1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ÖNEMLİ!!! iLAN KISITLAMASI!!!

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Canlı İlanları' kategorisinde MESUT_KERİM tarafından 14 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Son zamanlarda Akvaryum Portalının asıl amacı olan bilgi paylaşımı ortamından sıyrılarak tamamen ilan amaçlı kullanıldığına üzülerek şahit olmaktayız. Tabii ki bu hobi de ikinci el almak satmak ihtiyacı yadsınamaz, üyelerimizin bu hakkını elinden almak gibi bir düşüncemiz de yok ancak sadece almak satmak için üye olan kişilere de ihtiyacımız yok. Hobiye ve Portala faydalı olan insanlar için hiçbir sıkıntı olmayacak.
    Bizlerin asıl amacına geri dönmek adına İLANLAR bölümüne getirdiğimiz kısıtlamalar aşağıdır.

- Üyenin Portalda yazmış olduğu mesajlardan en az 50 tanesinin beğenilmiş olması gerekmektedir.
    - Yer, fiyat bilgisi ve fotoğraf içermesi gerekmektedir.
    - Sponsor linkleri hariç ürüne ait link içermemelidir. (Yurtdışı hariç)

Bu özellikleri taşımayan masajlar yayıma alınmayacak, sevhen alınanlar ise yayımdan kaldırılacaktır.

Keyifli Paylaşımlar Dileriz...

korkmaz33, Nadir, g_olter ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. TAMERC

TAMERC

Yer:
    avcılar İSTANBUL
    Bilgi paylaşımı olmayanlar ilan açamayacak diyorsunuz iyi güzelde bu işe yeni başlayan bir hobicinin bilmediği yeni yeni birşeyler öğrendiği bir konu hakkında ne paylaşımı olacak ki beğeni kazansın sonra ilan acsin bizler yeni başlayanlar neden dışlanıyor anlayamadım

gokhan58, ismetsami ve buyukomerler bunu beğendi.
  3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Sanırım yanlış anladınız, satış ilanı açamayacaklar. Yani derdi bir şey öğrenmek ya da paylaşmak olanı bağlayan bir mevzu değil.

YMR_AY ve corax bunu beğendi.
  4. TAMERC

TAMERC

Yer:
    avcılar İSTANBUL
    Tamam da neden ilan açamıyorum onu anlayamadım bu begeniyi nasıl alacagımda ilan açacağım onu öğrenmek istiyorum belki bu siteden aldığım bir mercan veya balığı begenmedim satmak istiyorum şimdi burdan ilan veremeyecekmiyim

5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Veremeyeceksiniz Tamer bey. Burda bir kurulum mesajını 10 kişi beğenir. Burda paylaşım yapmayanlar ilan açamayacak. Elinizdekileri satabileceğiniz çok sayıda platform var. Biz burda bilgi paylaşmayı; son zamanlarda gevşeyen aile yapımızı yeniden güçlendirmeyi hedefliyoruz.
    Anlayışınız için teşekkür ediyoruz.

Batık_Gemi, montana, seaman038 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  6. TAMERC

TAMERC

Yer:
    avcılar İSTANBUL
    Benim derdim birşey satmak değil yanlış anlaşıldım galiba ama bana biraz ters geldigi için yazdım herkese iyi hobiler diliyorum

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hobiye yeni başlayan birinin satacak değil alacak bir çok şeye ihtiyacı olur.O zamana kadar da konusunda birçok beğeni alacaktır zaten.

seaman038, ybarbaros, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Portala giripte yeni açılmış konuların sadece satış ilanlarından oluşması beni üzüyordu açıkçası.

seaman038 ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kararın alınma amacı yukarıda belirtildiği gibi burayı alım satım platformu olarak görenlerin boşuna uğraşmamaları. Gitsin birçok platform var satsın istediği gibi herkes. Ama burası alım satım platformu değil bilgi, dostluk, hatta bir aile platformu. Dışarıdan kimseye gelme demiyoruz. Hatta bir ara siz çok iç içesiniz dışarıdan dahil olamıyoruz diyenler oldu. O sebeple bile cevap yazmadım birçok konuya. Öğrenmek isteyen herkes okur. Defalarca aynı şeyleri yazmış birisi olarak sorun bilgim dahilinde cevap vermeye hazırım. Ama biz satış yapamayacak mıyız? İlanlarım neden onaylanmıyor demeyin lütfen. Amacı sadece satış olmayan herkes kabulümüzdür.

Batık_Gemi, seaman038, King Elvis ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. buyukomerler

buyukomerler

Yer:
    İstanbul Başakşehir
    İsim:
    Serkan Büyükömerler
    Herkese günaydın hayırlı işler iyi hobiler diliyorum.Herkes her gönderiyi mecbur beğensin gibi birşey çıkmış burda bence. Kısıtlama yanlış diye düşünüyorum sonuçta buna benzer 3 tane site var benim takip ettiğim.İlan girilmemesi yerine başka bir çözüm bulunmalı iyi günler

11. Kısıtlama "beğeni" olunca biraz tepki gördü sanırım. Bazı siteler bu kısıtlamayı, yazılan mesajlar belli bir sayıyı geçerse, ilan açılabilir şeklinde yapıyor. Ama zaten ikisi de aynı kapıya çıkmıyor mu? Burada tankınızın konusunu açsanız ve 3 kişinin problemine yardımcı olacak birer yorum yazsanız; zaten bu beğeniye ulaşır... Güzel bir uygulama bence.

Nadir ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. buyukomerler

buyukomerler

Yer:
    İstanbul Başakşehir
    İsim:
    Serkan Büyükömerler
    Son canlı satış sayfasına bir baktımda 2009 dan ilan var bence bir ilan en fazla bir ay süre ile ilanda olmalı sonra silinmeli bu şekilde olursa da daha güncel ve daha çok takip edilen bir site olabilir

Pennywise ve jatu bunu beğendi.
  13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Serkan bey kimseye mecbur beğenin gibi birşey demiyoruz. En ufak bir içeriği olan mesajlar zaten beğeniliyor. Biz sadece ilanlar kısmının burdaki aktif üyeler arasında kullanılmasını istiyoruz. Şimdi baktım birkaç gün önce kurulum yapan bir üyemizin 47 mesajında 23 beğeni var. Bu insan paylaşım yapıyor bu insan hevesini tecrübelerini bizlerle paylaşıyor. Kısa bir süre sonra tabiikide ilan verebilecek. Mesela siz 26 mesajınızın 5 inde geçen tankınızı tanınıtmışsiniz 7 beğeni almışsınız. Sonraki 20 mesajınız ilan. Kısıtlamadan rahatsız olmanızı anlayabiliyoruz.
    Mesaj sayısı kriterini baz almayı düşündük ama bu seferde sayı doldurmak için boş boş mesajlar yazılıyor.
    Güncel olmayan ilan temizliği aklımızda öneriniz için teşekkür ediyoruz.
    TEKRAR EDİYORUM BİZ BURADA SATIŞLARA ARACILIK DEĞİL BİLGİ PAYLAŞIMI YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ. Kısıtlamanın tek amacı budur.

Nadir, Süleyman aras1, onur_0606 ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  14. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Çok yerinde bir uygulama olmuş. Beğenmeyenler için bolca satış kanalı var ülkemizde oralara yönelsinler. Portalın esas amacı bilgi-tecrübe paylaşımı. Yani amacımız bu. İlan açabilmek bu işin bonusu. Tabii amaçlar bazen farklı olabiliyor. Yönetim de çok güzel bir tedbir almış.
    Şahsen ben canlı alacağım zaman, nasıl bir akvaryumdan geliyor, akvaryumda hangi ekipman kullanılmış, canlıya nasıl bakılmış bilmek isterim. Açarım ilan sahibinin tanıtımını ne öğrenmek istiyorsam görürüm. Tabii bunun içinde paylaşım yapılması gerekiyor.

Nadir, ka2n, Pennywise ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  15. MuratTheDark

MuratTheDark

İsim:
    murat
    Kısıtlama çok güzel ama mevcut ilanların ve yeni ilanların da takibi önemli. Genel bi güncelleme yapmak lazım diye düşünüyorum. Eksik bilgileri olan ilanlar ve son bir kaç ay içinde olanlar hariç diğerleri silinmeli. Burada Moderatör arkadaşlara çok iş düşüyor. Moderatör olmak kolay değil tabiki ama en azından temizlik safhasında yorulup sonrasında daha stabil bi ilan bölümü olabilir. Yoksa işin içinden çıkmak zor olacak malesef...
    Şimdiden kolay gelsin :)

Pennywise bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bir çöp kutusu sayfası düşünülüyor.?Eski ilanları silmek aslında biraz kolaycılık oluyor. Çöp kutusu satılan ürünlerin fiyatlarını kontrol etmek adına veri sağlayabiliyor

seaman038, brkfrt, cystein ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Niyetiniz iyi ama yolunuz yanlis. Bu sekilde bilgi paylasiminin artacagini dusunmuyorum, en fazla sadece ilanlari takip eden kitle bu foruma girmez diger forumlara girer, paylasim yapan yapmaya devam eder. Daha az ama daha rafine bir katilim olur. Sonucta malzeme ve canli ilanlari hobi icin cok onemli, maddi gucu olmayan arkadaslar icin iyi ekipmana ve canlilara erisme imkami taniyor. Ilan sayfalarinin daha aktif olmasinin size ne zarari var anlayamadm, ama hobiye yarari oldugu kesin. Ayrica tank tanitimi yerine akvaryumda yasanan sorunlarin cozumu ve cesitli yontemlerin kilavuzlari gibi hayati bilgiler on plana alinsa hobiciler icin daha faydali bir is yapilmis olur diye dusunuyorum. Begenmeyen diger forumlara gitsin soylemi de bence rahatsiz edici oluyor.

Saygilar.

18. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Utku bey siz de haklısınız ancak bence yegane problem şu oluyor:

İlan açarken foto çekebilen insanların, üye tank tanıtımları kısmına gelince hep bir zamansızlık yüzünden bir türlü konu açıp foto yükleyememesi.
    Portal yönetimi iyi insanlardır kimsenin şüphesi olmasın. Ha Veysel var bi tane günahımı bile vermem, o ayrı:koptum:

Ancak bi insanın samimiyetine bu platformda zeval geleceğine inanmıyorum. Amacı sadece malzeme alıp-satmak olan benim gibi tiplerle, konu ve bilgi paylaşımı yaparak hobiye bir şeyler kazandırmaya çalışan kişiler kolaylıkla ayırt ediliyor. İkinci grupta değerlendirdiğimiz kişilerin hiçbir ilanının rahatsız edici bir hal alacağını da sanmıyorum.

seaman038, veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
  19. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Utku Bey, bana söylemiş.
    Ben beğenmeyenler başka yere gitsin derken. Alışveriş platformlarını kastetmiştim Utku Bey. Aslında bu kısıtlama ilanlara yönelik değil, Portalın amacına yönelik. Amaç bilgi-tecrübe paylaşımı ise bilgi-tecrübe paylaşılsın.

Asıl rahatsız edici durum şu bence. Burada insanlar mesai harcıyor. Bilgi-birikimlerini paylaşıyorlar. En kıymetli şeylerini ''zamanlarını'' harcıyorlar. Birileri de geliyor... elini taşın altına sokmadan... Hobiye katkısı sıfır... Bireysel çıkarı için Portalı kullanıyor. Yani bu harcanan mesai olmasa ne portal olur, ne portalın ilanlar kısmı ne de bu tartışma:) Biraz da Emeğe Saygı lütfen.

MESUT_KERİM, YMR_AY, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sıkıntı sadece ilan kirliliği veya bilgi/tecrübe paylaşımının geri plana düşmesi değil, forumlar üzerinden yapılan satış veya takaslarda yaşanan maduriyetlerin oldukça fazla olmasıdır.

Forumlar üyelerini satış ve takasta dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda uyarırlar, bu konuda sorumluluk kabul etmeyeceklerini belirten tekzipler yayımlarlar. Üyelerinden de bunları okuyup anlamalarını ve geçerli kurallara uymalarını rica ederler.
    Satış ilanlarını formatına uygun açmak ta bunlardan biridir, "Satıcı ilanında oldukça şeffaf ve açıklayıcı olmalı mutlaka görsellerle ilanı desteklemelidir."vs vs. gibi...

Forum yönetimi görevi icabı öncelikle ilanlarda bunları denetleyerek onay verir veya vermez. Ancak bu haklı ile haksızı, dürüst ve yardımsever hobici ile "gizli ticariyi" önceden ayırt edip önlemek için yeterli midir? değildir.

Peki uygun alım yapmak isteyen karşısındakine neye göre nasıl güvenecek? Yüz yüze görüşerek, ürünü görerek yapamayacağınız alışverişlerde önceden tanıdığınız bildiğiniz birinden, bu yoksa forumdan referans almak faydalı olabilir.

Geri bildirim veya puanlama sistemi zaten her ticari alışveriş sitesinde mevcut. Hatta kapıda ödeyerek alışverişi tamamlamak, kargoda zarar gören malzemeyi teslim almamak mümkün.

Ancak hobi forumlarının böyle bir uygulaması mümkün olmaz, olamaz (En azından bu platforma ön bildirim almak mümkün). Forum yazılımı buna müsade ediyorsa bu düşünülebilir ki niyeti iyi olmayan kişiler bunun da bir çözümünü mutlaka bulacaklardır.

Bu durumda üyelerimizi hem mağdur etmemek hem de gereksiz zan altında bırakmamak adına yönetim tarafından enine boyuna tartışılarak olabildiğince basit, uygulanması kolay bazı kısıtlamalar getirilmiştir, biz buna ön koşullar diyelim. Özetle bir siteye üye olurken nasıl "okudum ve kabul ediyorum" işaretleniyor ise burada da ilan açmak için aşağıdaki bazı koşullara uymanız istenmektedir.

- Genel forum kurallarına ve internet yazışma uslubuna uymanız.
    - Forumlarda bilgi ve görsel paylaşımında aktif olmanız.
    - Aktif ve bilgi paylaşımına yönelik konularınızın olması.
    -Diğer hobicilere faydalı olacak geçmiş tecrübelerinizi paylaşmanız.

Bu dört basit madde zaten forumları forum yapan yegane temellerdir ve hobiye gerçekten gönül veren, hobiyi şevkle yapan insanlar halihazırda bunları gerçekleştirmektedir. Tüm bunlar aslında en büyük referanslarınızdır.

Bunca emek ve zaman harcanarak oluşturulmuş birikimin, "gizli ticari" veya hobiyi her türlü alım satım pazarı olarak görenlerin sanal dükkanı haline getirilmesine izin verilemez (hele ki sektörün son yıllarda girdiği krizde).

Bu vesile ile mevcut sponsorlarımızı veya sponsor olmayan ticari firmaları da daha önce tartışılan "oto-sansür" konularında da tekrar bilgilendirmek isteriz.

http://www.akvaryumportali.com/threads/Özel-mesajlarda-yasaklamalar.22943/page-2#post-387498

Amacı sadece elindeki malzemeyi, canlıyı uygun fiyattan "hobiciye destek amaçlı" çıkartmak olan arkadaşlar bu konuda sıkıntı çekiyorlarsa diğer site ve forumları rahatlıkla kullanabilirler.

Paylaşım yapmak istemeyip yine de arayış içinde olan kişi zaten tüm platformları araştırarak bunlara kolayca ulaşacaktır. Bu konuyu "istemeyen gitsin" gibi bir polemiğe çekmemek gerekmektedir.

Hibe ve hediye konuları mevcut kısıtlamaya dahil değildir ancak gördük ki o konularda da mağduriyetler oluşmakta. Tüm bunlara elimizden geldiğince dikkat edip sadece hobiye odaklanmakta fayda var.

Anlayış ve her türlü eleştirileri için tüm üyelerimize ayrıca teşekkür ederiz.

Düzenleme: 23 Aralık 2016
    Nadir, mekatronik, Pennywise ve diğer 9 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş