bence içlerinde sadece bişeyler satmak için gezinen insanlar olmamalı açıkçası o tip insanlardan hoşlanmıyorum.bir süre sonra 3 kuruş avanta sağlamak için insanları kandırmaktan başka bir şey yapmayan tiplere dönüyorlar. Ayrıca yeni hobicilerin almaya ihtiyacı olur satmaya değil. Alımlarında bilinen insanlardan yapılması kandırılmak riskini en aza indirerek boşa para harcamanın önüne geçer. Forum ilan şablonu olarak ta akvaryum.com heralde en iyi örnektir.

7. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ben bu forumu takip etmeye 3 sene once basladim ve sifir bilgi ile basladim.

Simdi soyle bir durum var. Ilk basladigim donemde o kadar komik sorularim varmis ki su an kendime kiziyorum, yeterince okumamisin diye.

Fakat soyle bir elestirim olacak bu kadar takip edilip okunuyorsak (kendimi foruma ait hissettigin icin bu sekilde soyluyorum) 4 5 senelik tanki olan kisilerinde, az once sozunu ettigim komik sorulara bile cozum olabilecek tanitim sayfasi mutlaka olmali aksi halde sadece bilgi alinip hic bir katki yapilmadigi bir ortam olusmus olur.

Ilan konusuna gelince, herhangi bir kisitlama olmadan ilan verilebilecek platformlar olmasa elestirileri dogru bulabilirim ama ben dahil bircok kisi alisveris yaparken tek bir platforma bakmiyor dolayisi ile ilan verirkende tek bir platformdan vermiyor.

Gectigimiz donemlerde ticari firmalar bazi sorunlar yasamisti ve portal durusu ile farkliligini gostermisti. Bu durusun saglam kalmasinin en emel kontrol mekanizmasinin kesinlikle ilanlardan gectigini dusunuyorum.

YIKIKTEMO, seaman038, Pennywise ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    • İlan kısmı varsa kullanılmalı diye düşünüyorum. Yada hiç olmasın bu konuşmalarda olmasın. Forum burası sonuçta herşey konuşulduğu gibi buda bir başlık herkes görüşünü önerisini yazacak. Ben bu platformda yeniyim ancak yıllardır hobi ile uğraşıyorum. Şimdi yeni başlayan olarak görülüp sadece alım yapacak gözüyle bakmak yanlış diye düşünüyorum.

• Akvaryum.com a da yıllardır üyeyim kesinlikle ilanda bir kısıtlaması yok ve dediğiniz gibi örnek olacak düzeyde. Orada kimse kimseye müdahale etmiyor gerekde kalmıyor. Geri bildirim sistemi olduğu için dolandıran kişi deşifre oluyor.
    Yani diyeceğim o ki ilan varsa ayrım yapılmamalı sistemde önlemler alınmalı geliştirilmeli. Paylaşım asıl amaç ancak olan bir sistemin gelişmesine engel olmamalı.

9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ben bu kısıtlamanın doğru olduğunu düşünüyorum.
    Hatta bence beni bile kısıtlamaları gerekiyor. İşime yaramazsa geri satarım kafasında bir sürü lüzumsuz ürün alıyorum. Eğer satmak sıkıntı olursa almam belki :D Gerçi burada satamazsam, başka yerde satarım diyerek yine alabilirim. Kafam karıştı ama bence iyi olmuş bu uygulama.

Öte yandan benim dilim ne idüğü belirsiz hobicilerden yana çok yandı. Adam buradaki ortalama fiyatlara bakıp gövdesi kırık ps satıyor aynı fiyattan. Utanmadan, en ufak bir sorunu yok diyor. Adamı bir daha ara ki bulasınız. Bilinirlik ve güvenilirlik bence çok önemli. Bu zamana kadar onca alışverişim oldu, benim bir tek ürünü olduğundan farklı anlattığım ya da sattığım olmamıştır. Olduysa da, belki yolda kargoda vs olmuştur. Ama işte 3-5 mesaj sahibi adamlardan aldığım ürünlerden bir kez dahi yüzüm gülmedi ve hatta sinirlerim bozuldu. Çevremdekiler de bunu gayet iyi bilir.

Sözün özü eğer bir yasak konulacaksa önce bana koyulmalı. Hem burhanı bile yasakladılar, size de yasak koyarız mantığı ile yönetimin de elini güçlendirmiş oluruz bence.

harfuzmani, MESUT_KERİM, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan

İlan kısmı kullanılıyor zaten, belli kurallar dahilinde. Hiç olmaması ise sizin tercihinizdir, biz neticede o başlığın da gerekli olduğunu düşündüğümüzden açık tutuyoruz.

Yıllardır hobi ile uğraştığınıza göre mutlaka belli bir tecrübeye ulaşmışsınızdır. Deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı ve yeni başlamış veya başlamayı düşünen arkadaşlara aktarmayı düşünebilirsiniz mesela. Sonuçta burada bilgilerini aktaran dostlardan bir şey eksilmiyor, faydalı olmak ise güzel bir şey. Katılım göstermeyen arkadaşların gerekçeleri ile ilgili de zaten aramızda yeterince istişarede bulunduk. Şahsen birbirinden tamamen farklı üç farklı internet sitesinde moderatörlük yaptım, birisi dünyaca ünlü premium bir otomotiv markasının forumuydu hatta, ilginç olan şu ; gerekçeler genellikle birbiriyle örtüşüyor. Kullanıcı profil gruplarını ayırt edebiliyoruz. O yüzden bu düzenlemeleri yapıyoruz zaten.

Onur'un örneklemesi iyi olmuş fakat sizin çıkarımlarınız hatalıdır. Bahsedilmek istenen sadece kalıp yapısıyla ilgili, daha fazlası değil. Yoksa bilmediğimiz yer değil orası, kendi içinde sizin bahsettiğiniz gibi de çalışmıyor yapısal olarak. Bunu o siteyi kötülemek için söylemiyorum, insanın olduğu yerde hata olur. Nitekim ben iki defa kazık yedim ve geri bildirim neticesinde olumlu bir dönüş olmadı çünkü canlı aldığım üye orada tanınan ve söz sahibi birisiydi.

İlanlarda ayrım yapacağız Murat bey, bu aynen bahsettiğiniz gibi sistem için önlem ve geliştirmedir. Yine bahsettiğiniz üzere paylaşım asıl amaç, sonrasında ise "ancak" yok.

harfuzmani, MESUT_KERİM, YMR_AY ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ekleme:

BM250 pro, piyasa fiyatı 300 lira iken gönderici sorumsuzluğunda 300 TL + 80 lira kargo ücreti ile aldım.
    Gövdedeki tüm birleşim yerlerinde sızıntı ve de gövde ile tabanda olmak üzere birçok yerde çatlak, kupada kaçak vardı. Motorlardan biri de elektrik kaçıyormuş.

Gen3 diye aldık, ecotech gen1 çıktı.

Teszla armatür aldık meğer usb soketi çalışmıyormuş hatta bozukmuş. Erdal fark etti durumu.

Tunze 9210 ps aldık, motor elektrik kaçağı yapıyordu.

Cam sileceği aldık, sileceğin cama değen kısmı kalkmıştı.

9001 aldık, mıknatıs kısmı kırıktı ve bu yüzden gövdeyi sabit tutamıyordu. Susturucusu yoktu.

Vertex aldık, gövdenin motor girişinin üstünde çatlak vardı, kirliyken belli olmuyordu.

Bakın aklıma gelenler bunlar ve daha niceleri var. Bunları satan adamların tamamı piyasa fiyatı olarak gördüğü hobici fiyatlarından mallarını sattılar. Hepsinin ortak özelliği, en ufak bir paylaşım yapmayan, "sattık bitti o iş" gözüyle bakan ve bence vurkaç kafasında aklı çalışan insanlar. Bu yüzden siz desteklemeseniz de, ben yönetimi bu konuda destekliyorum.

MESUT_KERİM, YMR_AY, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Evet ben sadece yayın şablonu ve filtrelemesini örnek gösterdim onun dışında tamamen ticari bir alan .fazlalıkları satıyorum adı altında 5 yıldır seachem pruigen satan adamlar var o sitede bildiğin esnaf

..mobile

YMR_AY ve Pennywise bunu beğendi.
  13. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Ben sorunu buldum Senin kurban kesmen gerek:D

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  14. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Bence espirilik bir durumu yok. Çünkü cebimdeki son parayla ps alıp, yenisini alamayacak duruma düşmüştüm.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  15. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Bende şuan topladığım akvaryum için malzeme almaya başladım. Benim için sitenin alacağı tedbirler bir yere kadar. Çok şükür sıkıntı yaşamadım daha. ( inşallah bunu yazdıktan sonrada yaşamam) Ama en titiz olduğum nokta görmeden almam emin olmadan almam. Tanındık birinden zaten herkes rahatça alacaktır. Bunun için demek istediğim şey sisteme gerek yok. Yine uygulanacak karar verilmiş ancak ben girdiğim forumlarda düşüncemi özgürce uygun dilde anlatmayı gördüm hep. Burada da yaptığım bu yapılır yapılmaz orası ayrı.

Tecrübelerim acemiliklerim hepsini zamanla paylaşacağım. Buraya ilan için gelmedim. Deniz forumu olarak güzel bir yer olsuğunu düşündüğüm için geldim. Yıllardır uğraşıyorum da demek istediğim şey her gelen malzemesiz gelmiyor yeni üye olup gerçekten elindr işe yaramayan atıl olan malzemeleri satacağı olanlarda olabilir anlamında söyledim. Forumlarda boş yazışma yapmamak için düşüncemi belirteceğim bu konuyu gördüm. Buraya da yazdım. Şimdi gözünüzde ilan için gelmiş yeni üye olarak görünüyorum farkındayım ancak amacım benimde paylaşım yapmak. Buradan başlamam ticari düşündüğüm anlamına gelmiyor.

İyi geceler.

16. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Murat bey düşüncelerinize değer verdiğim için açıklaması bol bir yazı yazdım dikkat ederseniz. İlanlarda yığılma ve bir harala gürele durumu olması hiç birimiz adına iyi olmaz. Aslında biz alım satımla ilgili konularda emtia ile ilgili herhangi bir müdahalede bulunmuyoruz. Ürünle ilgili bir sorumluluğumuz yok ve çeşitli konularda müdahil olma ve satışla ilgili yetki durumumuzda yok. Yalnız vicdanen Burhan'ın kendisini örnek göstererek yazdıkları elbetteki bizleri üzüyor. Bu kuralların aslında bir amacı da bahsi geçen sakıncalı satışları minimal seviyeye çekebilmek.

Sizin satış amaçlı üye olup olmadığınızı açıkçası düşünmedim, bunu haliyle bilemem. İlgilenmemiz gereken yüzlerce üyeden birisisiniz bizim için. İlan yasaklı olmanız için yönetim panelinden isminizin yanına bir çentik koymak yeterliyken, biz daha ziyade işin kolayına kaçmayıp birlikte neler yapabilirizi düşünüyoruz. Esasen mevzu bu.

YMR_AY, MESUT_KERİM, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    bu durum ne yazıkki her alanda başımıza geliyor burhan hocam e heralde ortada espirilik bir durum yok başına gelenden, bizimkisi birazcık gülerim ağlanacak halimize, bir ürün satarkende alırkende ne yazıkki ticari ahlakımız kalmamış bir birimizi düdüklemeyi çok seven insanlar olmuşuz sonradanmı olmuşuz hep böylemiydik orasını bilemem :) ama...ben kendi taktiğimden taviz vermiyorum gayrı, ya çok emin olduğum birinden alıyorum yadaa basıyorum parayı alıyorum sıfır ürün gayrı ne çıkarsa bahtıma anlıyacağın. en son ps gövdesi vardı hatırlarsan tabiri cahiz kazıklanmıştım ps'yi kurtatma imkanım olmasına rağmen tiskindim nefret ettim her parçasını dağıttım bir kuruşta almadım karşılığında...

18. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Erdoğan Bey, almak istediğiniz tedbirleri anlayabiliyorum. Burhan Bey içinde kötü bir tecrübe olmuş üzüldüğümü iletmek isterim. Ayrıca geçmiş olsun. Malesef art niyetli insan heryerde olduğu gibi forumlarda da oluyor. Tedbirli davranmakta tabi ki yarar olduğunu düşünüyorum. Umarım düşünceleriniz olumlu sonuçlar verir. Burada yanlış bir söylemde bulunduysam kusuruma bakmayın. Sadece biraz garipsedim ve dile getirmek istedim. İlginizden dolayıda ayrıca teşekkür ederim.

İyi günler.

harfuzmani bunu beğendi.
  19. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Estağfurullah Murat bey, Portal hobici dostlarımızın görüşlerinin kusur olarak algılandığı bir ortam değil. Olumlu veya olumsuz görüş belirtmek en doğal hakkınızdır. Bu konuda rahat olunuz.

Esenlikler dilerim.

20. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Bence çok dogru bir karar olmuş burasının ticarethane değilde bilgi paylaşım platformu olduğunu insanlara hatırlatmak güzel.Mantıklı düşünecek olursak zaten bir hobici bir canlı yada bir malzeme satıcak kadar hobinin içindeyse az çok birşeyler biliyordur ki yıllarca forumu okuyp alışveriş yapıp 1 tane mesajı olmayanlar bile var forumda.Yani en azından bu canlı nedir diyen birine yardım edemeyecek insanlar değillerdir diye düşünüyorum kaldı ki uzun süredir hobinin içinde olanlar çok daha ileri konularda insanlara yardım edebilirler.Ben alıcağımı alır satıcağımı satarım gerisi beni ilgilendirmez mantığı aşırı antisosyal ve bencilce bir davranıştır,unutulmamalıdırki hobiciler çoğaldıkça bu hobi ilerleyecek ve bizler çok daha büyük dükkanlarda çok daha fazla seçenek bulacağız yani hem dolaylı hemde doğrudan yeni başlayanlara yardımcı olmak hem zorunlu hemde etik bir davranıştır.Ne benim gibi genç hobicilere nede foruma hiçbir faydası olmamış amcaların.abilerin yada kardeşlerin forumu ticaret hane olarak kullanmasını engellemek gerçekten çok doğru ve yerinde bir karar olmuş.Gönül isterki aynı kurallar aynı şahısların ilanları görebilmesinide engellesin böylece bu insanlar portal ailesinden tamamen uzak dursun ama olsun bunada şükür buda bir adımdır.Kararda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum :kucaklıyorum:

Burcu, MESUT_KERİM, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş