1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çamaşır Makinası motorundan su pompası

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde reis tarafından 10 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Arkadaşlar malumunuz üzere büyük akvaryumlarda,sump sistemi, vazgeçilmez bir filtrasyon sistemidir.Ve sumplarda en önemli şey kafa motorudur.Piyasada yüksek debili,motorlar bildiğiniz gibi çok pahalı.Bizimde amacımız bilgilerimizi,fikirlerimizi ve tecrübelerimizi buradan tüm akvaryum sever akarakadaşlarımızla paylaşıp,elimizden geldiğince bu hobiyi dahada ucuza maletmek.Bunun için kendim yapıp,yıllardır kullandığım bir kafa motorunun yapılışını sizlerle paylaşmak istedim.Bu çamaşır makinalarının,25 waat ve 30 waat olarak iki çeşidi vardır.0,5mm hortum ile çıkışını daraltmadan,yandan sumplu akvaryumlarda saatte 8000 lt reye kadar su basma debisine sahipler.Bu debi, yükseklik,çıkış mesafesi,hortumun tanzik yapması için cıkışının daraltılması gibi sebeplerden değişiklik gösterebilir.Ama ben kendim yıllardır akvaryumlarımda kullandığımdan,piyasada benim diyen en iyi kafa mototorlarını bile geride bırakan bir motor olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi herhangibir hurdacıdan yada çamaşır makinası tamircilerinden temin edebileceğimiz,su pompasını dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışalım.

Piyasada elektirik malzemeleri satılan yerlerde KETENCİ marka elektirik baskı devrelerinde kullanılan,''termo plastik'' izole malzemesini alıyoruz.Fiyatı 12 lira ve bundan 8-10 adet motor izole edilebiliyor.Yani maliyeti motor başına 1 lira 2 kuruşa geliyor.Termo plastiği kendi sertleştiricisi ile karıştırıp,motorun rötor ve bobin kısmına bir fırça yardımı ile tatbik ediyoruz.Ben tatbik ederken,benim çocuğun sulu boya fırçasını kullandım sizde buna uygun bir fırça kullanabilirsiniz.Motorun elektirik kablosunu bağlarken,kablonun dışına resimde görüldüğü gibi sert bir hortum parçasını kılıf gibi geçirip bununda içini tekrar termo plastik ile dolduruyoruz.Bu işlem kablo bağlantısının su ile temasını engellemek ile beraber aynı zamanda kablonun oynamasınıda engellemeye yarıyor.Bu işlemleri yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç husus şu;termo plastiği ihtiyacınız kadar olanı ayrı bir kaba koyup yapın.Çünkü sertleştiriciyi kattıktan sonra yarım saat içinde kaya gibi sertleşiyor.Tamamını kullanmayın sadece ihtiyacınız kadarını ayırın çünkü sertleştiriciyi kattıktan sonra geride kalan donacağı için ziyan olmasın.Termo plastiğin kullanım şekli ve dozajı üzerinde yazdığından,nasıl hazırlanacağını ayrıca belirtmeye gerek duymuyorum.İkinci ve en önemli dikkat edilmesi gereken şeyde şu.Hepimizin bildiği gibi elektiriğin şakası,ihmali olmaz arkadaşlar.Bu yüzden motorun izolesini yaparken en küçük bir noktanın dahi iyice termo plastikle izole edilmesi lazım.Yoksa allah muhafaza elektirik çarpması gibi sonu felaket ile biten bir kaza yaşayabiliriz.Bu işlemi ya kendine iyi güvenen yada bu işi bilen arkadaşların yapmasını tavsiye ederim.Gerekli tedbirleri alıp,sağlam bir şekilde izolemizi yaptıktan sonra yıllarca sessiz ve sağlıklı bir şekilde çalışacak yüksek debili bir kafa motoruna kavuşmuş olacağız.
    ŞİMDİ GEÇELİM YAPILIŞ AŞAMASINA.

Motorun ilk önce elektirik kablosunu bağlıyoruz.

Daha önceki yazımda söylediğim gibi,kabloyu lehimlemeden önce sert bir hortum geçiriyoruz ve bunu daha sonra kablonun bağlantı noktasına getirip içini termo plastikle dolduruyoruz.
    Bundan sonra motorumuz izole aşamasına hazır.

Termo plastğimizden ihtiyacımız kadar olanı ayrı bir kaba alıyoruz ve içine az bir miktar sertleştirici damlatıyoruz.(sertleştiriciyi çok damlatmayın yoksa anında donar.)

Termo plastiği,bir fırça yardımı ile tatbik ettikten sonra, sonunda motorumuz bitti.Kuruduktan sonra sağına soluna bulaşan,termo plastikleri temizledikten sonra motorumuz kullanmaya hazır.Bu arada belirtmek istedim.Motoru yaparken kullandığımız zemine gazete veya benzeri birşey serersek etrafı kirletmemiş oluruz.ister istemez sağa sola damlıyor çünkü.Ben bu yüzden ilk motorumu yaparken biraz halıya damlatmıştım ve hanım az kaldı beni parçalıyodu :D

Bitmiş temizlenmiş hali.

Su çıkış kısmına hortumunuza uygun bir parça takabilirsiniz.Ben su tesisat borusu kullandım.

Buraya kadarki yaptığımız çalışma,kafa motorunun normal çalışır halde kullanılabilir durumu.Gelin birde DIY içinde tekrar bir DIY çalışması yapalım ve sumplarının kafa motoru haznesi dar olan arkadaşlarımızıda düşünerek,elimizdeki bu bitmiş kafa motorunu,debisini düşürmeden ebatını düşürelim. ;)Ve bakalım motorun yeni ve kibar halini beğenecekmisiniz? :)

GEREKLİ MALZEMELER:1 Bıçak,tüp,ve silikon.

Tüpün üzerinde ısıttığımız bıçakla,motoru su çıkışının tam altından kesiyoruz.

Motorun altındaki filtre kapağını çıkartıp,içindeki beyaz daireyi aynı yöntemle kesip çıkartıyoruz.Bu çıkarttığımız parçayı ilerde alt kapak olarak kullanacağız.

Filtre kapağından çıkarttığımız bu daireyi,motorun altını kesmiş olduğumuz yere silikonla yapıştırıyoruz.
    Bu işlemi yaptıktan sonra artık daha küçük ebatta ama aynı güce sahip ve daha kibar bir kafa motoruna sahip olmuş oluyoruz :basardim:

Not: resimdeki motor henüz izolesini yapmadığım motordur.İzolesini yaptıktan sonra kullanıma hazır hale gelecektir.Motorun yapılış şeklini anlatmak için bu resimleri kullandım..

Buda bitmiş ve çalışır haldeki fotoları.
    Sumptaki yeri.

275 cm lik akvaryumumun,yarı beline kadar suyu tanzikle basıyor :alkis:

GELELİM MALİYETE

TERMO PLASTİK:12 YTL (10 tane motor rahatlıkla yapılabiliyor bununla)
    SU POMPASI:Bu pompaları,hurdacıları gezip eski çamaşır makinalarının üzerinden sökebilirisiiz.Fiyatıda hurdacının insiyatifine kalmış.Kimi hiç para istemezken,kimi bi siftah at yeter diyor.Zaten bu motorların sıfırı 10 lira (çin malı olanlar) Artık ona göre bir fiyat siz belirleyin hurdacıda yada tamircide. ;)

Ben bir seferinde hurdacıdan,5 ytl ye 10 tane bu motordan aldım 12 lirada termo plastiğe verdim. Yani bana bir kafa motoru 2 lirayı bile bulmadı.Ve sorunsuz birşekilde hala kullanmaktayım.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: ÇAMŞ.MAK.SU POMPASINDAN KAFA MOTORU YAPIMI

Teşekkür ederiz Olcay Bey, ellerinize sağlık. Motorun üzerine kapladığınız malzeme güvenilir bir malzemedir. Su alma sorunnu olmayacaktır. Çok güzel düşünülmüş bir çalışma olmuş. Müsadenizle Dıy bölümüne taşıyarak sabit başlık ypmak isteriz. Tekrar teşekkürler.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ynt: ÇAMŞ.MAK.SU POMPASINDAN KAFA MOTORU YAPIMI

Rica ederim Temel abi.

Ne mutlu banaki bu hobi adına gönül vermiş dostlarım adına yardımcı olabilmiş isem.

Bu ve bunun gibi konularda herdaim yardıma hazırım .

Saygılar.

4. y.asar

y.asar

ÇamŞ.mak.su pompasindan kafa motoru yapimi

Olcay abi kusuruma bakma, yaş konusunda Olcay demişim özür dilerim.Bende yapmak istiyorum, çarpılma konusunda bayağı korkuyorum.Daha önce kötü bir şekilde çarpıldım güvenilir mi acaba? Siz bir sorunla karşılaştınız mı ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yaşar kardeşim, aslında bu yapımın bence en güzel yanının sağlam oluşu.Aşağıdaki linkte ayrıntılı olarak bu paylaşımdan güç alınarak yapılmaktadır. Üstelik ps için yapılıyor.

Birçok kişinin bunu yaptığını biliyoruz sorun çıkmadı.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  6. y.asar

y.asar

ÇAMŞ.MAK.SU POMPASINDAN KAFA MOTORU YAPIMI

Güzel paylaşım :)

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yaşar bey merhaba; sonuçta yapmış olduğumuz motor elektirikle çalışıyor ve herdefasında üstüne basa basa söylüyorum. Elektiriğin şakası da olmaz affıda olmaz. Gerekli tedbirleri aldığımızda elektirğin çarpma riski yok. Yaptığımız izolede boşluk bırakmazsak ve malzemenin karışımını iyi yaparsak kesinlikle elektirik çarpması gibi bir sorun oluşmaz. ;) Yani güzel bir işçilik lazım.Buda sizlerin el becerisine kalmış.Ben yapmanız gereken tüm detayları verdim. ;)

8. Sarayalti

Sarayalti

İsim:
    Fatih Görgülü

Son mesaj yazılalı baya olmuş ama. ;)

Bende de var bir çamaşır makinesi motoru. Ben motoru değil de su giriş çıkışını izole ederek kullanmayı düşünüyordum. Ama olur da beceremezsem sizinki gibi yapmak da uygun. İzolasyonu silikon veya akrilik bazlı malzemelerle de yapabilir miyiz? Akrilik kuru ortamda taş gibi oluyor. Ama dokundukça sağından solundan parçalanabiliyor. Silikon su için daha uygun gibi.

9. taner71

taner71

çok güzel bir çalışma tebrik ederim elinize sağlık..
    hem calgon a da gerek yok danso:

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih bey;motorun su giriş ve çıkış kısmını izole etmek niye onu pek anlayamadım. huh: Motorun elektirik aksamı,yani bobini ve roturunu izole etmek yerine plastik kısım olan su giriş ve çıkışını neden izole etmek istiyorsunuz? .8.

11. Sarayalti

Sarayalti

İsim:
    Fatih Görgülü

Demek istediğim motor suyun dışında olacak. sadece giriş-çıkış borusu suyun içinde olacak. Uzatmamak için o şekilde yazmıştım. Sonra düşününce, böyle yaparsam çok gürültülü olur. O yüzden vazgeçtim.

12. molly

molly

İsim:
    eren andinç
    Olcay abi paylaşım için teşşekkurler keşke makineden nasıl söküldüğünün resimlerinide koysaymıssın kaç saattir motorun nerde oldugunu araştırıyorum

13. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Fevkaladenin de fevkinde olmuş. :basardim: Tam üretimhanemi açacağım şu günlerde en hızlı basan kafa motorunu aradığım günlerde bu ilaç gibi oldu. Teşekkürler Reis em34:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olcay'ın bu motorlardan protein skimmer pompası yapmasını bekliyoruz dört gözle. Bir ara uğraştık ama yarım kaldı. Bakalım su basma motoru olarak verdiği verimi verebilecekmi.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi biliyorsun bu aralar işler azalıyor artık bu motorlarla uğraşacak zamanım olacak gibi. Nasipse zımba gibi ps motoru yapacağız bunlardan. burda:gif

16. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Olcay Bey bu ketenci marka termo plastiğini hiçbir yerde bulamadım. Sanayii dolaştım hırdavatçı, elektrikçi hiçbir yer bırakmadım bulamadım bir türlü. Nerede, kim satar bunu? Yahut onun yerine akvaryum slikonu olur mu? (Bu arada mesaj kutumuz dolmuş sanırım özel mesaj gönderilemiyor bi temizlersek) :cicek:

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu malzemeyi Olcay kolay temin ediyordu hatta bana yerini göstermişti ama unuttum kendi yazar artık. Bu motorlar başımıza iş açacak birileri fena çarpılacak hadi hayırlısı. Şunlardan bir ps motoru yapılmadığı kaldı o da yapılırsa tam olacak.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan hocam termoplastiği burdan sipariş verip kargoyla getirtebilirsin. ;)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  19. bolulu14

bolulu14

İsim:
    Yasin Yılmaz
    Çok iyi bir fikir

reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş